skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

تحریریه پیوست

چک الکترونیکی ۲۱ آبان به بهره برداری می‌رسد

تحریریه پیوست

۱۸ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی خبر از رونمایی چک‌الکترونیکی در روز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱ داد.

به گزارش پیوست، رئیس کل بانک مرکزی، علی صالح‌آبادی، در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد که روز شنبه با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت و هچنین وزیر اقتصاد و دارایی چک الکترونیکی کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.

چک الکترونیکی آخرین مرحله از اجرای اصلاح قانون چک است و با پیاده‌سازی و اجرای سامانه چکاد امکان صدور چک الکترونیکی نیز فراهم خواهد شد.

این پروژه با سه بانک تجارت، صادرات و پارسیان آغاز خواهد شد و به تدریج بانک‌های کشور در صورت آمادگی‌اشان به آن متصل خواهند شد.

بانک مرکزی پیش‌نویس سند «الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی چک الکترونیکی» را اردیبهشت ماه ۹۸ منتشر کرد و حال پس از گذشت تقریبا ۳ سال اجرای آن آغاز شد پیش از صدور و به بهره‌برداری رسیدن چک الکترونیکی سامانه محچک که مربوط به سامانه یکپارچه چک‌های برگشتی است نیز شهریورماه ۱۴۰۱ به بهره برداری رسیده بود.

هرچند فرایند صدور چک الکترونیکی با چک کاغذی کاملاً یکسان است؛ یعنی برای صدور چک الکترونیکی ابتدا وضعیت چک برگشتی افراد بررسی می‌شود و پس از آن اجازه صدور دسته‌چک صادر می‌شود یا اطلاعات چک هنگام صدور روی سامانه صیاد ثبت می‌شود و در نهایت اگر چک برگشت خورد، سامانه اطلاعات چک برگشتی را به تمامی بانک‌ها ارسال خواهد کرد اما مراحل صدورش با توجه به دوگانه بودن فرایند صدور چک در شرایط فعلی ساده‌تر خواهد بود.

چک الکترونیکی روی سامانه چکاد یا سامانه چک امن دیجیتال صادر می‌شود، سامانه چکاد حدود ۳۰ خدمت آنلاین به کاربران خود ارائه می‌کند؛ امکان فعال‌سازی سرویس، درخواست دسته چک، صدور چک دیجیتالی، وصول درون‌بانکی و بین‌بانکی چک، انتقال چک، ضمانت چک دیجیتالی، ابطال و مسدودی چک و کارتابل مشاهده چک‌های دریافتی تعدادی از خدمات سامانه چکاد است. با استفاده از سامانه چکاد، دسته‌چک کاغذی به مشتری تحویل داده نمی‌شود و همه فرایندها به صورت غیرحضوری و روی موبایل یا رایانه قابل انجام است.

پیش‌نیاز اصلی چک الکترونیکی امضای الکترونیکی است در شرایط فعلی متقاضیان چک الکترونیکی می‌توانند امضای الکترونیکی خود را از  تمامی مراکز میانی ذیل مرکز ریشه دریافت کنند.

https://pvst.ir/dhv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو