skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

حبیب آرین کارشناس بازار سرمایه

حبیب آرین کارشناس بازار سرمایه

پیوست روند شرکت‌های حوزه فاوا را بررسی کرد؛ بازار به کام های‌وب و آسیاتک

حبیب آرین کارشناس بازار سرمایه
حبیب آرین
کارشناس بازار سرمایه

۱۷ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بررسی بازار بورس

با کمرنگ شدن امیدها به احیای برجام و انتشار اخبار نسبتاً منفی از مذاکرات شاهد نوسانات صعودی در قیمت دلار هستیم و قیمت دلار در بازار آزاد مجدداً به محدوده بالاتر از ۳۰ هزار تومان برگشته است؛ اما در ادامه رفتار متفاوت بورس تهران در مقابل تغییرات نرخ دلار در ماه‌های گذشته سهامداران همچنان اقبالی به سهام دلاری نشان نمی‌دهند و سهام گروه پتروشیمی و پالایشی نیز که مستقیماً از نرخ دلار اثر می‌پذیرند روزهای خوبی را سپری نمی‌کنند و به طور عمومی در یخ‌بندان بورس توجه خریداران به صنایع کوچک و متوسط همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدهی گروه‌ها

صنعت چوب با ۵.۲۹، سایر مواد معدنی ۴.۶۱ و مخابرات در رتبه سوم با بازدهی ۴.۳۸ بیشترین بازدهی را در میان صنایع کسب کردند. تجهیزات مخابراتی نیز گروهی است که با رتبه ۸ در میان گروهایی با بازدهی بالا قرار گرفته است.

گروه نرم‌افزار و خدمات منفی ۰.۴۸ درصد بازدهی را ثبت کرده و گروه سخت‌افزار و تجهیزات نیز با منفی ۱.۶۸ درصد دچار افت قیمت شده است.

شرکت‌ها

در گروه مخابرات، های‌وب ۱۱.۴۱ درصد و آسیاتک بازدهی ۱۰.۰۶ را در طول این هفته به ثبت رسانده‌اند. روند صعودی های‌وب یک ماه است که تداوم داشته و در یک ماه گذشته بازدهی ۳۲.۹۱ درصدی را به دست آورده است. این در حالی است که در این دوره صنعت مخابرات ۱۱.۱۴ درصد و بورس منفی ۱.۸۱ درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. آسیاتک هم مشابه همین مسیر را پیموده و در یک ماه اخیر ۲۶.۷۸ درصد بازدهی به دست آورده است.

در گروه نرم‌افزار و خدمات نماد رکیش ۱۰.۴۱ درصد بازدهی و نماد اوان ۱۱.۶۹ درصد بازدهی را در طول هفته گذشته به ثبت رسانده‌اند. عمده نمادهای این گروه کار خود را در طول هفته گذشته مثبت دنبال کرده‌اند.

اما گروه سخت‌افزاز و تجهیزات روند پرفراز و نشیبی را سپری کرده‌اند. مداران با منفی ۳.۶۲ و مادیرا با منفی ۴.۳ از شرکت‌های زیان‌ساز این هفته بوده و مرقام و مفاخر هر کدام با ۴.۸۵ و ۸.۰۵ درصد بازدهی از نمادهای مثبت این گروه بوده‌اند.

از شرکت‌ها

اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای تلفیقی دوره ۶ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی منتشر شده و این شرکت در دوره ۶ماهه به ازای هر سهم ۲۶ ریال سود محقق کرده است. این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۱۴۶ ریال زیان شناسایی کرده بود.

مفاخر طی عملکرد ۶ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱ مبلغ ۴,۳۹۲ میلیون ریال سود محقق کرده است. همچنین شرکت در گزارش تلفیقی مبلغ ۳,۸۱۶ میلیون ریال سود شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۶ درصد رشد داشته است.

اخابر

افزایش تعرفه تلفن ثابت در اواسط هفته به صورت مستقیم روی نماد اخابر تاثیر گذاشت اما همان روز شرکت مخابرات ایران در اطلاعیه‌ای علام کرد، هرچند افزایش تعرفه تلفن ثابت از سوی تنظیم بازار مصوب شده اما هنوز این مصوبه به شرکت مخابرات ایران ابلاغ نشده است. این شرکت اعلام کرده در صورت دریافت این ابلاغیه خبر آن و تاثیر احتمالی بر صورت‌های مالی خود را اعلام خواهد کرد.

انتشار صورت‌های مالی پی‌پاد

به نظر می‌رسد پی‌پاد عزم خود را برای عرضه اولیه جزم کرده است. کدال شاهد گزارش‌های پی‌درپی این شرکت از صورت‌های مالی یک‌ساله این شرکت بود. اما صف شلوغ این اطلاعیه‌ها به اینها محدود نمی‌شد. تصویب اساسنامه و جلسه هیات مدیره به منظور افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از دیگر موضوعاتی بود که پی‌پاد در خصوص آن اطلاع‌رسانی کرده است.

https://pvst.ir/d5a

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو