skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آسیاتک در ماکو دیتاسنتر هزار رکی احداث می‌کند

سمانه سمیع تحریریه

۲۱ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آسیاتک در منطقه آزاد ماکو دیتاسنتر هزار رکی احداث می‌کند. این مرکز داده در ۴ فاز عملیاتی با سطح استاندارد Tier 3 بر اساس استانداردهای TIA942 طراحی شده و بالاترین ضریب دسترسی اتصال به نقاط فیبر بین‌الملل و فیبر سرزمین اصلی یعنی ایران برایش در نظر گرفته شده است.

به گزارش پیوست، قرارداد دیتاسنتر بین‌المللی هزار رکی ماکو با حضور شهراد یوسفی‌زاده مدیرعامل آسیاتک و حمید برومند، قائم مقام دبیر شورای عالی مناطق آزاد به امضا رسید. یوسفی‌زاده در این رابطه گفت: مرکز داده ماکو در ۴ فاز عملیاتی با سطح استاندارد Tier 3 بر اساس استانداردهای TIA942 طراحی شده و بالاترین ضریب دسترسی اتصال به نقاط فیبر بین‌الملل و فیبر سرزمین اصلی یعنی ایران برایش در نظر گرفته شده است.

او تشریح کرد: موقعیت جغرافیایی ماکو از طریق توافقاتی که با شرکت ارتباطات زیرساخت انجام شده کمک می‌کند که ماکو نقطه مشترکی برای دسترسی به فیبرهای کشور آذربایجان ارمنستان و ترکیه باشد و برای نگهداری دیتاها و ورود مشترکین بین‌الملل ارتباطی مستقیم ایجاد شود.
مدیرعامل آسیاتک ماکو را دروازه تجارت و ترانزیت برای دسترسی به تجهیزات دانست و عنوان کرد ماکو امکان تسهیل در ترخیص تجهیزات مشتریان بین‌الملل برای نصب و راه‌اندازی را دارد و مجاورت با فیبرهای بین‌‌الملل این منطقه را تبدیل به شاه‌راهی در زمینه ایجاد مراکز داده کرده است.

او همچنین ادامه داد: ما در مراکز داده منطقه نیاز به تولید برق و گاز پایدار داریم و آب و هوای سردوخشک منطقه کمک می‌کند تا با کمترین مصرف انرژی بتوانیم مرکز داده را به دمای مناسب و استانداردهای لازم برسانیم و همینطور طی مذاکراتی به کمک وزارت ارتباطات می‌خوا‌هیم بتوانیم منطقه ماکو را به عنوان قطب مرکز داده شناسایی کنیم و به جز ما شرکت‌های دیگر هم بتوانند در این فضا حضور داشته باشند. به این شکل اصل رقابت سالم و ارائه کیفیت بیشتر هم امکان پذیر می‌شود.

ماکو می‌تواند هاب اصلی انتقال اطلاعات در کشور باشد

حمید برومند، قائم مقام دبیر شورای عالی مناطق آزاد هم با ابراز امیدواری نسبت به این قرارداد توضیح داد: منطقه آزاد ماکو می‌تواند به عنوان هاب اصلی انتقال اطلاعات در کشور شناخته شود و شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند در این پروژه‌های ملی سهیم شوند. برومند همچنین نقطه دوم مراکز داده را در منطقه آزاد چابهار پیش‌بینی کرد.

یوسفی‌زاده هزینه‌های عمرانی طرح مرکز داده هزار رکی ماکو را ۳۵۰ میلیارد ریال ارزیابی کرد.

یوسفی‌زاده همچنین دیتا سنتر ماکو را در فضایی ۲۰هزار متری در ۴ فاز مستقل عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم در کمتر از ۱۸ ماه فاز اول را به بهره‌برداری کامل برسانیم. او این پروژه را یکی از مهم‌ترین سرمایه گذاری‌های آسیاتک دانست و بیان کرد: کل این سرمایه گذاری به نرخ امروز ۸۰۰ میلیارد تومان است. او بخشی از هزینه‌های این پروژه را نیز هزینه خرید و‌تملک اجرای طرح ۴۲ میلیارد ریال ، هزینه های عمرانی ۳۵۰ میلیارد ریال و هزینه های زیر ساختی  ۷۴۰۰ میلیارد ریال برآورد کرد.

یوسفی‌زاده همچنین در پاسخ به پیوست در زمینه چگونگی تامین منابع انسانی برای پروژه‌ای که ماموریتی فرامرزی را برای خود پیش‌بینی کرده است عنوان کرد: دیتاسنتر ماکو طرح کلانیست و ما به کمک درآمدزایی از آن و افراد توانمندی که در حال حاضر در اکوسیستم داریم می‌توانیم ایجاد اشتغال کنیم و افراد ماهری را در این زمینه پرورش دهیم.

https://pvst.ir/d62
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو