skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

احتمال منع متا در استفاده از اطلاعات شخصی برای تبلیغات

مهدی خدابنده نویسنده میهمان

۱۶ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

احتمال جریمه شدن متا

سایت اخبار فناوری Gadgets360 به نقل از فردی که نام او فاش نشده، ادعا کرده است در آینده متا تنها با رضایت کاربران قادر به اجرای تبلیغات بر اساس داده‌های شخصی آنها خواهد بود.

به گزارش پیوست، شرکت متا که مالک پلتفرم‌های پرکاربردی مانند اینستاگرام، واتس‌اپ و فیس‌بوک است هم‌اکنون به کاربرانش اعلام می‌کند از اطلاعات شخصی آنها برای ساخت و نمایش تبلیغات هدفمند استفاده می‌کند؛ اما سایت Gadgets360 از احتمال توقف این روند خبر داده است. فردی که با این سایت فناوری گفت‌وگو کرده گفته است: «به آژانس حفاظت از داده‌های ایرلندی که بر متا نظارت می‌کند، یک ماه فرصت داده شده تا بر اساس دستور هیات حفاظت از داده‌های اروپا (EDPB) حکم صادر کند. EDPB احتمالاً از آژانس ایرلندی می‌خواهد جریمه‌هایی برای تخلف متا در این زمینه تعیین کند.»

مدل تبلیغات هدفمند Big Tech و نحوه جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها در سراسر جهان مورد بررسی نظارتی قرار گرفته است.

پرونده ایرلندی علیه متا با شکایت ماکس شرمس، فعال اتریشی حوزه حریم خصوصی، در سال ۲۰۱۸ آغاز شد.

ماکس در بیانیه‌ای گفت: «به جای دادن حق انتخاب برای تبلیغات شخصی‌سازی‌شده، فقط بند رضایت را در شرایط و ضوابط جابه‌جا کردند. این نه تنها ناعادلانه است، بلکه به وضوح غیرقانونی است. ما هیچ شرکت دیگری را نمی‌شناسیم که به این شیوه متکبرانه سعی در نادیده گرفتن GDPR (مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها) داشته باشد.»

شخص مطلع از حکم EDPB ادعا کرد: «حکم EDPB به این معناست که متا باید نسخه‌ای جداگانه از برنامه‌های این شرکت را که از داده‌های شخصی برای تبلیغات استفاده نمی‌کنند در اختیار کاربران قرار دهد، در حالی که شرکت همچنان مجاز است از داده‌های غیرشخصی برای شخصی‌سازی تبلیغات استفاده کند یا برای استفاده از اطلاعات آنها از کاربران اجازه بگیرد.»

در مقابل این سخنان، یک سخنگو در شرکت متا گفت: «متا با آژانس حفاظت از داده‌های ایرلندی درگیر است.»

او ادامه داد: «طبق قوانین ‌GDPR این امکان وجود دارد که بسیاری از داده‌ها را بدون رضایت یا وجود یک قرارداد، پردازش کرد. قوانین جدید حریم خصوصی اپل که تبلیغ‌کنندگان دیجیتالی را در ردیابی کاربران آیفون محدود می‌کند نیز ضربه‌ای بزرگ به شرکت متا زده است.»

اما سخنگوی رسمی EDPB از ارائه جزئیات تصمیمات اتخاذشده خودداری کرده است. این آژانس گفت: «EDPB پس از مخالفت سایر نهادهای ناظر ملی با پیش‌نویس تصمیم آژانس ایرلند، وارد عمل شده است.»

پیش‌نویس تصمیمات EDPB درباره فیس‌بوک و اینستاگرام بر قانونی بودن و شفافیت پردازش برای تبلیغات رفتاری متمرکز است؛ در حالی که تصمیم در مورد واتس‌اپ مربوط به قانونی بودن پردازش به منظور بهبود خدمات است.

کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند گفت: «ما نمی‌توانیم در این مرحله در مورد محتوای تصمیمات اطلاعاتی بدهیم. یک ماه فرصت داریم تا دستورات EDPB را اجرایی و سپس جزئیات را منتشر کنیم.»

هلنا براون، رئیس بخش داده و حریم خصوصی در شرکت حقوقی Addleshaw Goddard مستقر در لندن، گفت متا ممکن است مجبور شود مدل کسب‌وکار خود را تغییر دهد.

او گفت: «به نظر می‌رسد رگولاتورهای اروپایی اجازه نمی‌دهند متا در پشت «ارائه خدمات» به عنوان مبنای استفاده از داده‌های شخصی برای تبلیغات رفتاری، پنهان شود.»

براون توضیح داد: «در عوض، متا ممکن است رویکرد خود را برای دریافت رضایت واضح و صریح از کاربران تغییر دهد. این موضوع که متا بتواند اقدامات خود را به گونه‌ای توضیح دهد تا موافقت با چنین رضایت‌‌نامه‌ای قانونی و آگاهانه باشد، برای متا چالش بزرگی خواهد بود.»

https://pvst.ir/do8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو