skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هماهنگی نودهای اتریوم برای به‌روزرسانی به نسخه ۲.۰

۱۷ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ مهر ۱۴۰۱

اتریوم

بلاک‌چین‌ها به جای تکیه بر یک مرجع مرکزی، با اصل عدم تمرکز طراحی شده‌اند. از مهم‌ترین مزایای بلاک‌چین می‌توان به عدم نیاز به مجوز برای استفاده از آنها، حذف واسطه‌ها، قابلیت ارائه سطح اعتماد بالا و امنیت داده‌ها اشاره کرد. این ویژگی در بلاک‌چین با استفاده از تایید‌کنندگان تراکنش و نودهای شبکه به‌دست می‌آید. به‌گونه‌ای که هماهنگی میان نودهای شبکه به بالابردن امنیت و جلوگیری از سانسور کمک می‌کند.

به گزارش پیوست، با افزایش محبوبیت بلاک‌چین‌ها، نیاز این شبکه‌ها برای تطبیق با نیازهای کاربران هم بیشتر می‌شود. ارائه این خدمات نیازمند فدا کردن ویژگی‌هایی برای بلاک‌چین‌های آزاد است. بلاک‌چین‌های آزاد مانند بیت‌کوین، سرعت کم در پردازش تراکنش‌ها دارند. یکی از اصلی‌ترین نیازهای کاربران در شبکه‌های بلاک‌چینی آزاد مقیاس‌پذیری است. عدم رشد شبکه برای مطابقت با این نیاز منجر به افزایش کارمزدها می‌شود که می‌تواند به کاهش محبوبیت‌ بلاک‌چین‌ها منجر شود.

با این حال حفظ ماهیت غیرمتمرکز در کنار افزایش امنیت و مقیاس‌پذیری بسیار دشوار است. سه ویژگی اصلی بلاک‌چین‌های آزاد شامل مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی است. برقراری تعادل میان این ویژگی‌ها همواره اصلی‌ترین وظیفه توسعه‌دهندگان بوده است.

براساس گفته‌های ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم، این شبکه بدون تغییر مکانیسم اجماع به اثبات سهام نمی‌تواند توقعات برای مقیاس‌پذیری را برطرف کند. مقیاس‌پذیر کردن بلاک‌چین‌ها با سازوکار اثبات کار بسیار دشوارتر نسبت به شبکه‌های مبتنی‌تر اثبات سهام است. یکی از دلایل این دشواری محدودیت تعداد تراکنش‌های هر بلوک و دیگری ثابت بودن نرخ استخراج است.

برای مثال در بلاک‌چین بیت‌کوین به طور متوسط هر ده دقیقه یک بلوک تولید می‌شود و برای حفظ این فاصله شبکه سختی را تنظیم می‌کند. همچنین در این هر بلوک ظرفیتی یک مگابایتی دارد و به همین دلیل تعداد مشخصی تراکنش در هر بلوک جای می‌گیرد.

برای غلبه به این مشکلات تیم توسعه اتریوم تصمیم به تغییر روش اجماع به PoS گرفت. اتریوم حدود ۷ سال برای انجام این به روزرسانی برنامه‌ریزی کرده و باتوجه به بررسی‌ها تصمیم به آماده‌سازی چند مرحله‌ای برای این به روزرسانی گرفت.

اجرای مراحل مختلف در فرآیند به روزرسانی، این امکان را بوجود آورده است که این شبکه در راستای رسیدن به اهداف خود مانند مقیاس‌پذیری و پایداری بیشتر، به راحتی نودها را هم‌سان‌سازی کند. با ادغام اتریوم در شبکه به جای استخراج گره‌های برای اعتبارسنجی شکل‌گرفته‌اند. در این روش گره‌های به صورت تصادفی و دوره‌ای برای اعتبارسنجی بلوک‌ها کاندید و منصوب می‌شوند. این گره‌ها در ازای فعالیت در شبکه با کارمزد تراکنش‌ها و همچنین پاداش‌های شبکه، درآمد کسب می‌کنند. با توجه به این موضوع که در این روش رقابتی بین تایید کنندگان وجود ندارد، شبکه به طور قابل توجهی نیاز به منابع پردازشی کمتری دارد.

توسعه‌دهندگان اتریوم با برنامه‌ریزی دقیق توانستند به خوبی نودهای اتریوم را برای اجرای اتریوم با روش اثبات سهام هم‌سان‌سازی کنند و ادغام بدون مشکل انجام شد. اما هم‌سان‌سازی نود‌ها و این تغییرات در شبکه اتریوم احتمال متمرکز شدن این شبکه را بالا برده است.

همانطور که اشاره شده در شبکه اتریوم ۲.۰ نودهای اعتبار سنج برای تایید تراکنش‌ها در رقابت نیستند و با توجه به آمار‌ها تنها دو آدرس کنترل ۴۰ درصد از نودها را در اختیار دارند. این درصد از تمرکز می‌تواند امنیتی جدی برای اتریوم باشد و احتمال دست‌کاری اطلاعات تراکنش‌ها را بالا ببرد.

با این حال برای نتیجه‌گیری در مورد امنیت بلاک‌چین اتریوم بعد از ادغام نیاز به زمان بیشتری است هرچند که روی کاغذ امنیت افت محسوسی را تجربه کرده و تا مقیاس‌پذیرتر شدن اتریوم هنوز راه زیادی در پیش است اما پایه‌های بهبود کارایی این شبکه گذاشته شده و توسعه دهندگان در حال آماده‌سازی شبکه برای بهبودهای بیشتر هستند.

افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم با شاردینگ ممکن می‌شود. در این روش زنجیره‌های خرد با امکان تعامل بالا وجود دارد که بسیار شبیه به بلاک‌چین‌های معمولی هستند. در این حالت هرکدام از زنجیره‌های خرد تنها بخشی از داده‌های بلاک‌چین را دارد و با توجه به قابلیت تعامل بالا میان این ذنجیره‌ها در نهایت امکان پردازش سریع‌تر و بیشتر تراکنش‌ها بوجود می‌آید.

اجرای شاردینگ زمان‌بر است اما با اجرای درست آن احتمالا شاهد یکی از بهترین اتفاق‌ها برای بلاک‌چین اتریوم و موضوع مقیاس‌پذیری آن خواهیم بود.

به نظر می‌رسد اتریوم در حال آماده‌سازی خود برای مقاومت بیشتر در آینده است. اقدامات اتریوم نشان‌ دهنده آماده‌سازی شبکه برای پذیرش حجم انبوهی از تراکنش است. با این وجود احتمال شکست این سیاست وجود دارد و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری بیشتر اتریوم می‌تواند به کاهش ریسک خاموشی شبکه منجر شود و از ازدحام شبکه بکاهد. همچنین استفاده از این روش‌ها باعث کاهش کارمزد به ازاری هر تراکنش می‌شود.

https://pvst.ir/dcq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو