skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

عضو کمیسیون اینترنت و انتقال داده نصر تهران:

فروش اینترنت اپراتورها ۴۰ درصد افت کرد

۱۷ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

علی توسلی

عضو کمیسیون اینترنت و انتقال داده نظام صنفی رایانه‌ای تهران از کاهش ۳۵ تا ۴۰ درصدی فروش اینترنت در اپراتورها به دلیل اختلال اینترنت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، علی توسلی، عضو کمیسیون اینترنت و انتقال داده، با اشاره به میزان افت فروش اپراتورها گفت: «بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده در ماه گذشته اپراتورها بین ۳۵ تا ۴۰ درصد افت فروش اینترنت داشته‌اند که به دلیل وجود اختلال در اینترنت کشور است. مشتری به علت وجود اختلال سرویس نمی‌خرد و اگر هم سرویسی را تمدید می‌کند، کمترین حجم را تهیه می‌کند؛ چراکه به پیام‌رسان‌ها و فضا‌های مورد علاقه‌اش در اینترنت دسترسی ندارد. کاهش حجم اینترنت مصرفی در کشور نیز گویای همین مساله است.»

او با اشاره به اینکه در پی قطعی اینترنت تنها کسب‌وکارهای مرتبط با تلگرام و اینستاگرام نبوده‌اند که آسیب دیده‌اند گفت: «اپلیکیشن‌هایی مثل بلد و ترجمیار که ایرانی هستند نیز در این مدت آسیب دیده‌اند. ترجمیار اعلام کرده در ماه گذشته ۷۰ درصد افت داشته است. این روزها حتی نرم‌افزارهایی همچون بلد و نشان را در خیابان نمی‌توان استفاده کرد. استفاده از این نرم‌افزارها دیگر ارتباطی به فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ ندارد. اصولاً اختلال در اینترنت در یک ماه و نیم گذشته به طور مقطعی وجود داشته است. در برخی ساعات کم و بیش نرمال است. این اختلال تاثیر خود را نه فقط بر حوزه فناوری اطلاعات بلکه بر کل مشاغل گذاشته است.»

توسلی با تاکید بر اینکه غالب فروشگاه‌های کشور علاوه بر فروش حضوری، فروش اینترنتی داشتند و طی این مدت دچار اختلال شده‌اند بیان کرد: «افت کار انواع اپلیکیشن‌های پیک همچون اسنپ پیک نیز در این روزها مشهود است. این مساله در کل فضای تجاری کشور تاثیر می‌گذارد و فقط به تجارت‌های مرتبط با اینترنت محدود نیست.»

عضو کمیسیون اینترنت و انتقال داده با اشاره به اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر اینکه «اینترنت قطع نشده و دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر شده‌اند» تصریح کرد: «مسلم است که موضوع فقط اینستاگرام و تلگرام نیست بلکه موضوع اصلی اختلال در اینترنت کشور است و شبکه‌های ارتباطی که مردم از آنها استفاده می‌کردند فیلتر شده است.»

توسلی با اشاره به تلاش دولت برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی توضیح داد: «خیلی از روابط مردم بر این اپلیکیشن‌های خارجی بنا شده است. وقتی ارتباطات مردمی دچار اختلال شود، کل تجارت کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین درست نیست تصور کنیم فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. اولاً این دو اپلیکیشن، پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی هستند. دوماً هیچ آلترناتیوی ساخته نشده که جذابیت لازم را برای کوچ مخاطبان به پیام‌رسان داخلی داشته باشد. ضمناً در شرایط بحرانی نمی‌توان مساله را حل کرد. ۱۵ سال فرصت بوده که جذابیت لازم را برای این اپلیکیشن‌ها ایجاد کنند و تبلیغات انجام دهند اما این اتفاق نیفتاده است.»

او ادامه داد: «باید توجه کرد بخش زیادی از نیاز‌های مردم در این شبکه‌های ارتباطی قرار دارد. وقتی این شبکه‌ها مختل شود، اقتصاد نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. البته فقط ملاک ما تاثیر مستقیم نیست بلکه تاثیر غیرمستقیمی وجود دارد که تجارت را نیز دچار اختلال می‌کند.»

نمی‌توان دستور به کوچ داد

عضو کمیسیون اینترنت و انتقال داده با تاکید بر طرح جدید دولت برای حمایت بیشتر از پیام‌رسان‌های داخلی و ایجاد رقابت بین آنها گفت: «این طرح وزیر ارتباطات چندان جدید نیست و این دست اپلیکیشن‌ها مثل آی‌گپ و… حدود ۱۰ سال قبل با حمایت‌های دولت ایجاد شده‌اند. تا جایی که به خاطر دارم در آن زمان حدود پنج میلیارد تومان به آنها وام داده شد؛ ولی الآن میزان کاربران آنها ۱۰ درصد کاربرانی هم نیست که در شبکه‌هایی مثل تلگرام و اینستاگرام حضور دارند. مساله این است که پیام‌رسان‌های داخلی باید با اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام رقابت کنند نه موارد مشابه داخلی دیگر.»

او با اشاره به اینکه پیام‌رسان‌های داخلی باید بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند گفت: «این فرایند با دستور و تفهیم انجام نمی‌گیرد بلکه فرایند بسیار طولانی و پیچیده‌ای است. مسئولان در یک پروسه ۱۵ تا ۲۰ ساله شرایطی را فراهم کردند که اکثر کاربران به شبکه‌های اجتماعی خارجی رفته‌اند. حال باید زمان کافی برای اعتمادسازی صرف شود. راه صدساله را یک‌شبه نمی‌توان طی کرد.»

توسلی با تاکید بر اینکه مساله اعتمادسازی برای پیام‌رسان‌های داخلی نیاز به نگاه جامعه‌شناسانه‌تری دارد گفت: «کوچ مردم به نرم‌افزارهای داخلی را به شکل دستوری نمی‌توان انجام داد.»

عضو کمیسیون اینترنت و انتقال داده در پایان خاطرنشان کرد: «در مورد امنیت داده در پیام‌رسان‌ها واقعیت این است که خیلی تفاوتی بین مدل داخلی و خارجی آن وجود ندارد و هر دستگاه امنیتی در هر کشوری اگر بخواهد کنترل کند، می‌تواند تا حدی این کار را انجام دهد. اما در ایران به دلیل برخورد‌های نادرست توانسته‌اند این فرهنگ را جا بیندازند که گویا اگر اپلیکیشن داخلی باشد، غیرامن است و اگر خارجی باشد، امن است. این مساله خیلی واقعیت ندارد. اما مهم این است که افکار عمومی چطور می‌اندیشد و به اپلیکیشن خارجی اعتماد بیشتری دارد. زمان زیادی می‌برد تا بتوانند اعتماد جلب کنند. این فرایند پیچیده است و باید طی زمان بررسی شود.»

https://pvst.ir/dhj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو