skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتهام رشوه بیت‌کوینی برای ماموران اطلاعات چین

۳ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وزارت دادگستری آمریکا مدعی است دو مامور اطلاعات چینی تلاش کرده‌اند با رشته‌ای ۶۱ هزار دلاری به صورت بیت‌کوین، مستندات مربوط به یکی از پرونده‌های هواوی را به سرقت ببرند.

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده، در کنفرانس خبری مربوط به بازداشت این دو مامور گفت: «وزارت دادگستری تلاش هیچ قدرت خارجی‌ای را برای تضعیف قانون که مبنای دموکراسی ماست تحمل نخواهد کرد.»

وزارت دادگستری می‌گوید این عملیات در سال ۲۰۱۹ و درست زمانی شروع شد که دو مامور اطلاعات چین به یکی از کارمندان دولتی که به عنوان مامور دوجانبه برای اداره بازرسی فدرال فعالیت می‌کرد نزدیک شدند.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، گوچان هی و ژنگ وانگ قصد داشتند یکسری فایل و اطلاعات دیگر را از دفتر دادستان منطقه شرقی نیویورک به سرقت ببرند.

مستنداتی که طبق اتهام این دو مامور به دنبال آن بودند مربوط به تفحص و محاکمه یک شرکت ارتباطات جهانی است که در فایل‌ها به عنوان شرکت-۱ از آن یاد می‌شود و در جمهوری خلق چین واقع شده است. روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی جداگانه تایید کرده است که شرکت مذکور همان شرکت هواوی است.

اتهامات وارده عبارت‌اند از: توطئه برای بازگرداندن افرادی که ملیت چینی دارند، تلاش برای جلوگیری از یک محاکمه مجرمانه و فعالیت غیرقانونی به عنوان یک مامور خارجی.

وزارت دادگستری این شکایت را به همراه شکایت دیگری در رابطه با عملیاتی گسترده با حضور ۱۳ فرد دیگر ارائه کرده است.

وزارت دادگستری در این شکایت مدعی شده است گوچان هی در سپتامبر سال ۲۰۲۲ به یکی از ماموران دولتی آمریکا در ازای اطلاعاتی مازاد بر اطلاعات موجود پیشنهاد بیت‌کوین کرده است. بر اساس اتهام وارده، ماموران چینی در ماه اکتبر ۲۰ هزار دلار بیت‌کوین پرداخت کرده بودند.

در پی انتشار این خبر، شرکت اطلاعات بلاک‌چین الیپتیک (Elliptic) فاش کرد که بررسی‌ تراکنش‌های بیت‌کوینی این پرونده نشان می‌دهد ماموران چینی برای پنهان کردن تراکنش‌ها از خدمت ترکیب‌کننده Wasabi Wallet استفاده کرده‌اند.

تام رابینسون، محقق ارشد و هم‌بنیان‌گذار الیپتیک، می‌گوید: «در متن شکایت اطلاعات کافی برای شناسایی دقیق تراکنش‌های بیت‌کوینی وجود داشت. ما سپس با استفاده از ابزارهای تحلیلی توانستیم منبع پرداختی‌ها را ردیابی و استفاده Wasabi را شناسایی کنیم.»

رابینسون می‌گوید الیپتیک «تکنیک‌های منحصربه‌فردی» برای شناسایی آدرس‌های مربوط به Wasabi Wallet دارد.

ریئون پیس، از دادستان‌های ایالات متحده در بیانیه‌ای در همین باره گفت: «شکایت امروز نشان‌دهنده تلاش بی‌وقفه دولت چین برای ایجاد خلل در برقراری قانون آمریکاست. همان‌طور که بیان شد، در این پرونده ماموران اطلاعات چین تلاش کرده‌اند با پیشنهاد رشوه برای به دست آوردن فایل‌های اداری و ارائه آن به یک شرکت ارتباطات بین‌المللی که متهم یک پرونده باز محسوب می‌شود، در محاکمه اخلال ایجاد کنند.»

کاربرد مجرمانه بیت‌کوین مدت‌هاست به چماقی در دست رگولاتوری‌ها تبدیل شده و مقامات سراسر جهان با تکیه بر این موضوع برای ممنوعیت دارایی‌ها دیجیتالی و رمزارزها تلاش می‌کنند. مقامات ایالات متحده نیز در سال ۲۰۲۲ تلاش خود را برای جلوگیری از کاربرد رمزارز در پولشویی و دیگر فعالیت‌های مجرمانه تشدید کرده‌اند و از این بین می‌توان به ممنوعیت استفاده از خدمت Tornado Cash برای شهروندان آمریکا اشاره کرد.

تورنادوکش خدمتی است که به شما اجازه می‌دهد برای حفظ حریم خصوصی و عدم ردیابی، سکه‌های اتریومی خود را طی فرایندی مخلوط کرده و سابقه این سکه‌ها را از چشم دیگران پنهان کنید.

الیپتیک در همین باره می‌نویسد: «درست همان ویژگی‌هایی که دارایی دیجیتالی را برای مجرمان جذاب کرده- همچون مقاومت در برابر سانسور، استفاده از نام مستعار و سهولت انتقال به خارج از مرزها- آنها را به ابزاری ارزشمند برای تمامی نهادهای اطلاعاتی تبدیل کرده است که به دنبال فعالیت مخفیانه هستند.»

گوچان هی در صورت محکومیت با مجازاتی تا سرحد ۶۰ سال زندان روبه‌روست و وانگ نیز مجازاتی تا سرحد ۲۰ سال زندان را پیش روی خود دارد.

پیس می‌گوید: «ما با اقدامات مجرمانه‌ای که سیستم قضایی را هدف می‌گیرند با قاطعیت برخورد می‌کنیم.»

منبع: Decrypt

 

https://pvst.ir/ddq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو