skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

به‌روزرسانی جدید واتس‌اپ: قابلیت حذف پیام بعد از ۲ روز و حضور آنلاین مخفی

۱۸ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

طبق اعلام واتس‌اپ در روز سه‌شنبه (۹ آگوست)، این شرکت تغییراتی در زمینه حریم خصوصی را به اپلیکیشن پیام‌رسان خود اعمال می‌کند. علاوه بر تغییرات حریم خصوصی، از این پس کاربران ۲ روز و ۱۲ ساعت برای حذف پیام‌های ارسالی خود زمان دارند. طبق اعلام این پیام‌رسان، هدف از این تغییرات افزایش کنترل کاربران در تجربیات کاربری و اضافه کردن «لایه‌های جدید» برای محافظت از ارتباطات خصوصی است.

به گزارش پیوست به نقل از یاهو نیوز، واتس‌اپ با اضافه کردن گزینه‌ای به کاربران اجازه می‌دهد بدون نمایش وضعیت آنلاین به فعالیت در این پیام‌رسان بپردازند؛ واتس‌اپ این قابلیت را «کنترل حضور آنلاین» نام‌گذاری کرده که در ماه جاری برای تمام کاربران عرضه شده و درنتیجه آن کاربران می‌توانند آنلاین بودن خود را از برخی مخاطبان، مخفی کنند. محدودیتی برای کاربرانی که می‌توانند وضعیت آنلاین را مشاهده کنند وجود ندارد و شما می‌توانید اعضای این لیست را در هر زمانی تغییر دهید. طبق اعلام واتس‌اپ، این به‌روزرسانی برای نسخه دسکتاپ و اپلیکیشن‌های موبایلی عرضه می‌شود.

این شرکت همچنین در حال بررسی و آزمایش این مساله است که  از اسکرین‌شات گرفتن از پیام‌های «یک بار مصرف» جلوگیری کند، همان پیام‌هایی که پس از یک بار مشاهده محو می‌شوند. واتس‌اپ یک سال پیش گزینه‌ پیام محو‌شونده را اضافه کرد و یادآورد شد گیرنده پیام امکان ذخیره تصویر و ویدیو را به صورت اسکرین‌شات خواهد داشت. قابلیت جلوگیری از اسکرین‌شات، در حال حاضر آزمایشی است اما واتس‌اپ امیدوار است «به زودی» این قابلیت را به صورت گسترده ارائه کند. (به یاد داشته باشید گیرنده همچنان می‌تواند با دستگاه دیگری از صفحه عکس بگیرد و نباید بیش از حد در مورد پیام‌های محوشونده مطمئن باشید.)

دیگر تغییر واتس‌اپ، تغییر کوچکی از لحاظ کیفی است. واتس‌اپ این ماه به کاربران اجازه می‌دهد بدون اطلاع اعضای گروه و به صورت مخفیانه گروه‌ها را ترک کنند. هشدار همچنان برای مدیران گروه ارسال می‌شود اما به طور کلی این قابلیت حرکت بین گروه‌ها و خروج از آنها را ساده‌تر می‌کند. این تغییر نیز برای نسخه دسکتاپ و موبایل عرضه می‌شود.

همچنین واتساپ در رویکردی مخالف اپل، زمان مجاز برای حذف پیام‌های ارسالی را افزایش می‌دهد. اپل که اولین بار گزینه حذف پیام‌ارسالی را در نسخه آزمایشی iOS16 ارائه کرد، حالا زمان مجاز برای حذف پیام را از ۱۵ به ۲ دقیقه کاهش داده است. واتساپ اما در نگاهی متفاوت، زمان مجاز برای حذف پیام‌ها را که پیشتر یک ساعت و ۸ دقیقه و ۱۶ ثانیه بود، حالا به ۲ روز و ۱۲ ساعت افزایش داده است.

امی وورا، مدیر محصول واتس‌اپ، قابلیت‌های جدید را تقویت کننده «لایه‌های درهم‌تنیده محافظت» می‌داند و هدف از آن تقویت جایگاهی این پیام‌رسان به عنوان مهم‌ترین گزینه ارسال پیام رمزنگاری شده است.

واتس‌اپ پیش از این هم تغییراتی این چنینی را اعمال کرده است. پاییز سال گذشته، این اپلیکیشن یکی از راه‌های نفوذ به ارسال پیام رمزنگاری شده را مسدود و رمزنگاری مبدا-به-مقصد را به پشتیبانی‌های ذخیره شده در ابر نیز اضافه کرد.

با این حال ارسال پیام در این اپلیکیشن آن‌چنان هم امن نیست؛ به‌روزرسانی مبهم سیاست‌های حریم خصوصی این شرکت در اوایل سال ۲۰۲۱ بازخورد منفی کاربران را به همراه داشت و باعث مهاجرات به اپلیکیشن‌های رقیب شد. با گذشت حدود یک سال، همین به‌روزرسانی همچنان خبرساز شده و کمیسیون اروپا اوایل سال جاری بررسی‌هایی را درمورد نگرانی‌های مربوط به محافظت از کاربران در این اپلیکیشن را آغاز کرد.

منبع: Yahoonews, 9to5mac

https://pvst.ir/cx8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو