skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

براساس گزارش مرداد ماه شاپرک:

افزایش سهم امیدپی از تعداد تراکنش‌های شاپرکی

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۳ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ مهر ۱۴۰۱

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک

گزارش مردادماه ۱۴۰۱ شاپرک نشان می‌دهد پس از اجرایی شدن پروژه هوشمندسازی یارانه نان، سهم تعداد تراکنش‌های فراپردازان آروند امید، PSP زیرمجموعه بانک سپه که در اجرای این پروژه همکاری می‌کند، افزایش یافته است.

به گزارش پیوست،‌ گزارش مردادماه شاپرک در بررسی عملکرد کلی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) نشان می‌دهد در بخش سهم از بازار هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش‌ها، سه شرکت پیشتاز PSP همچنان در صدر هستند. پرداخت الکترونیک سامان، به‌پرداخت ملت و تجارت الکترونیک پارسیان با سهمی به ترتیب ۲۰.۰۷ درصدی، ۱۸.۹۹ درصدی و ۱۵.۴۲ درصدی از تعداد تراکنش‌ها همچنان مانند ماه‌های قبل رتبه‌های اول را در اختیار دارند.

موضوعی که در گزارش شاپرک تغییر محسوسی کرده افزایش سهم PSP فراپردازان آروند امید (سایان کارت که این روزها نام خود را به امیدپی تغییر داده است) از تعداد تراکنش‌هاست. گزارش‌های قبلی ماهانه شاپرک نشان می‌داد سهم این مجموعه از تعداد تراکنش‌ها معمولاً زیر دو درصد بوده است؛ با این‌ حال سهم امیدپی یا سایان کارت از تعداد تراکنش‌ها از تیرماه رو به رشد رفت. چنان‌که از ۱.۲۰ درصد در خردادماه به ۴.۹۸ درصد در تیرماه رسید و حالا آمارهای مرداد شاپرک نشان می‌دهند سهم این مجموعه از تعداد تراکنش‌ها به ۶.۹۱ درصد از کل رسیده است.

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک
سهم بازار هر شرکت PSP از نظر تعداد تراکنش‌ها

علت این رشد را می‌توان در اجرایی شدن مدیریت هوشمند توزیع یارانه آرد جست‌وجو کرد که با همکاری PSP زیرمجموعه بانک سپه یعنی سایان کارت که نام خود را به امیدپی تغییر داد اجرایی شد و به نظر می‌رسد این افزایش در تعداد تراکنش‌ها به دلیل فراگیر شدن پروژه هوشمند نان در کشور باشد.

با این‌ حال هرچند رتبه فراپردازان آروند امید در سهم تعدادی تراکنش‌ها در حال افزایش است، هنوز با سهم ۱.۳۲ درصدی خود از مبلغ تراکنش‌ها در انتهای این جدول قرار دارد و در مردادماه سهم مبلغی این مجموعه نسبت به تیرماه تنها ۰.۰۴ درصد اضافه شده است.

مقایسه سهم این شرکت از تعداد تراکنش‌های هر یک از این ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد هرچند در مردادماه سهم فراپردازان آروند امید از تعداد تراکنش‌های کارتخوان نسبت به تیرماه ۲.۱ درصد افزایش یافته، سهم این مجموعه از سایر ابزارهای پرداختی صفر است.

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک
سهم از بازار هر شرکت PSP از مبلغ تراکنش‌ها

در بخش سهم شرکت‌ها از مبلغ تراکنش‌ها نیز در مرداد ۱۴۰۱ شرکت پرداخت الکترونیک سداد توانست با یک پله ارتقا در بین دیگر شرکت‌های PSP به لحاظ سهم مبلغی از کل ابزارهای پذیرش با سهمی ۱۲.۰۸ درصدی رتبه سوم را به خود اختصاص دهد.

رتبه‌های اول و دوم سهم PSPها از مبلغ تراکنش‌ها نیز به ترتیب به به‌پرداخت ملت و پرداخت الکترونیک سامان با سهم‌های ۱۹.۵۴ و ۱۷.۲۴ درصدی تعلق گرفت.

تعداد و مبلغ تراکنش‌ها در مرداد کم شد

بر اساس این گزارش در مردادماه ۱۴۰۱ حدود سه هزار و ۷۱۶ میلیون تراکنش به ارزش ۶ هزار و ۷۶۲ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت پردازش شده است و این آمار نسبت به تیرماه کاهشی ۱.۴۶ درصدی در تعداد و ۱.۳۸ درصدی در ارزش ریالی یافته است. البته این آمار نسبت به مرداد ۱۴۰۰ حدود ۱۷.۵۲ درصد در تعداد و ۲۵.۹۶ درصد در مبلغ افزایش پیدا کرده است.

اگر رشد اسمی و حقیقی تراکنش‌ها را بررسی کنیم، آمارهای گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک کاهش را در این دو شاخص نیز نشان می‌دهند و ارزش اسمی تراکنش‌ها در این ماه ۱.۳۸ و ارزش حقیقی ۳.۲۸ درصد کاهش یافته‌اند.

کاهش در توزیع ابزارهای پذیرش

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک نشان می‌دهد در این ماه تعداد ابزار فعال پذیرش اینترنتی رشدی ۹.۰۶ درصدی را تجربه کرده است اما ابزار پذیرش موبایلی و کارتخوان فروشگاهی به ترتیب با ۱۰.۹۳ و ۰.۸۵ درصد کاهش مواجه شده‌اند و در مجموع رشد تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع در مردادماه رشدی منفی و کاهشی ۰.۵۴ درصدی بوده است.

در بخش عملکرد هر ابزار پذیرش به لحاظ تعداد و مبلغ تراکنش‌ها نیز آمارهای مرداد شاپرک حاکی از آن است که کارتخوان فروشگاهی با سهم ۹۲.۴۳ درصدی خود از تعداد تراکنش‌ها همچنان در صدر و ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب سهمی ۴.۸۳ درصدی و ۲.۷۵ درصدی از تعداد تراکنش‌ها در این ماه به دست آورده‌اند.

کاهش در تعداد کارتخوان‌های ۵ استان

آمارهای گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک نشان می‌دهد در این ماه در بخش عملکرد به ازای نوع خدمت، خرید کالا و خدمات مانند قبل با اختلاف در صدر سهم تعدادی و مبلغی تراکنش‌ها قرار دارد و  سهم تعدادی و مبلغی این خدمت به ترتیب ۸۹.۵۵ درصد و ۹۸.۴۴ درصد از سهم انواع خدمات بوده است.

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک
تغییر در تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی در هر استان

طبق آمارهای شاپرک، به نظر می‌رسد در مردادماه، تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی در پنج استانی که بیشترین تعداد کارتخوان را در کشور در اختیار دارند، نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک
پنج استان دارای بیشترین تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی

بر این اساس، تعداد کارتخوان‌های فعال سیستمی در تهران ۳.۵۶ درصد، خراسان یک درصد، فارس ۰.۰۴ درصد، اصفهان ۱.۱۳ درصد و مازندران ۰.۱۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

همچنان نیمی از تراکنش‌ها زیر ۲۵ هزار تومان

گزارش مردادماه شاپرک در ادامه نشان می‌دهد همچنان بیشترین تعداد تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی دارای مبلغی بین پنج هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان بوده‌اند. به این ترتیب که ۱۰.۵۳ درصد زیر پنج هزار تومان و ۳۳.۱۰ درصد بین پنج تا ۲۵ هزار تومان بوده‌اند. این یعنی کمتر از نیمی از تراکنش‌ها مبلغی زیر ۲۵ هزار تومان داشته‌اند.

گزارش مرداد ۱۴۰۱ شاپرک
دامنه مبلغی تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی

البته بر اساس گزارش شاپرک، ۵۲.۴۴ درصد از تراکنش‌ها نیز با مبلغی بیشتر از ۲۵ هزار تومان انجام شده‌اند.

گزارش مرداد ماه ۱۴۰۱ شاپرک
https://pvst.ir/d4d
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو