skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

سیاوش بختیاری نویسنده میهمان

ضریب نفوذ اینترنت همراه افزایش یافت

سیاوش بختیاری
نویسنده میهمان

۷ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ آبان ۱۴۰۱

بلاتکلیفی واردکنندگان موبایل

جدیدترین گزارش رگولاتوری نشان می‌دهد ارتباطات سیار در ایران همچنان روبه‌رشد بوده و ضریب نفوذ تلفن و اینترنت همراه در حال افزایش است. در تابستان امسال، سهم بازار همراه اول از سیم‌کارت‌های فعال و تعداد مشترکان اینترنت همراه اندکی بیش از ۵۳ درصد است. ایرانسل در همین شاخص‌ها سهمی بیش از ۴۲ درصد دارد و بقیه بازار در اختیار رایتل است.

به گزارش پیوست، گزارش فصلی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت شاخص‌های ارتباطی کشور، حاکی از آن است که همچنان پهن‌باند همراه با اقبال بیشتری در میان مردم روبه‌رو بوده و مجموعه خدمات پهن‌باند ثابت به گونه‌ای نیست که بتواند مشترکان را به آن سمت هدایت کند. در سه ماه تابستان امسال همچنان ضریب نفوذ اینترنت ثابت کاهشی بوده است.

گزارش اخیر رگولاتوری، داده‌های فصل تابستان را منعکس می‌کند و مربوط به پیش از اختلال اینترنت و فیلترینگ گسترده پلتفرم‌های مختلف است.

ثابت در رکود

در گزارش رگولاتوری دیده می‌شود که ارتباطات ثابت در شرایط تقریباً بدون تغییری قرار دارد و شاخص‌های این حوزه مانند ضریب نفوذ تلفن ثابت، تعداد خطوط منصوبه، تعداد روستاهای دارای تلفن خانگی و… در وضعیتی مانند بهار امسال و حتی زمستان سال گذشته به سر می‌برند. این شاخص‌ها گرچه اغلب رو به رشد بوده‌اند، اما میزان رشدشان حتی به نیم‌ درصد نیز نمی‌رسد. گزارش‌های اداوری رگولاتوری نشان می‌دهند ارتباطات ثابت در ایران به مرحله اشباع رسیده و نباید انتظار رشد از آن داشت.

در زمینه ارتباطات سیار نیز هرچند درصد از رشد دیده می‌شود، اما میزان آن چندان چشمگیر نیست. تعداد خطوط فعال تلفن همراه در تابستان امسال و نسبت به بهار، ۱.۵ درصد رشد داشته است. در همین حال تعداد خطوط واگذارشده، اندکی کاهش یافته است. نسبت خطوط واگذارشده به خطوط فعال و ضریب نفوذ تلفن همراه نیز افزایشی است.

همراه روبه‌رشد

در زمینه استفاده از پهن‌باند نیز ارتباطات سیار همچنان جایگاه بسیار بالاتری نسبت به ارتباطات ثابت دارد. این در حالی است که وزیر ارتباطات تاکید زیادی بر افزایش ضریب نفوذ ارتباطات ثابت داشته و مصوبات متعددی در این زمینه به تصویب رسانده است. با این همه روند کاهش ضریب نفوذ اینترنت ثابت که در بهار دیده می‌شد در تابستان نیز ادامه یافته است. هرچند بخش عمده این کاهش مربوط به سرویس‌های xDSL می‌شود و سرویس‌های دیگر اغلب با افزایش تعداد مشترکان روبه‌رو شده‌اند؛ اما در نهایت نتوانسته‌اند مانع کاهش کلی تعداد مشترکان پهن‌باند ثابت شوند.

اینترنت ثابت

در این زمینه باید به کاهش دیتای مصرفی ثابت در سه‌ماهه تابستان نیز اشاره کرد. این در حالی است که دیتای مصرفی سیار همچنان در حال رشد است. رگولاتوری در گزارش فصل بهار خود میزان مصرف دیتا در اپراتورهای همراه را به تفکیک اعلام کرده بود که در گزارش جدید این موضوع دیده نمی‌شود.

دیتای مصرفی

در برابر کاهش ضریب نفوذ پهن‌باند ثابت، پهن‌باند سیار مانند تمامی سال‌های اخیر همچنان رو به افزایش است. ضریب نفوذ آن ۴.۵ درصد افزایش یافته است. در عین حال نکته مهم، کاهش تعداد مشترکان 3G‌ در برابر افزایش مشترکان 4G در هر سه اپراتور است و در نهایت بیش از سه میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر جدید به سرویس پهن‌باند اپراتورهای همراه اضافه شده‌ است.

اینترنت همراه

فایل گزارش رگولاتوری از وضعیت ارتباطات کشور در تابستان ۱۴۰۱ را اینجا دریافت کنید.
https://pvst.ir/de9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو