skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اولین آمار رسمی از حجم بازار اینستاگرام در ایران

مرکز ملی فضای مجازی: حجم بازار اینستاگرام در ایران سالانه ۷۰ هزار میلیارد تومان است

۲۱ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۲ آبان ۱۴۰۱

مرکز ملی فضای مجازی حجم بازار اینستاگرام در ایران در سال را ۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد، طبق گزارشی که این مرکز تهیه کرده است اگر بخش‌های فاقد آمار را به صورت تخمینی به آن اضافه کنیم حداکثر ۷.۳ درصد از اقتصاد دیجیتال کشور را تشکیل خواهد داد.

به گزارش پیوست، طبق گزارش مرکز ملی فضای مجازی سهم ترافیک اینستاگرام از کل حجم بازار فروش ترافیک توسط اپراتورهای ارتباطی ثابت و سیار ۵۰ درصد بوده و معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال جمع بندی شده است. همچنین در لایه دوم اقتصاد دیجیتال برآورد حجم بازار اینستاگرام در بخش محصول فعالیت خدماتی همچون خدمات تبلیغاتی، خدمات پشتیبانی مشتریان، خدمات لجستیک، خدمات راهکار جامع در حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. این گزارش حجم بازار اقتصاد دیجیتال شده که صفحه فروشگاه‌های مختلف را شامل می‌شود را در حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.

سهم اینستاگرام از اقتصاد دیجیتال

طبق این گزارش مشاغلی که بر بستر اینستاگرام شکل گرفته یا توسعه یافته‌اند در سه بخش اصل تقسیم بندی شده‌اند. دسته اول آنها  مشاغل صنفی هستند که این دسته از مشاغل دارای مجوز فعالیت از صنوف مختلف بوده و از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان بستری برای بازاریابی استفاده می‌کنند. فروش اصلی این دسته از مشاغل در خارج از اینستاگرام و با استفاده از درگاه‌های پرداخت اختصاصی یا به‌صورت حضوری صورت می‌پذیرد.

دسته دیگر مشاغل خرد طبقه‌بندی شده‌اند این دسته از مشاغل به‌صورت صنفی فعالیت نمی‌کنند و علاوه بر بازاریابی، از اینستاگرام و دیگر پیام‌رسان‌ها به‌عنوان ابزار ارتباطی با مشتریان خود استفاده می‌کنند. براساس بررسی‌‎های صورت گرفته حدود ۴۱۵ هزار صفحه اینستاگرامی متعلق به مشاغل خرد بوده که شامل کسب و کارهای خانگی و مشاغل زیر پله‌ای هستند. پرداخت این گروه از مشاغل عمدتا بصورت کارت به کارت یا پرداخت در محل انجام می‌شود.

سهم کسب و کارهای خرد در اینستاگرام

مشاغل محتوایی دسته دیگری از فعالیت‌ها روی این بستر هستند. درآمدزایی این دسته از مشاغل مبتنی بر فروش کالا یا خدمات نیست، بلکه از طریق مدیریت صفحات اینستاگرامی و جذب مخاطب اقدام به جذب تبلیغات و درآمدزایی کنند. اگرچه حدود ۶۰ درصد از مشاغل ایجاد شده در اینستاگرام در این بخش قرار دارند ولی حجم بازار این گروه ۷.۵ درصد از کل است.

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرده است، براساس پیمایش‌ ملی که در شهریورماه سال جاری انجام شده، تنها ۶.۴ درصد از شهروندان خرید اینستاگرامی را ترجیح می‌دهند و دلایلی از قبیل بی‌اعتمادی نسبت به فروشنده و تحویل کالا (۳۹ درصد)، تحویل کالا با مشخصات متفاوت (۱۱ درصد) تاخیر در تحویل کالا (۳ درصد) و عدم امکان شکایت و پیگیری تخلفات (۸ درصد) به‌عنوان مهمترین دلایل بی‌اعتمادی به خرید اینستاگرامی ذکر شده است.

مقایسه پلتفرم‌های بومی با اینستاگرام
مقایسه ۱۰ پلتفرم‌های داخلی با اینستاگرام در خصوص کارکردهای مختلف

در این گزارش قید شده که در حال حاضر بیش از یک میلیون کسب و کار خرد در ۱۰ سکوی داخلی مشغول به فعالیت هستند. پس از تقاطع‌گیری و حذف موراد مشترک مشخص شد که بیش از ۶۰ درصد از کسب و کارهای خرد در سکوهای داخلی مشغول فعالیت هستند.

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرده است که در حال حاضر ۴۱.۸ درصد از جامعه کاربران شبکه‌های اجتماعی (معادل ۲۳ میلیون کاربر یکتا) در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی عضو شده و به کاربران فعال این سکوها تبدیل شده‌اند.

https://pvst.ir/dig

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو