skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تلگرام باید سهم ۳۰ درصدی اپل را پرداخت کند؛ انتشار محتوای پولی در iOS متوقف شد

۱۰ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کاربران iOS دیگر قادر به انتشار پست‌های پولی در تلگرام نیستند. کاربران این پلتفرم پیش از این می‌توانستند هزینه اشتراک کانال‌های خود را از طریق روبات و بدون پرداخت مالیات اپل دریافت کنند. در حال حاضر، از آنجا که پرداخت درون اپلیکیشنی سهمی برای اپل قائل نیست، در  iOS متوقف شده‌ است.

به گزارش پیوست، تلگرام به تازگی در نتیجه نقض سیاست‌های مالی اپل قابلیت اشتراک پولی خود را برای کاربران iOS متوقف کرده است. کاربران این پلتفرم پیش از این اجازه داشتند هزینه کانال‌ها را از طریق روبات به تولیدکنندگان محتوا بپردازند.

کانال‌های تلگرامی این امکان را داشتند تا پس از تعیین قیمتی برای محتوا، هزینه را مستقیماً و از طریق روبات‌های تلگرامی دریافت کنند. پاول دورف، مدیرعامل تلگرام، می‌گوید تولیدکنندگان محتوا با استفاده از این روش «نزدیک به ۱۰۰ درصد پرداختی را دریافت می‌کنند…»

با این حال بر اساس سیاست‌های مالی اپل، اپلیکیشن‌های iOS باید ۳۰ درصد از تمامی پرداختی‌های خود را به عنوان مالیات در اختیار این شرکت قرار دهند و به همین دلیل پرداخت درون‌اپلیکیشنی تلگرام نمی‌تواند به شکل و شمایل فعلی ادامه پیدا کند.

کنترل کامل اپل

دورف می‌گوید از آنجا که «اپل کنترل کامل اکوسیستم خود را در اختیار دارد»، این شرکت باید پرداخت درون‌اپلیکیشنی خود را متوقف کند و در غیر این صورت از فروشگاه اپلیکیشن اپل حذف می‌شود.

به گفته او، اپل «با مالیاتی که حتی از مالیات ارزش افزوده دولت‌ها هم بیشتر است» رویای توسعه‌دهندگان و کارآفرینان را نابود می‌کند. او از قانون‌گذاران سراسر جهان خواسته تا علیه «امپراتوری چند هزار میلیاردی و سوءاستفاده اپل از بازار» به پا خیزند.

با این حال تلگرام می‌گوید این پلتفرم به تلاش خود برای ساخت ابزارهای جدید «درآمدزایی به دور از اکوسیستم محدودکننده اپل ادامه می‌دهد». برای مثال کاربران تلگرام می‌توانند با دور زدن اپل، هزینه نسخه پریمیوم تلگرام را از طریق روبات @PremiumBot پرداخت کنند.

گفتنی است این تغییر تنها کاربران iOS را شامل می‌شود و محتوای پولی در اندروید به همان شکل سابق ادامه پیدا می‌کند.

تاریخ تکرار می‌شود

تلگرام اولین اپلیکیشنی نیست که به سیاست‌های مالی اپل اعتراض می‌کند.

در سال ۲۰۲۱، اپیک گیمز، یکی از شرکت‌های بزرگ بازی‌های ویدئویی، پس از حذف بازی فورت‌نایت از اپل‌استور از اپل شکایت کرد. اپیک گیمز راهکار پرداختی‌ای را در اختیار کاربران گذاشته بود که از طریق آن می‌توانستند با دور زدن مالیات ۳۰ درصدی اپل، هزینه کمتری بابت خرید‌های خود بپردازند. هرچند قاضی پرونده نهایتاً رأی به نفع اپل داد، اما دادگاه تجدیدنظر همچنان ادامه دارد.

به دنبال این شکایت، حالا صدای اعتراض شرکت‌های بیشتری بلند شده است. شرکت‌های معروفی همچون اسپاتیفای فعالیت‌های اپل را «ضدرقابتی» می‌خوانند و می‌گویند قوانین این شرکت حتی خرید یک کتاب صوتی را بیش از حد پیچیده کرده است.

ایلان ماسک، مالک جدید توییتر، نیز در ماه مه اعلام کرد سهم ۳۰ درصدی اپل «۱۰ برابر حق واقعی آنهاست» و کشور کره‌جنوبی نیز به سهم بیش از حد اپل اعتراض کرده است. کره‌جنوبی سال گذشته با تصویب قانون جدیدی اپل و گوگل را موظف کرده است تا امکان استفاده از سیستم‌های پرداخت شخص ثالث را برای توسعه‌دهندگان فراهم کنند.

منبع: Techradar

https://pvst.ir/dew

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو