skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیش بینی کمیسیون اروپا درباره روندهای دولت الکترونیکی تا سال 2020

دولت با ‌۱۳ کلید الکترونیکی می‌شود

مینا پاکدل تحریریه

۷ آذر ۱۳۹۴

زمان مطالعه : ۱۶ دقیقه

شماره ۳۰

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

نقشه ‌راه عملکردها، ابزار و نقش‌آفرینان در زمینه‌های تحقیق: اعتماد در دولت‌ الکترونیکی

پیاده‌سازی دولت الکترونیکی یکی از طرح‌های اصلی دولتمردان ایرانی است که سال‌ها در دستور کاری کشور و دولت‌های مختلف بوده و دولت‌ها هر کدام به نوعی گوشه‌ای از آن را اجرا کرده‌اند یا سعی کرده‌اند با تدوین نقشه راهی برای آن قدمی در جهت اجرایی کردن آن بردارند. البته این فقط مختص دولت ایران نیست، کشورهای دیگر نیز که موفق به پیاده‌سازی دولت‌ الکترونیکی در زیرمجموعه خود شده‌اند همواره سعی می‌کنند با پیاده‌سازی برنامه‌ها و طرح‌هایی خود را به‌روز نگه دارند و خدمات‌رسانی را به مردم سریع‌تر پیش برند. تحقیق حاضر نگاهی به چگونگی نقشه راه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا برای پیاده‌سازی دولت‌ الکترونیکی است. در پایان این تحقیق به دولتمردان ۱۳ راهکار پیشنهاد شده ‌است که برای پیاده‌سازی موفق دولت ‌الکترونیکی همواره باید مد نظر داشته باشند.

امروزه شرط کلیدی برای رشد و رقابت، دولتی است که مجهز به ICT مدرن باشد. اگر دولت به عنوان موجودیتی واحد در نظر گرفته شود، یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی در سراسر اتحادیه اروپاست؛ کل مخارج دولت در ۱۵ عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۳، حدود ۴۹ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده که بر دیگر بخش‌های اقتصادی تاثیر گذاشته است. این میزان، گواهی محکم بر این است که بهره‌وری دولتی منجر به بهبود عملکرد و صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. همچنین افزایش بهره‌وری و تاثیر مثبت مدیریت بخش دولتی در اقتصاد و جامعه، کسب‌ و کارهای تحمیلی را از دوش دولت و شهروندان برمی‌دارد. بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با توجه به اهمیت دولت ‌الکترونیکی، استراتژی‌های خودشان را در راستای مدرنیزه کردن سیاستگذاری‌های عمومی و گذار به دولت ‌الکترونیکی اتخاذ کرده‌اند. اما اکثر این استراتژی‌ها کوتاه‌مدت یا دوره‌‌ای بوده‌اند و آن‌قدرها که انتظار می‌رفت، دوام نداشته‌اند. چنین مسائلی همانند سد در مقابل وعده‌های دولت ‌الکترونیکی عمل می‌کند. بنابراین نیازی مبرم به روشی حس می‌شود که در درجه اول درازمدت باشد و در وهله دوم بتواند توجه دولت را به خود جلب کند. EGov RTD 2020 دولت ‌الکترونیکی یا دولت دیجیتال، در راستای استفاده از فناوری اطلاعات برای جابه‌جایی اطلاعات بین مردم، سازمان‌ها و دیگر ارکان خصوصی و دولتی راه ‌و روش‌های خاص خود را دارد؛ راه ‌و روش‌هایی که هدف‌شان بهبود بخشیدن خدمات عمومی و بهره‌وری داخلی است. امروزه دولت ‌الکترونیکی به حوزه‌ای پذیرفته‌شده تبدیل شده است. EgovRTD2020 به عنوان پروژه کمیسیون اروپا سعی دارد تحقیقاتش را بر تغییر شرایط و تکامل فناوری متمرکز کند. این پروژه، تجزیه‌ و تحلیل شرایط فعلی، طرح، شکاف و روش نقشه راه را دربر می‌گیرد. نتایج چشمگیر eGovRTD2020 به این معناست که رویکرد ارائه‌شده در این پروژه، رویکردی جدید بوده و توانسته تعداد زیادی از موضوع‌های تحقیق را شناسایی و ارزیابی کند. در...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۳۰ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۳۰ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/1cg
مینا پاکدلتحریریه

  با کارشناسی ادبیات انگلیسی و کارشناسی ارشد فلسفه غرب، حتی اگر جفتشان را از دانشگاه علامه گرفته باشی، آن‌قدرها مجال نداری که در مشاغل مربوطه جای بگیری. من از سال ۱۳۹۰، به عنوان مترجم وارد حوزه مطبوعات شدم، کم‌کم نوشتم و بعدتر، با "پیوست" یاد گرفتم که آدم می‌تواند از قالب‌ها بگریزد و همچنان بنویسد و ترجمه کند. برای من، دنیای فناوری گره خورد به دنیای علوم انسانی.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو