skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

صادرات هرگونه تاسیسات یا خدمات اینترنت رده تجاری همچنان به ایران ممنوع است وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا محدودیت‌های خدمات اینترنتی به ایران را برمی‌دارد

۲ مهر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۶ مهر ۱۴۰۱

برخی از تحریم‌های فناوری اطلاعات ایران برداشته شد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد برخی از «محدودیت‌»های بخش فناوری اطلاعات را رفع می‌کند تا خدمات اینترنتی به ایران ارائه شود.

طبق اعلامیه‌ای که در سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، ارائه خدمات زیر مشمول رفع محدودیت می‌شوند:

 • «نرم‌افزارها و خدمات ارائه‌شده در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های همکاری (collaboration) ویدئو کنفرانس و همچنین خدمات مبتنی بر ابر که پشتیبان این پلتفرم‌ها هستند. علاوه بر این ابزارهایی که ارتباطات را یکپارچه می‌سازند و اغلب جزو خدمات یا موارد دولتی‌اند (از جمله نقشه‌های آنلاین، بازی آنلاین، پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی، ترجمه خودکار، نقشه‌های مبتنی بر وب و خدمات تایید هویت کاربر).
 • اختیار بیشتر برای خدماتی که ابزارهای ارتباطاتی را پشتیبانی می‌کنند؛ ابزارهایی که به ایرانیان کمک می‌کند در برابر سانسور اینترنت و ابزارهای نظارتی حکومت ایران مقاومت کنند.
 • GL D-2 نرم‌افزارهای ضدویروس و بدافزار، نرم‌افزارهای ضدردیابی، نرم‌افزارهای سیستم‌عامل موبایل و نرم‌افزارهای مرتبط در این حوزه، ابزارهای ضدسانسور و نرم‌افزارهای مرتبط، شبکه خصوصی مجازی یا VPN را مجاز به ارائه خدمات می‌داند. این ابزارها به ایرانی‌ها امکان استفاده از آزادی بیان و مقاومت شجاعانه در برابر سرکوب حکومت می‌دهد.
 • قید «شخصی» بودن ارتباط، رفع می‌شود؛ این الزام بار مسئولیت شناسایی هدف از برقراری ارتباط را بر دوش شرکت‌ها می‌گذاشت.
 • ارائه مجوز موردی برای آن دسته از فعالیت‌هایی که ذیل GL D-2 قرار نمی‌گیرند، به صورت موردی ارائه می‌شود تا به‌ ویژه توسعه‌دهندگان ایرانی بتوانند اپلیکیشن‌های ضدسانسور و ضدنظارت دولتی را توسعه دهند، اپلیکیشن‌هایی که بسیاری از مردم ایران برای دور زدن کنترل داخلی اینترنت به آنها تکیه دارند.»*

در سال ۲۰۱۴ خزانه‌داری آمریکا، جواز صادرات نرم‌افزار و خدمات اینترنتی به ایران را  صادر کرد که امکان «صادرات سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات مربوط به ارتباطات اینترنتی از جمله خدمات اینترنت مصرفی و ترمینال‌های ماهواره‌ای برای مصرف‌کنندگان را بر اساس مجوز عمومی D-1 مجاز می‌دانست. اما حالا مجوز GL یا به عبارت دقیق‌تر GL D-2 دست شرکت‌های آمریکایی را بازتر گذاشته است.

به‌روزرسانی:

جزییات بیشتر رفع تحریم‌های بخش فناوری

براساس پارگراف b که ممنوعیت‌های مجوز عمومی D-2 را تصریح می‌کند، شرکت‌ها و صادرکنندگان مستقیم یا غیرمستقیم محصولات و خدمات آمریکایی نمی‌توانند خدمات و محصولات خود را در اختیار دولت ایران قرار دهند و یا با علم به استفاده از سوی دولت آن را به ایران صادر کنند.

از آنجایی که این مجوز با هدف افزایش آزادی اینترنت برای مصرف‌کنندگان صادر شده است، صادرات مستقیم یا غیرمستقیم هرگونه تاسیسات ارتباطات و یا خدمات اینترنت رده تجاری همچنان به ایران ممنوع است و ارائه خدمات میزبانی وب و ثبت نام دامنه برای فعالیت‌های تجاری افراد مستقر در ایران و یا دولت ایران نیز همچنان منع شده است.

مجوز جدید خزانه‌داری آمریکا، صادرات دستگاه‌ها و نرم‌افزار‌های زیر را مجاز می‌داند:

 • گوشی‌های موبایل، دستیار‌های شخصی دیجیتال، سیم‌کارت‌ و اکسسوری این دستگاه‌ها.
 • گوشی‌های ماهواره‌ای و شبکه پهن‌باند جهانی (BGAN)، درایور‌ها و نرم‌افزارهای موردنیاز برای اتصال این سخت‌افزار‌ها و خدمات لازم برای فعالیت این نرم‌افزار و سخت‌افزار‌ها.
 • مودم‌های مخصوص مصرف کنندگان، کارت شبکه (NIC)، تجهیزات رادیویی (از جمله آنتن)، روتر، سویچ و نقاط دسترسی وایفایی که برای ۵۰ کاربر یا کمتر طراحی شده باشد؛ نرم‌افزارهای ارتباطات، اتصال و درایورهای مورد نیاز و خدمات لازم برای محصولات فوق‌الذکر.
 • ترمینال‌های ماهواره‌ای مختص مصرف‌کنندگان، تجهیزات دریافت سیگنال و نرم‌افزارهای ارتباطات، اتصال و درایورهای مورد نیاز و خدمات لازم برای محصولات فوق‌الذکر.
 • لپتاپ، تبلت و کامپیوتر‌های خانگی و لوازم جانبی و اکسسوری‌های این دستگاه‌ها؛ سیستم‌عامل و نرم‌افزار کامپیوتری مورد نیاز و همچنین نسخه‌های به‌روزرسانی‌، پچ‌های مربوط و خدمات لازم برای استفاده از این دستگاه‌ها.
 • نرم‌افزار ضدویروس و ضدبدافزار و خدمات لازم برای فعالیت‌ این نرم‌افزارها.
 • نرم‌افزار ضد ردیابی و خدمات لازم برای فعالیت این نرم‌افزار.
 • سیستم عامل موبایل، فروشگاه‌های اپلیکشین آنلاین و نرم‌افزارهای مربوط از جمله اپلیکشین‌هایی که برای اجرای برروی سیستم‌عامل‌های موبایلی طراحی شده‌اند و خدمات لازم برای استفاده از این نرم‌افزار‌ها.
 • ابزارهای ضد سانسور و نرم‌افزارهای مربوطه و خدمات لازم برای فعالیت این نرم‌افزارها.
 • نرم‌افزار شبکه مجازی خصوصی یا VPN، ابزارهای پروکسی و ابزارهای پولی ارتباطات خصوصی از جمله تکنولوژی‌های صوتی، متنی، صدا-بر-IP، ویدیو چت و تکنولوژی‌های بعدی و نرم‌افزارهای ارتباطی و خدمات لازم برای استفاده از آنها.
 • نرم‌افزار تامین و تایید مجوزهای SSLو خدمات لازم برای اجرای این نرم‌افزارها.

متن کامل اعلامیه رفع تحریم‌های فناوری ایران

پی‌نوشت:

*بندهای اعلامیه ترجمه شده‌اند.

https://pvst.ir/d83

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو