skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انجمن واردکنندگان موبایل: ۸ میلیارد دلار ثبت سفارش عامل دپو شدن گوشی‌ها در گمرک است

امید اعظمی عضو تحریریه

۱۳ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مشکلات واردات موبایل

طبق گفته اعضای انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی، به دلیل برداشته شدن قانون سابقه واردات در یک مقطع زمانی، در یک ماه به اندازه ۸ میلیارد دلار ثبت سفارش گوشی‌های موبایل انجام شده که این میزان حدودا ۲ برابر کل ثبت سفارش‌های سال گذشته بازار موبایل ایران است. بانک مرکزی به دلیل این حجم بالای ثبت سفارش، تمامی ثبت سفارش‌ها را باطل اعلام کرده و گوشی‌ها در گمرک بلاتکلیف مانده است.

به گزارش پیوست، رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در خصوص مشکلات پیش آمده در بازار موبایل اعم از دپو شدن گوشی‌ها در گمرک و عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی گفت: اوایل سال ۱۴۰۱ اعلام کردند ثبت سفارش گوشی‌های موبایل مانند سال گذشته یعنی معادل جمع ۲ سال قبلی (۱۳۹۹-۱۴۰۰)،‌ قابل انجام است. عده‌ای از واردکنندگان برهمین اساس ثبت سفارش کردند. بعد از مدت کوتاهی اعلام کردند قانون سابقه برداشته شده است و هر بازرگانی به میزان سقف رتبه‌بندی شرکتش می‌تواند ثبت سفارش کند.

به گفته او ثبت سفارش‌ها در این مرحله عدد بسیار بزرگی شد و طبق شنیده‌ها به نزدیکی ۸ میلیارد دلار در ماه اول رسید که ۲ برابر کل ثبت سفارش‌های سال گذشته بود.

آنطور که رئیس کمیسیون تنظیم بازار موبایل توضیح داد: بانک مرکزی زمانی که با این حجم از ثبت سفارش و این عدد بسیار بزرگ روبه‌رو شد، روند تخصیص‌ ارز را متوقف کرد. البته تا پیش از ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ بخشی از تخصیص‌ها آمد اما بعد از ۲۷ اردیبهشت که حجم ثبت سفارش‌ها به‌صورت نجومی زیاد شده بود، بانک مرکزی مطلقا هیچ تخصیصی برای واردات موبایل نداد.

او ادامه داد: در مقطع بعدی برای کنترل اوضاع، سقف رتبه‌بندی‌ها را کاهش دادند اما این هم تاثیری نداشت و همچنان میزان ثبت سفارش‌ها بسیار زیاد بود و در مرحله چهارم، مجددا قانون سقف واردات را برگرداندند و ثبت سفارش مجاز، به میانگین ۲ سال گذشته یا جمع دو سال گذشته تقسیم بر ۲ کاهش پیدا کرد.

از طرفی عده‌ای از واردکنندگان ثبت سفارش‌هایی را انجام داده بودند که بابت آنها کارمزد پرداخت شده بود و واردکنندگان حاضر به ابطال این ثبت سفارش‌ها نبودند چرا که کارمزد پرداخت شده عدد بسیار بزرگی بود.

طبق گفته‌های رئیس کمیسیون تنظیم بازار موبایل، کسانی که در این مقطع تخصیص ارز گرفته و تامین ارز کرده بودند باید در سامانه، سفارش خود را ویرایش می‌کردند تا بتوانند کالای خود را وارد کنند؛ چرا که H.S Code از ۸۵۱۷۱۲۱۰ به ۸۵۱۷۱۳۹۰ تغییر کرده بود. اما سامانه اجازه ویرایش نمی‌داد به این دلیل که اصطلاحا این واردکننده‌ها Over بودند؛ یعنی باتوجه به میانگین سابقه واردات، بیشتر از سابقه مجاز ثبت سفارش کرده بودند و باید این واردات مازاد را باطل می‌کردند. برای این کار هم واردکنندگان باید در سامانه وارد می‌شدند و ثبت سفارش مازاد را باطل می‌کردند که متاسفانه سامانه به دلیل ترافیک زیاد ایجاد شده دچار مشکل شد و این امکان هم برای مدتی وجود نداشت.

به گفته رئیس کمیسیون تنظیم بازار موبایل، تمامی اینها در کمتر از سه ماه اتفاق افتاده و این تغییر رویه‌های متعدد از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت باعث تعحب و سردرگمی واردکنندگان موبایل شده است.

انجمن موبایل هیچ اطلاعاتی درخصوص میزان و ارزش گوشی‌های موبایل دپو شده در گمرک ندارد. این حجم بسیار زیاد از گوشی‌ها بالغ بر دو ماه است که در انبارهای گمرک مانده و خارج نشده است.

آنطور که رئیس کمیسیون تنظیم بازار توضیح داد، وزارت صمت قول همکاری داده و قرار بر این است امکان ویرایش ثبت سفارش‌ها برای واردکنندگان فراهم شود تا بتوانند کالای خود را ترخیص کنند.

https://pvst.ir/cwo
امید اعظمیعضو تحریریه

شاید هیچ‌وقت صفت ماجراجو را در توصیف خودم به‌کار نبرده‌ باشم. اما وقتی به مسیری که آمدم نگاه می‌کنم، چیزی جز ماجراجویی نمی‌بینم. از تحصیل در رشته مهندسی نرم‌افزار و یک سال تجربه برنامه‌نویسی گرفته تا تجربه برگزاری استارت‌آپ ویکند بیرجند و سه سال مدیا مانیتورینگ در حوزه روابط‌عمومی و حالا تجربه جدیدی در پیوست و حوزه خبرنگاری. اما برای من ارزشمند‌تر از هر تجربه‌ای، دوستان خوبی بودند که در این مسیر پیدا کردم.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو