skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طرحی بلندپروازانه‌ برای پوشش ۸۰ درصدی فیبرنوری به منازل و کسب‌وکارها

۲۳ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رگولاتوری‌های آسیا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شورای رگولاتورهای کشورهای جنوب آسیا عنوان کرد که طرح بلندپروازانه‌ای برای توسعه پهنای باند ثابت برای رساندن فیبرنوری به ۸۰ درصد از منازل و کسب‌وکارهای ایرانی در افق زمانی سه ساله در دستور کار دولت قرار گرفته است. او بیان کرد رگولاتوری ایران در حال انباشت دانش و تجربه لازم برای پوشش ۸۰ درصدی فیبر نوری به به سطح منازل و کسب‌وکارها است.

شورای رگولاتورهای کشورهای جنوب آسیا همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تاسیس آن با حضور سیدمحمد امین آقامیری رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ماسانوری کوندو دبیرکل جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه و روسا و نمایندگان رگولاتوری‌های ۹ کشور این منطقه، امروز در تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور در بیست و سومین اجلاس بین المللی شورای رگولاتورهای کشورهای جنوب آسیا که امروز (دوشنبه) در تهران برگزار شد، با بیان اینکه این اجلاس بستر مناسبی است برای بحث و تبادل نظر درباره دغدغه‌های مشترک رگولاتورهای جنوب آسیا است، گفت: امروزه نیاز به اتصال به شبکه برای انجام امور مختلف، بیش از هر زمان دیگری ضروری است و توسعه خدمات دیجیتال بر بستر شبکه پرسرعت و امن می‌تواند رفاه و آرامش بیشتری را برای بشر به ارمغان آورد.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران با درک اهمیت راهبردی فناوری ارتباطات و اطلاعات، جایگاه ویژه ای را در برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های خود برای این بخش در نظر گرفته است تا حداکثر استفاده را از این فناوری برای تسهیل زندگی مردم و پیشرفت کشور به عمل آورد. به طوری که هئیت دولت جمهوری اسلامی ایران با تشکیل کارگروه ویژه‌ای برای توسعه اقتصاد دیجیتال و تفویض کلیه اختیارات هیات وزیران و ریاست جمهور به آن، مسیر توسعه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی و اقتصاد دیجیتال را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کند.

زارع‌پور با اشاره به پیشرفت قابل ملاحظه ای که ایران به پشتوانه جوانان نخبه و شرکت های دانش بنیان در توسعه پلتفرم های داخلی و ارایه خدمات دیجیتال بدست آورده است، تصریح کرد: این پیشرفت ها به گونه ای است که امروزه میلیونها ایرانی، روزانه از خدمات دیجیتال بومی از تاکسی اینترنتی و خرید و فروش برخط گرفته تا خدمات برخط پخش ویدئو و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه پهنای باند موبایل در تمامی شهرهای ایران و بیش از 87 درصد از روستاهای بالای 20 خانوار را از دستاوردهای سال‌های اخیر دانست و اظهار کرد: برای توسعه پهنای باند ثابت برنامه بلندپروازانه‌ای را برای رساندن فیبر نوری به 80 درصد از منازل و کسب‌وکارهای ایرانی در افق زمانی تنها سه سال در دستور کار قرار داده‌ایم که دانش و تجربه آن در رگولاتوری ایران در حال انباشت است.

او با اشاره به چالش های نوظهوری مانند تجمیع قدرت و انحصار برخی پلتفرم‌های جهانی در لایه محتوا و حتی اخیرا در شبکه ارائه اینترنت، در مورد مسئولیت‌پذیر نگه‌داشتن آنان برای حفظ حقوق شهروندان و همچنین حمایت از نوآوری و رقابت محصولات و خدمات بومی تاکید کرده و هشدار داد: مجموعه این روندها در فناوری اطلاعات و ارتباطات، توان رگولاتورها و چه بسا در آینده‌ای نه چندان دور، بقای آنها را تهدید می‌کند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر استفاده از نگاه‌‌های نو و مکانیزم‌های فناورانه و همکاری‌ها و مقررات مشترک منطقه‌ای و بین المللی برای تنظیم‌‎گری فعالیت مسئولانه شرکت‌های جهانی، خواستار توسعه استفاده از فناوری‌های تنظیم‌‎گری و  مشارکت دولت‌ها و سازمان‌های منطقه‌ای مانند شورای رگولاتورهای جنوب آسیا (SATRC) شد.

او افزود: نهادهای رگولاتوری نقش عمده‌ای در برآورده‌سازی این نیازها ایفا می‌کنند و می‌توانند با توسعه چارچوب رگولاتوری، تغییرات ایجاد شده در این محیط پویا را رصد کنند تا حقوق شهروندان کشورهای خود در این فضای جدید و مهم را حفظ کنند.

https://pvst.ir/dit

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو