skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران: فروش کسب‌وکار‌های اینترنتی ۵۰ تا ۸۰ درصد کم شد

۲ آبان ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر تهران از کاهش ۵۰ تا ۸۰ درصدی در فروش کسب‌وکار‌های اینترنتی به علت مسدودسازی اینترنت در روزهای اخیر و ایجاد معضلات شدید برای فعالان اقتصادی در این حوزه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، عطا خلیقی در گفت‌وگو با این سازمان با اشاره به کاهش فروش کسب‌وکار‌های اینترنتی به علت از کار افتادن چنل‌های بازاریابی دیجیتالی گفت: «صفحات اینستاگرامی از چنل‌های عمده بازاریابی بسیاری از کسب‌وکار‌ها بود و فیلترینگ اینستاگرام مشکلات متعددی برای آنان ایجاد کرد. وقتی چنل‌های اصلی از بین ‌می‌روند فروش کاهش پیدا می‌کند یا کسب کاربر جدید کمتر می‌شود.»

او افزود: «همچنین برخی از کسب‌وکار‌های اینترنتی از چنل‌های اطلاع‌رسانی و مارکتینگی همچون وب اینگیج یا گوگل ادز استفاده می‌کردند که آنها نیز مشمول فیلترینگ شدند. برخی از کسب‌وکار‌های بزرگ از وب اینگیج برای فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کردند. این مساله موجب شد قسمت بزرگی از بازاریابی دیجیتالی و ارتباط با کاربران متوقف شود.»

رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی اتفاقات دیگری همچون اختلال در ارسال پیامک را در مشاغل اینترنتی موثر دانست و گفت: «اس‌ام‌اس به مدت ۲۴ ساعت قطع شد. صاحبان کسب‌وکار نه می‌توانستند با مشتریان خود تماس بگیرند، نه مشتریان می‌توانستند پیامک رمز یک‌بارمصرف برای ورود یا ثبت‌نام جدید دریافت کنند. البته قبل و بعد از آن نیز در ارسال پیامک با اختلال شدید مواجه بودیم.»

خلیقی با بیان اینکه برخی از کسب‌وکار‌ها با مشتریان خود از طریق پیام‌رسان‌ها در ارتباط بودند که آنها نیز فیلتر شدند افزود: «این باعث شد ارتباط‌شان با مشتریان تجاری و حقیقی تا حد زیادی کاهش یابد.»

او خاطرنشان کرد: «البته این روز‌ها یک عامل غیرمستقیم نیز بر فرایند کسب‌وکار‌های دیجیتالی اثر گذاشت و آن کمتر شدن خرید مردم بود. مردم دست نگه داشته‌اند و حال و حوصله خرید ندارند. بنابراین برخی از کسب‌وکار‌های دیجیتالی چون در هرم اصلی زندگی مردم نبودند کنار گذاشته شده‌اند.»

رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی درباره آثار مسدودسازی اینترنت بر مشاغل گفت: «این اتفاقات دست به دست هم داد تا شاهد کاهش ۵۰ تا ۸۰ درصدی در فروش کسب‌وکار‌های اینترنتی باشیم. شرکت‌های بزرگ اینترنتی نیز نزدیک به ۵۰ درصد کاهش فروش داشته‌اند. ممکن است شرکت‌های بزرگ‌تر که مردم به خدمات‌شان وابسته‌تر بودند کمتر از کسب‌وکار‌های کوچک ریزش داشته باشند.»

خلیقی با اشاره به فرار سرمایه‌ها در حوزه اقتصاد دیجیتالی تصریح کرد: «در ایام اعتراضات کنونی نیز همچون اعتراض سال ۹۸، برخی سرمایه‌گذاری‌هایی که قرار بود انجام گیرد منتفی شد. یا اینکه برخی از سرمایه‌گذاران برای پرداخت‌های بعدی دچار تردید شدند و پروژه‌ها را متوقف کردند. البته وقتی آینده‌ای برای سرمایه در یک حوزه وجود نداشته باشد، این اتفاقات چندان هم عجیب نیست.»

او ادامه داد: «کار به جایی می‌رسد که در نهایت کسب‌وکار‌های کوچک و متوسط و تازه‌کار با مشکلات عدیده مواجه شوند و بگویند چند ماهی بیشتر حاضر به تحمل این شرایط نیستند.»

رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی با اشاره به رفتار دولت در برخورد با مشکلات حوزه فناوری در روزهای قطعی اینترنت گفت: «برخی از مسئولان در این مدت وعده بخشودگی مالیاتی به کسب‌وکار‌های حوزه دیجیتال داده بودند؛ ولی در شرایطی که مشاغل این حوزه در حال از بین رفتن است، بخشودگی مالیاتی کمک چندانی نخواهد کرد.»

خلیقی در پایان درباره پیگیری‌های کمیسیون تجارت الکترونیکی تصریح کرد: «جلسات زیادی با مسئولان داشتیم. در این جلسات قول همراهی داده شد اما گفته شد تصمیم در جای دیگر گرفته می‌شود.»

https://pvst.ir/ddi

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو