skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

صدای پیوست

تحریریه پیوست

نسخه صوتی مروری بر ماهنامه پیوست شماره ۱۰۸ دی ۱۴۰۱

تحریریه پیوست

۱۰ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شبکه ملی اطلاعات چیست؟ این احتمالا پیچیده‌ترین سئوال ۱۵ سال اخیر فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران بوده است و پیوست در شماره ۱۰۸ خود تلاش دارد به این پرسش تا حدی پاسخ دهد و ابعاد مختلف این شبکه، سرویس‌های که روی آن ارائه می‌شود اسناد مرتبط با این شبکه را بررسی کند.

در پرونده‌ای که مانند شماره‌های اخیر در فرم ذره‌بین قرار دارد، علاوه بر گزارش‌های مختلف، گفت‌وگوهایی با سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی و رئیس سازمان فناوری اطلاعات انجام شده است. همچنین بررسی شده است چنین شبکه‌ای در کشورهای دیگر نیز وجود دارد یا خیر.

در فرم گزارش ماه، مهم‌ترین گزارش مربوط به بررسی وضعیت اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی است که این روزها بین انحلال یا چندپاره شدن، سرگردان است.

در ادامه تغییرات پیوست، از این شماره بخش باشگاه مدیران به «ناداستان» تغییر نام داده و به جای یک روز یک مدیر، ۴۳ دقیقه آمده است. ۴۳ دقیقه، قرار است با فعالان جوان‌تر حوزه ICT گفت‌وگو کند. در ادامه این فرم، شرکت پرداخت الکترونیک سداد و استارت‌آپ آمیرزا معرفی شده‌اند.

بخش خدمت و تجارت در این شماره، وضعیت مهم‌ترین سرویس‌های دولت الکترونیکی را به صورت مجزا مورد توجه قرار داده است. در این فرم ابتدا نگاهی به میزان پیشرفت پروژه دولت الکترونیکی از زمان دولت هشتم تا کنون شده است. پس از آن کارت ملی هوشمند و کالابرگ الکترونیکی بررسی شده‌اند و در آخر به شرکت‌های دولتی که همزمان رگولاتور بخشی هستند پرداخته شده است.

در فرم رمزارز، بررسی سپیدنامه ریال دیجیتالی و بلاک‌چین شرکت سونی از مهم‌ترین مطالب هستند و در بخش حقوق فناوری ابتدا به رعایت حریم خصوصی در پیام‌رسان‌های ایرانی توجه شده و پس از آن تعیین حداقل کارکرد برای تلفن ثابت و انحلال صرافی FTX‌ از نظر حقوقی بررسی شده‌اند.

در نهایت، بخش جهان نیز موضوع فناوری‌های نظارتی و کاربردهای مختلف آن را به عنوان سوژه پرونده خود انتخاب کرده است.

شما می‌توانید با گوش کردن به این شماره از رادیو پیوست از کلیات موضوعات مطرح شده در ماهنامه مطلع شوید و پس از آن مطالب و مقالات دلخواه خود را بخوانید. هم‌اکنون نسخه الکترونیکی شماره ۱۰۸ ماهنامه پیوست در دسترس است و نسخه کاغذی نیز منتشر شده است.

https://pvst.ir/dst

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو