skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خرید توییتر و اوج‌گیری مجدد دوج‌کوین

۸ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خرید توییتر توسط ایلان ماسک و نهایی‌ شدن قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری در روز جمعه باعث شد قیمت دوج‌کوین، رمزارز مورد علاقه‌ ماسک، بیش از دوبرابر شود.

به گزارش پیوست، مدیرعامل تسلا و مالک جدید توییتر موافقان و مخالفان زیادی در حوزه کریپتو دارد و بسیاری از اختلاف‌نظر‌ها مربوط به رمزارزی کوچک اما پرهیاهو است.

دوج‌کوین که تا قبل از سال ۲۰۲۱ برای کمتر کسی شناخته‌شده بود در سال گذشته با افزایش قیمتی صدبرابری توجه بسیاری از کاربران اینترنت را به خود جلب کند. در این بین سلبریتی‌های متعددی هم از این میم‌کوین حمایت کردند و نام ایلان ماسک به عنوان سرشناس‌ترین حامی دوج خودنمایی می‌کند.

مخالفان می‌گویند حمایت ماسک از دوج‌کوین، سرمایه‌گذاران رمزارزی را به طمع سود هنگفت به سمت سرمایه‌گذاری خطرناک سوق می‌دهد در حالی که این حجم از سرمایه می‌تواند به رشد پروژه‌های قدرتمند و در نتیجه افزایش اعتبار اکوسیستم کریپتو کمک کند.

با اینکه ماسک مدت‌هاست حمایت لفظی یا توییت زدن در مورد دوج‌کوین را کنار گذاشته اما شرکت تحت مدیریتش یعنی تسلا اوایل سال جاری پذیرش دوج‌کوین را برای خرید کالاهای کاربردی آغاز کرد. همچنین عطر جدید ماسک به نام Burned hair را هم می‌توان با دوج‌کوین خریداری کرد.

افزون بر این سرمایه‌گذاری نیم‌ میلیارد دلاری بایننس در توییتر و تشکیل تیم ویژه‌ای برای بررسی راهکار‌های بلاک‌چینی در توییتر تحت مالکیت ایلان ماسک نیز عامل دیگری است که اهمیت توییتر را برای اکوسیستم کریپتو دوچندان کرده است.

آیا فصل میم‌کوین‌ها فرا رسیده است؟

در روزهای پایانی اکتبر در حالی که بازار کریپتو پس از دورانی سخت حرکتی صعودی پیدا کرده، به نظر می‌رسد خرید توییتر توسط ایلان ماسک به انفجاری در بازار میم‌کوین‌ها بدل شده است.

با اینکه دسته‌بندی میم‌کوین از لحاظ فنی معنای مشخصی ندارد اما به دسته‌ای از رمزارزها اشاره می‌کند که نه به دلیل برتری تکنولوژی و ارائه راهکارهای جدید، بلکه تنها به واسطه جلب توجه در جوامع اینترنتی سرمایه‌ زیادی جذب کرده‌اند. برای مثال دوج‌کوین اولین میم‌کوین بازار در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک شوخی (meme) با بازار پرالتهاب کریپتو به وجود آمد و تصور اینکه یک شوخی ساده بتواند در سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۰ میلیارد دلار سرمایه را جذب خود کند بسیار دشوار بود.

فعالان بازار کریپتو خرید توییتر از سوی ایلان ماسک را اتفاق مثبتی برای میم‌کوین‌ها تشخیص داده‌اند و داده‌های بازار نشان می‌دهد این گروه در روزهای پس از انعقاد قرارداد رشد قابل توجهی کرده‌اند.

افزایش قاب توجه قیمت میم‌کوین‌ها به ویژه دوج‌کوین و شیبا اینو

متخصصان کریپتو سرمایه‌گذاری در میم‌کوین‌ها را به دلیل نوسانات شدید و مبتنی بر احساس بسیار پرریسک دانسته و معتقدند تکانه‌های شدید قیمتی که معمولاً در این دسته شاهد هستیم ممکن است به از بین رفتن سرمایه کاربران و در نتیجه بی‌اعتمادی جامعه به اکوسیستم کریپتو منتهی شود.

سال گذشته در حالی که قیمت دوج‌کوین توانست از ۰.۷ دلار عبور کند، سرمایه‌ بازار این رمزارز به بیش از ۹۸ میلیارد دلار رسید. اما حرکت بازار در جریان معکوس باعث شد از ماه مه ۲۰۲۱ تا اوایل ماه جاری (اکتبر ۲۰۲۲) با محو ۹۰ میلیارد دلار از این بازار، بسیاری از سرمایه‌گذاران متضرر و مجبور به فروش شوند.

در حال حاضر و با افزایش دوبرابری قیمت دوج‌کوین، سرمایه بازار این رمزارز به بیش از ۱۶ میلیارد دلار رسیده است.

نمودار کلی سرمایه‌ بازار دوج‌کوین

منبع: Reuters, Cointelegraph

 

 

https://pvst.ir/dec

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو