skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رفتار مارک زاکربرگ برد در قمار چند میلیارد دلاری او بر سر متاورس را دشوار می‌کند

۳۰ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

از نگاه مارک زاکربرگ، متاورس انفجار بزرگ بعدی است و او برای نشان دادن جدیتش، نام امپراتوری شبکه اجتماعی خود را از فیس‌بوک به پلتفرم متا تغییر داده است.

میلیون‌ها نفر خواهان باور به متاورس و زاکربرگ هستند. اما از رفتار زاکربرگ چنین برمی‌آید که انگار او هم باوری به این موضوع ندارد. این چهره زاکربرگ را در یکی از بزرگ‌ترین بیانیه‌های فیس‌بوک شاهد بودیم.

مدیرعامل متا، روز ۱۶ آگوست هرایزن وردز را در فرانسه و اسپانیا راه‌اندازی کرد. هرایزن وردز (Horizon Worlds) اسلحه متاورسی شرکت متا محسوب می‌شود.

این غول شبکه اجتماعی در یک پست وبلاگی گفت: «هرایزن وردز امروز یک تجربه همه‌جانبه اجتماعی است که می‌توانید در آن اکتشاف کنید، بازی کنید و در کنار هم به ساخت بپردازید. از بازی‌های تخیلی تا مکان‌های آرام برای مدیتیشن، هرایزن وردز پیشنهادی برای همه علایق و حالت‌ها دارد.»

متا افزود: «با هرایزن وردز می‌توانید با هم به ساخت و اکتشاف بپردازید. یک کلوپ کمدی که روی صحنه بروید و جوک‌هایتان را در مقابل حضار تعریف کنید، زمین بولینگی برای بازی با دوستان یا حتی یادگیری در مورد مردم و نحوه زندگی آنها.»

یک سلفی احمقانه

تا اینجا مشکلی نبود. تنها یک جنجال خبری تازه در مورد مزایای طرح را شاهد بودیم.

اما این بیانیه تصویر جالبی را همراه خود داشت. این تصویر آواتاری از زاکربرگ را نشان می‌دهد که در یک محیط سبز سلفی می‌گیرد. پشت سر او، ما یک برج ایفل مجازی را می‌بینیم که در پشت سرش هم کلیسای اسپانیایی ساگرادا فامیلیا دیده می‌شود.

زاکربرگ با پرچم فرانسه و اسپانیا نوشت: «ما امروز هرایزن وردز را در فرانسه و اسپانیا راه‌اندازی می‌کنیم! در انتظار اکتشاف و ساخت‌وساز مردم در این جهان‌های همه‌جانبه هستیم و امیدواریم خیلی زود به دیگر کشور‌ها وارد شویم.»

تصویر سلفی زاکربرگ در متاورس

برای زاکربرگ منطقی بود که بگوید کیفیت گرافیک جهان مجازی از کامپیوترهای شخصی و کنسول‌های بازی عقب‌تر است. اما این تصویر حتی از کیفیت پنج سال پیش کنسول‌ها هم ضعیف‌تر بود.

تصویری که زاکربرگ منتشر کرد به گونه‌ای است که انگار متاورس یک تکنولوژی قدیمی است. تازه این را هم در نظر بگیرید که حدود ۱۶ میلیارد دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. آیا واقعاً ارزش ۱۶ میلیارد دلار را داشت؟

فکرش را بکنید سرمایه‌گذارانی که مدت‌ها در برابر این میلیارد‌ها صبوری کردند با دیدن این پست چه فکری کردند.

ریلیتی لبز(Reality Labs)، بخشی که برنامه‌های متاورسی متا را شامل می‌شود، زیانی ۲.۸۱ میلیارد دلاری را برای سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به ثبت رساند. در نیمه اول، زیان این بخش حتی به ۵.۸ میلیارد دلار هم رسید. ریلیتی لبز در سال ۲۰۲۱ هم مجموعاً ۱۰.۲ میلیارد دلار زیان را به ثبت رساند.

تمسخر زاکربرگ در شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی به بلند‌پروازی‌های متاورسی زاکربرگ نمره داد و از نگاه آنها اگر ملاک این نمره سلفی اخیر باشد، زاکربرگ صفر می‌گیرد.

کاربری در توییتر گفت: «به نظرم تا به اینجای کار، متاورس در واقع بازی  Animal Crossing [یک بازی شبیه‌سازی دنیا از شرکت نینتندو] است، با این تفاوت که در اینجا مارک زاکربرگ هم دنبال‌تان می‌کند.»

کاربری دیگری به تمسخر گفت: «ماکر زاکربرگ هرایزن وردز را در فرانسه و اسپانیا با یک سلفی VR فوق‌العاده زشت راه‌اندازی کرد. تلاش متا برای متاورس مطمئناً در خفا در حال مرگ است.»

کاربر دیگری افزود: «نمی‌دانم چرا مارک زاکربرگ به جای اینکه متاورس را به ما نشان دهد این سلفی را پست کرد.»

زاکربرگ خواستار صبر است اما در حال حاضر، آواتار او به بهانه‌ خنده تبدیل شده است. اگر چنین سلفی‌هایی تکرار شود، شک ابتدایی به بحران اعتماد به مدیرعامل تبدیل می‌شود.

منبع: TheStreet

https://pvst.ir/czn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو