skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بانک مرکزی و درگاه ملی دولت هوشمند هدف حمله سایبری قرار گرفتند + به‌روزرسانی

امید اعظمی عضو تحریریه

۳۰ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ مهر ۱۴۰۱

سایت‌های dolat.ir و iran.gov.ir هدف حمله سایبری قرار گرفته است. گروه حمله‌کننده اعلام کرده هدف بعدی آنها «بزرگ‌ترین رسانه ایرانی» است؛ اما نامی از آن ذکر نکرده است.

به گزارش پیوست، گروه هکری Anonymous، یکی از شناخته‌شده‌ترین گروه‌های هکری متشکل از متخصصان امنیت سایبری، شب گذشته (۲۹ شهریور ۱۴۰۱) در اکانت توییتر خود با هشتگ مهسا امینی اعلام کرد:‌ «برای همراهی با مردم ایران، حملات سایبری خود را به سایت‌های دولتی ایران آغاز می‌کند.»

تنها با گذشت دو ساعت از این اعلام رسمی و عمومی، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و درگاه ملی دولت هوشمند توسط این گروه هکری از دسترس خارج شد. از همان شب گذشته تا ظهر امروز چندین و چند بار دسترسی کاربران به این دو درگاه قطع و وصل شده است. در لحظه نگارش این خبر، سایت dolat.ir به حالت عادی برگشته اما درگاه ملی دولت هوشمند همچنان از دسترس خارج است. همچنین این گروه هکری پس از خارج شدن سایت دولت از دسترس، اعلام کرد تمام دیتابیس سایت دولت را نیز پاک کرده است.

پایگاه iran.gov.ir از دسترس خارج شد

گروه هکری Anonymous در توییتی دیگر اعلام کرد، بزرگ‌ترین رسانه ایرانی در حال هک شدن است.

توییت گروه هکری Anonymous

کاربران زیادی، بزرگ‌ترین رسانه ایرانی را به پایگاه اطلاع‌رسانی صداوسیما تعبیر کرده‌اند و عده‌ای دیگر هم هدف بعدی این گروه را تلویزیون ملی ایران عنوان کرده‌اند که البته هر دوی این رسانه‌ها در حال حاضر فعال است.

به‌روزرسانی

سایت بانک مرکزی از دسترس خارج شد

موج حملات سایبری گروه Anonymous به بانک مرکزی ایران رسید. در آخرین اطلاعیه‌ای که این گروه هکری در اکانت توییتر خود منتشر کرد، اعلام شد سایت بانک مرکزی ایران هدف حمله این گروه قرار گرفته و از دسترس خارج شده است.

سایت بانک مرکزی هک شد

تا لحظه به‌روزرسانی این خبر (۲:۲۵ بعدازظهر ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) سایت بانک مرکزی همچنان از دسترس خارج است.

سایت وزارت فرهنگ و ارشاد از دسترس خارج شد

پس از حمله به وب‌سایت بانک مرکزی ایران، وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم هدف حمله سایبری قرار گرفت و از دسترس خارج شد. در حال حاضر (۲:۴۸ بعدازظهر ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) با مراجعه به سایت وزارت ارشاد با پیام زیر مواجه می‌شویم.

سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هک شد

البته گروه هکری Anonymous  هنوز اعلام نکرده که آیا این حمله از سوی آنها انجام شده است یا نه، اما به هر حال سایت وزارت فرهنگ در ادامه از دسترس خارج شدن سایر وب‌سایت‌های مهم دولتی مانند پایگاه اطلاع‌رسانی دولت هوشمند و بانک مرکزی از دسترس خارج شده است.

به‌روزرسانی

دسترسی خارجی بانک مرکزی قطع شد

مصطفی قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی، پس از حمله به درگاه بانک مرکزی اعلام کرد: درگاه اینترنتی بانک مرکزی در دسترس است و صرفاً دقایقی به دلیل حمله به کانال ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی به بانک مرکزی، از دسترس خارج شده بود. در این نوع حملات موسوم به DDos پهنای باند شبکه با ترافیک جعلی پر می‌شود تا کاربران واقعی از دسترسی محروم بمانند.

او اعلام کرد: با قطع دسترسی خارجی در شبکه زیرساخت، این اختلال برطرف شده و سایت بانک مرکزی بدون هرگونه مشکلی، هم‌اکنون در دسترس است.

به روزرسانی

خبرگزاری فارس هک شد

گروه هکری Anonymous اعلام کرده است که سایت خبرگزاری فارس را نیز هک کرده است. طبق ادعای این گروه هکری هم‌اکنون کل دیتای بیس خبرگزاری فارس در دست این گروه هکری است.

طبق ادعای مطرح شده از سوی این گروه هکری این گروه هم‌اکنون در حال دانلود ۳۰ هزار رکورد اطلاعاتی دیتا بیس خبرگزاری فارس است. انانیموس ادعا کرده است که کنترل کامل خبرگزاری فارس را به دست گرفته است و می‌تواند هر اقدامی روی این سایت انجام دهد. هم‌اکنون یک تصویر از این گروه روی سایت این خبرگزاری بارگزاری شده است.

هک سایت خبرگزاری فارس

این حمله کاملا متفاوت با حمله‌هایی است که از صبح به سایتهای دولتی صورت گرفته است. حملاتی که به سایت‌های دولتی صورت گرفته بود از نوع حملات دی‌داس بود اما به نظر می‌رسد حمله به سایت خبرگزاری فارس از نوع حمله جدی‌تری است و هم‌اکنون لینک دانلود دیتا بیس این خبرگزاری نیز روی شبکه‌های مجازی در دسترس قرار گرفته است.

https://pvst.ir/d7k
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو