skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رکوردی تاسف‌بار:

هزار میلیارد دلار از ارزش آمازون از دست رفت

۲۱ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آمازون که به عنوان یکی از اولین شرکت‌های کلوپ هزار میلیارد دلاری سر و صدای زیادی به پا کرد، توانست رکورد حجم ریزش سهام را جابه‌جا کند. فروشگاه همه‌چیز فروشی جف بزوس اولین شرکتی است که هزار میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست می‌دهد.

به گزارش پیوست،‌ این زیان سرسام‌آور نتیجه وضعیت وخیم اقتصادی، گزارش‌های مالی ضعیف و فشار فروش در بازار سهامی است. آمازون که در روز ۲۱ ژوئن امسال ۱.۸۸۲ هزار میلیار دلار ارزش داشت، روز پنجشنبه ۸۷۸ میلیارد دلاری شد و با این تفاسیر بیش از یک هزار میلیارد دلار ارز ارزش خود را از دست داد.

گفتنی است شرکت مایکروسافت نیز که برای مدت کوتاهی با عبور از اپل به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل شد تا به اینجای کار حدود ۹۰۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داده است.

نگاه ساده‌ای به این اعداد و ارقام، تصویر روشنی از وضعیت اسفناک تکنولوژی در سال ۲۰۲۲ را به تصویر می‌کشد.

دیگر شرکت‌های تکنولوژی هم آمازون و مایکروسافت را در ثبت رکورد منفی دیگری همراه می‌کنند. تنها پنج رده اول ارزشمندترین شرکت‌های تکنولوژی، روی هم رفته ۴ هزار میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داده‌اند. رقمی سرسام آور که از مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای ترکیه، آرژانتین و سوئد هم فراتر می‌رود.

آمازون در سه ماهه پیشین با گزارش درآمدی ضعیف نتوانست انتظارات سرمایه‌گذاران برآورده کند و بدتر اینکه این شرکت رشد درآمدی سه ماهه چهارم در مقایسه با سال گذشته را هم تنها ۲ تا ۸ درصد پیش‌بینی کرده است.

چنین رشدی برای یک شرکت معمولی قابل قبول است اما آمازون، با عملکردی که در گذشته از خود نشان داده به هیچ عنوان یک شرکت معمولی نیست. غول خرده فروشی جف بزوس همانند بسیاری از شرکت‌ها با مشکل کاهش خرید الکترونیکی دست و پنجه نرم می‌کند و مشتریان هم که کمتر نگران کووید-۱۹ هستند، فروشگاه‌های فیزیکی را ترجیح می‌دهند.

اندی جسی، مدیرعامل آمازون پس از انتشار گزارش درآمدی سه ماهه سوم گفت: «به وضوح اتفاقات زیادی در محیط اقتصاد کلان در حال رخ دادن است و ما سرمایه‌گذاری‌ها را به گونه‌ای تنظیم می‌کنیم که در عین همسویی [با این تغییرات کلان]، قمارهای استراتژیک بلند مدتمان را نیز حفظ کنیم.»

اما نکته مثبت اینکه آمازون تا به اینجای کار توانسته تا برخلاف همتایانش در صنعت تکنولوژی، از تعدیل نیروی گسترده جلوگیری کند. با این همه آمازون شرایط دشوار است و نمی‌توان از آینده با اطمینان سخن گفت. این شرکت  در ابتدای همین ماه (نوامبر)، توقف استخدام‌ها را بار دیگر تمدید کرد.

بث گالتی، نماینده ارشد تجربه مردمی و تکنولوژی آمازون در نامه‌ای به کارکنان،‌ چشم‌انداز مبهم اقتصادی و افزایش نیروی کار در سال‌های اخیر را دلیل اصلی توقف استخدام بیان کرد.

منبع: Gizmodo

https://pvst.ir/dij

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو