skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تکلیف پروژه‌های لایه دومی بعد از به‌روزرسانی اتریوم چیست؟

۲۱ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

لایه دوم اتریوم

اتریوم به عنوان شبکه‌ای غیرمتمرکز، امن و پر از پلتفرم‌های مختلف شناخته می‌شود. کمتر از ۵ روز به انجام آپدیت اتریوم باقی‌مانده است. اتریوم در این به‌روزرسانی قرار است مقیاس‌پذیرتر شود. پس تلکیف پروژه‌های لایه دومی این شبکه که با هدف افزایش مقیاس‌پذیری توسعه داده‌ شده‌اند چه می‌شود؟

یه گزارش پیوست، اتریوم یادآور قراردادهای هوشمند است. کدهایی که باعث می‌شود بتوانیم به راحتی بسیاری از عملیات‌ها را خودکار و دور از دست نهادهای متمرکزی مانند دولت‌ها انجام دهیم. NFTها، پلتفرم‌های وام‌دهی، صرافی‌های غیرمتمرکز یا انواع و اقسام پروژه‌هایی که روی بلاک‌چین اتریوم تعریف شده، باعث معرفی قابلیت‌های زیادی شده است؛ اما همه این پلتفرم‌ها و پیشرفت‌ها باعث تولید حجم بسیار زیادی تراکنش می‌شود که شبکه اتریوم برای پردازش آنها بسیار کند است.

در هفت سال گذشته اتریوم همواره به دنبال تغییر روش اجماع این شبکه از اثبات کار (PoW) به (PoS) است. بعد از کلی تعویق، این به‌روزرسانی بالاخره قرار است ۱۵ سپتامبر اتریوم هاردفورک Merge را تجربه کند. از اهداف این به‌روزرسانی به کاهش هزینه کارمزد تراکنش‌ها و افزایش مقیاس‌پذیری اشاره شده است.

اما با این حال مدت زیادی است که روی بستر اتریوم بسیاری از پروژه‌ها با هدف لایه دوم بودن و افزایش مقیاس‌پذیری در کنار کاهش کارمزد، توسعه داده شده‌اند. زنجیره‌های لایه دومی مانند Optimism، Arbitrum  و  Polygon‌که روزانه بیش‌از سه میلیون تراکنش را پردازش و صدها میلیون آدرس را پشتیبانی می‌کنند و با نزدیک شدن به تاریخ به‌روزرسانی، نگرانی‌هایی بابت ادامه فعالیت‌ آنها به‌وجود آمده است.

این مطلب حاصل نظر بنیان‌گذاران حوزه وب ۳.۰ در مورد مهم‌ترین رویداد تاریخ اتریوم، هارد فورک Merge و تاثیر آن روی راه‌حل‌های لایه دومی است.

راه‌حل‌های لایه دوم

اگر اتریوم را به عنوان اولین لایه در نظر بگیریم، راه‌حل‌هایی که برای مقیاس‌پذیری اتریوم ارائه شده است، در لایه دوم قرار می‌گیرند. راه‌حل‌های لایه دومی تراکنش‌ها را به صورت مستقل پردازش و صرفا نتایج را روی بلاک‌چین اتریوم ثبت می‌کنند. به همین دلیل تراکنش‌های بیشتری با کارمزد بسیار کم در این لایه‌ها قابل پردازش است.

به‌روزرسانی اتریوم باعث می‌شود این شبکه در لایه اول، تراکنش‌های بیشتری را با کارمزد کمتر، پردازش کند که این موضوع باعث کاهش وابستگی اتریوم به راه‌حل‌های لایه دومی می‌شود. همچنین نظراتی بابت افزایش امنیت شبکه اتریوم با این به‌روز‌رسانی وجود دارد. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم در مورد اجماع اثبات سهام اتریوم معتقد است: روش اجماع اثبات سهام باعث افزایش بازدهی و توانایی شبکه در کنترل و مقابله با حملات می‌شود.

راه‌حل‌های مقیاس‌بندی پس از ادغام

افزایش کارایی اتریوم می‌تواند برای راه‌حل‌های لایه دوم مفید باشد. آلن چیو، مدیرعامل و بنیان‌گذار شبکه Boba از راه‌حل‌های لایه دوم، گفت: با کارآمدتر شدن لایه اول، شاهد افزایش کارایی در کنار حفظ مزایای لایه دوم خواهیم بود.

مدیرمحصول DAO & DeFi در Trusttoken، هارولد هایت توضیح می‌دهد: راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مبتنی بر اتریوم با شبکه اصلی مقیاس می‌شوند. در حقیقت اگر شبکه Optimism سرعتی ۱۰ برابر شبکه اتریوم در حالت فعلی داشته باشد، با ۱۰ برابر شدن سرعت شبکه اتریوم، سرعت Optimism هم ۱۰ برابر می‌شود.

پذیرش اصلی اتریوم

احمد البلاغی، یکی از بنیان‌گذاران Biconomy، (پروتکل رله چند زنجیره‌ای) معتقد است، ما بعداز ادغام برای رسیدن به اهدافمان به راه‌حل‌های لایه‌ دومی بیشتری نیاز داریم. با افزایش پذیرش عمومی رمزارزها، تقاضا برای شبکه‌هایی مانند اتریوم به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت. Poapsterاز Harvest Finance، یک پروتکل پیشرو کشاورزی DeFi، معتقد است: ما در آینده شاهد تبدیل شدن اتریوم به لایه Settlement در سطح جهانی خواهیم بود و تمام زنجیره‌های مختلف لایه دوم تبدیل به محلی برای تراکنش‌های خرد خواهند شد.

بازیگران صنعت رمزارزها بر این باورند که راه‌حل‌های لایه دوم اتریوم نقش برجسته‌ای در آینده شبکه اتریوم دارند. برایان فو، از بنیان‌گذاران zkLend هم جزو کسانی است که به آینده راه‌حل‌های لایه دومی بسیار خوش‌بین است. او معتقد است: درحال حاضر اکوسیستم لایه دوم برای پشتیبانی از حجم فعالیت‌ها به نقطه بحرانی رسیده است و نشان‌دهنده نیاز کاربران به راه‌حل‌های لایه دومی بیشتر و کارآمدتر است.

استفاده از ‌اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به طور مستقیم با افزایش مشارکت در شبکه ارتباط دارد. یک شبکه غیرمتمرکز مقیاس‌پذیر با اپلیکشن‌های غیرمتمرکز، به افراد اجازه می‌دهد دارایی‌ها، هویت و امور مالی را بدون نیاز به یک نهاد متمرکز، کنترل کنند. راه‌حل‌های لایه دومی می‌توانند پتانسیل واقعی اتریوم و DeFi را نمایان کنند.

بیشتر بازیگران صنعت رمزارزها حمایت خود را از به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ اعلام کرده‌اند و معتقدند این به‌روزرسانی باعث افزایش قابل توجه کارایی شبکه اتریوم می‌شود. با این حال باید منتظر ماند و نتیجه این به‌روزرسانی را در روز‌های آینده دید.

https://pvst.ir/d63

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو