skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کسب‌و‌کار

تحریریه پیوست

هم‌اندیشی فعالان حوزه تجارت الکترونیکی: در اصطلاح قوانین باید آینده را بازآرایی کرد

تحریریه پیوست

۸ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

انجمن تجارت الکترونیکی

فعالان حوزه تجارت الکترونیکی در ایران در نشست هم‌اندیشی قانون نظام صنفی انجمن تجارت الکترونیکی تاکید کردند باید در اصلاح قوانین، آینده را بازآرایی کرد و قوانین را به گونه‌ای تدوین کرد که اقتضای کسب‌وکارهایی که ممکن است در آینده شکل بگیرند، لحاظ شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن تجارت الکترونیک تهران، نشست هم‌اندیشی قانون نظام صنفی با حضور مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، نیما قاضی رئیس انجمن، سعید محمدی نایب‌رئیس دوم انجمن، ژوبین علاقبند رئیس کمیسیون سلامت الکترونیک انجمن و تعدادی از مدیران عامل، اساتید دانشگاهی و نمایندگان حقوقی شرکت‌های عضو برگزار شد.

در این نشست مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه اصلاحات اولیه قانون نظام صنفی انجام شده است گفت: در سال‌های اخیر به‌خصوص از دوره شیوع کرونا، کسب‌وکارهای مجازی با سرعت بسیار بیشتری رشد کردند که این خیلی از سرعت قوانین یا پیش‌بینی بسترهای لازم برای تغییر سریع‌تر بود، به همین دلیل مجدداً اصلاح قانون نظام صنفی را در دستور گذاشتیم. متاسفانه مثل همیشه پیشنهادهایی که برای اصلاح آمده، گذشته‌نگر و حال‌نگر بوده و آینده‌نگر نیست و اقتضائات کسب‌وکارهایی را که ممکن است در سال‌های بعد شکل بگیرند در نظر نگرفته است.

انجمن تجارت الکترونیکی
مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر قانون بانکداری در حال اصلاح، مصوب سال ۵۱ است و سیر تحولات آنچنان زیاد بوده که زمینه‌هایی وجود دارد که در این قانون دیده نشده است افزود: سعی ما بر این است که آینده را ببینیم اما نیاز است در این حوزه فکر شود و مجموعه‌ای از نخبگان و صاحب‌نظران کمک کنند تا قانونی بنویسیم که رو به آینده باشد و تحولات پنج سال آینده را ببینیم؛ حتی بتواند آینده را بازآرایی کند.

او ادامه داد: متاسفانه در اصلاحی که تاکنون اتفاق افتاده، همچنان از موارد مربوط به کسب‌وکارهای مجازی عبور شده است. چون نیاز بوده کسانی که صاحب فکر و نظر در این حوزه هستند برای اصلاح قوانین، کمک کنند. قوانین که اصلاح شود خیلی از آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مسائل پشتیبان جهت پیدا می‌کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رویکرد اصلی ما این بوده که هرچه می‌شود از دخالت دولت کم کنیم و مجموعه‌ها، اتحادیه‌ها و اصناف را به سمتی ببریم که خودشان از حقوق صنف خود حمایت کنند، بحث صدور و تمدید مجوز و مسائل اینچنینی را نیز مبتنی بر طرح و قانون تسهیل، آزاد کردیم و به سمتی بردیم که هر کسب‌وکاری که می‌خواهد راه‌اندازی شود با سهولت، کارهای خود را انجام دهد.

طغیانی اضافه کرد: تغییری در اتحادیه‌ها شکل گرفته و اتحادیه‌های پراکنده تجمیع شده و جلوی تکثیر آنها را گرفته‌ایم. در مورد اتحادیه‌های کشوری نیاز است ایده‌هایی مطرح شود. تغییر زیادی نسبت به آنچه در متن قانون بوده ایجاد نشده است.

او در پایان گفت: در مورد برخی تخلفات نیز صرفاً به مسدودی حساب اکتفا کردیم و دیگر پلمب و نظایر آن معنایی ندارد. نظر من این است که خودتان با فکر باز و آزاد در مورد آن چیزی که به اصلاح رویه‌ها چه در دستورالعمل، چه در آیین‌نامه‌ها و چه آن چیزی که می‌توانیم در قانون درست کنیم کمک می‌کند پیشنهادهای خود را ارائه دهید.

بخش خصوصی ظرفیت تنظیم قوانین را دارد

در ادامه این نشست، سعید محمدی نایب‌رئیس دوم انجمن تجارت الکترونیک تهران و مدیرعامل شرکت دیجی‌کالا با بیان اینکه به نظر می‌رسد در مجلس بنا بر این گذاشته شده که پیشنهادها را بشنوند گفت: به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس معتقدند و باور دارند که ما می‌توانیم به آنها کمک کنیم و تصورشان این نیست که در کسب‌وکارهای بخش خصوصی، ظرفیت مشارکت در تنظیم قوانین وجود ندارد.

او با تاکید بر اینکه «این شانس را داریم که تاثیرگذار باشیم و پیشنهادهایی را که عملیاتی است به مجلس انتقال دهیم» تصریح کرد: اگر بتوانیم در مورد حداقل شدن دخالت حاکمیت و آزاد شدن فضای کسب‌وکارها و حرکت دادن قانون نظام صنفی به سمت سهولت فضای کسب‌وکار در کشور که وظیفه ماست تلاش کنیم، می‌توان مفید واقع شد.

باید فضای تشکلی حوزه تجارت الکترونیکی را یکدست کنیم

نیما قاضی، رئیس انجمن تجارت الکترونیک تهران، نیز با تاکید بر اینکه در فضای تشکلی حوزه ما کشمکش‌هایی وجود دارد و بخشی از آن به خاطر این است که برخی از موارد را قانون تصریح نکرده است گفت: چنین مسائلی باعث مشکلاتی در فعالیت تشکیلاتی و صنفی می‌شود که در بیشتر موارد، مشاهده می‌کنیم موجب تضعیف تشکل می‌شود.

انجمن تجارت الکترونیکی
نیما قاضی، رئیس انجمن تجارت الکترونیک تهران

او با بیان این مطلب که در این فرصت باید بررسی کرد و برای اصلاح قانون نظام صنفی پیشنهاد ارائه داد افزود: باید دید چه پتانسیلی در این طرح وجود دارد که بتوانیم اثر این فرسایش‌ها و مشکلات را کم کنیم و فضای تشکلی حوزه تجارت الکترونیک را یکدست کنیم.

رئیس انجمن تجارت الکترونیک تهران ادامه داد: در حال حاضر از ابزار مجوز به عنوان طرح صیانت خاموش استفاده می‌شود؛ یعنی به جای اینکه طرح صیانت اجرا شود برای همه چیز مجوز صادر می‌شود و جلوی همه چیز گرفته می‌شود؛ اگر بتوانیم اتحادیه و تشکل‌های درست و هدفمندی داشته باشیم که بخشی از بار این مجوز را بکشند، اتفاق مطلوبی است.

قاضی اضافه کرد: یکی از کارکردهای اتحادیه این بود که در بخش‌هایی که هنوز قوانینی وجود نداشت، اتحادیه به آن سایت مجوز می‌داد. داشتن یک اتحادیه قوی در این حوزه بسیار مهم است؛ به این دلیل که می‌تواند بخشی از این فشار را کم کند.

او با اشاره به اینکه باید دید در قوانین جدید چگونه می‌توان این اتحادیه‌ها را صاحب قدرت و جایگاه کرد گفت: در انجمن تجارت الکترونیک، این حوزه برای ما جدی و اساسی است و نگاه ما این است که به عنوان یک شرکت، چه کارهایی می‌توانیم بکنیم تا اثربخشی کارمان را بیشتر کنیم و در این راه تمام امکانات‌مان را نیز به کار می‌گیریم.

انجمن تجارت الکترونیکی
ژوبین علاقبند، رئیس کمسیون سلامت انجمن تجارت الکترونیک تهران

می‌توانیم جلوی فیلترینگ و حذف اینمادها را بگیریم

ژوبین علاقبند، رئیس کمسیون سلامت انجمن تجارت الکترونیک تهران، نیز در بخشی از این نشست با بیان اینکه اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است افزود: برای مثال می‌توان پلمب کردن کسب‌وکارها را در حوزه ما به فیلترینگ تشبیه کرد. اگر بتوانیم وارد پروسه همراهی با تغییرات شویم، می‌توانیم به همان شکل که جلوی پلمب‌ها گرفته شده به همان طریق جلوی فیلتر کردن سایت‌ها و حذف اینمادها را نیز بگیریم.

https://pvst.ir/d33

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو