skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هوش مصنوعی اوپن‌ای‌آی امکان اصلاح صورت انسان را اضافه کرد

۳۰ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ دی ۱۴۰۱

اوپن‌ای‌آی (OpenAI) به کاربران هوش مصنوعی DALL-E اجازه می‌دهد از این ابزار برای اصلاح تصاویر صورت انسان استفاده کنند. این قابلیت پیش از این به دلیل نگرانی‌ از سوءاستفاده خارج از دسترس بود. اوپن‌ای‌آی می‌گوید با بهبود فیلتر‌های حذف محتوای «جنسی، سیاسی و خشونت‌آمیز» این محدودیت را رفع کرده است.

اوپن‌ای‌آی در نامه‌ای به مشترکان گفت: «با بهبود سیستم امنیتی، DALL-E آماده پشتیبانی از این قابلیت مهم و لذت‌بخش هستیم و در عین حال آسیب احتمالی دیپ‌فیک‌ها را به حداقل رسانده‌ایم.»

این تصمیم در حالی گرفته شد که سازندگان این ابزار مدت‌هاست با کاربران در مورد سوءاستفاده‌های احتمالی و نحوه جلوگیری از این آسیب‌ها در حال مذاکره هستند. اوپن‌ای‌آی به عنوان شرکتی شناخته‌شده که با غول‌هایی همچون مایکروسافت در ارتباط است، رویکردی محافظه‌کارانه در این رابطه اتخاذ کرده است.

با این حال رقبایی مثل Stable Diffusion با نگاهی آزاد، محدودیت‌های کمی را بر کاربران اعمال کرده‌اند که سرعت پیشرفت تکنولوژی را افزایش می‌دهد اما احتمال سوءاستفاده را بیشتر می‌کند. برای مثال Stable Diffusion همین حالا برای تولید تصاویر غیراخلاقی از افراد معروف استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی DALL-E نسخه‌های مختلفی از تصویر چهره انسان را با توجه به تصویر اصلی ایجاد می‌کند.

شرکت اوپن‌ای‌آی استفاده از هوش مصنوعی DALL-E برای اهداف غیراخلاقی را ممنوع کرده و شرایط استفاده از این خدمت، بارگذاری تصاویر افراد بدون رضایت مالک تصویر را منع می‌کند (با این حال اجرای چنین قوانینی در حال حاضر غیرممکن است).

DALLE چیست؟

شرکت اوپن‌ای‌آی که پیش از این با عرضه هوش مصنوعی GPT-3، جهان را با تولید نوشته‌های طبیعی و شبیه به انسان مجذوب خود کرد در سال ۲۰۲۱ توسعه‌ای از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را در بخش تصاویر در اختیار کاربران گذاشت.

پیش از این اگر متن و توضیحی در اختیار GPT-3 قرار می‌دادید، این هوش مصنوعی با توجه به توضیحات شما متنی را تولید می‌کرد اما با DALL-E شما وارد دنیای تصاویر می‌شوید.

این هوش مصنوعی نه با کلمه بلکه با تصویر پاسخ توضیحات شما را می‌دهد. مثلاً اگر توضیحات «یک اتاق نشیمن با دو مبل سفید و نقاشی کولوسئوم؛ در حالی که نقاشی بالای یک شومینه مدرن نصب شده» را ارائه کنید، تصویر زیر را برای شما تولید می‌کند.

تصویر تولیدشده از توضیحات «یک اتاق نشیمن با دو مبل سفید و نقاشی کولوسئوم؛ در حالی که نقاشی بالای یک شومینه مدرن نصب شده»

این هوش مصنوعی همچنین می‌تواند با الگوی تصویری که در اختیارش قرار می‌دهید، تصاویر جدیدی را با توجه به توضیحات شما تولید کند و در اختیارتان قرار دهد. همین موضوع باعث نگرانی‌هایی در مورد سوءاستفاده‌های غیراخلاقی شده و اوپن‌ای‌آی استفاده از تصاویر دیگران را برای این هوش مصنوعی ممنوع کرده است.

اما آزاد شدن استفاده از تصاویر صورت انسان به این هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا به داده‌های بیشتری برای یادگیری و افزایش قابلیت‌های خود دسترسی پیدا کند. این مدل هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی با ارائه نمونه‌های بیشتر به کاربران، رفته‌رفته درک بیشتری از درخواست‌ها پیدا می‌کند و نتایج واقع‌گرایانه‌تری ارائه می‌دهد.

منبع: Verge, daleonai

 

 

https://pvst.ir/dw2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو