skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اسپاتیفای قابلیتی را که همه منتظرش بودند پس از ۱۶ سال اضافه کرد

۱۵ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اکثر اوقات خوشحال کردن مشتری ایده خوبی است. خبر خوب اینکه معمولاً برای خوشحال کردن مشتری تنها کافی است خواسته آنها را برآورده کنید. به جز چند مورد استثنا، وقتی مشتریان به مشکلی قابل حل اشاره می‌کنند، شما باید این مشکل را به فرصتی برای بهبود تجربه مشتری تبدیل کنید.

در اولین نگاه، به نظر می‌رسد اسپاتیفای همین‌ کار را در به‌روزرسانی جدیدش انجام داده است. این پلتفرم پخش موسیقی، اول آگوست خبر ارائه یکی از پردرخواست‌ترین قابلیت‌ها را منتشر کرد: «موسیقی و چگونگی گوش دادن آن باید در کنترل شما باشد. پس برای انتخابی شفاف‌تر و ساده‌تر، ما تجربه شنونده را بهبود بخشیده‌ و دکمه‌های shuffle و پخش را برای کاربران پریمیوم اسپاتیفای تفکیک کرده‌ایم.»

اسپاتیفای این تغییر را با هدف «بهبود تجربه شنونده» اعمال می‌کند. چطور؟ با «جدا کردن دکمه‌های shuffle و پخش.»

کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما شاید کمی محتوا به درک بهتر موضوع کمک کند.

یکی از بهترین ویژگی‌های طرح‌های پولی اسپاتیفای، امکان ساخت پلی‌لیست است. می‌توانید هنرمند و موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را به یک پلی‌لیست اضافه و خیلی ساده به آن دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید پلی‌لیست‌های مختلفی برای کارها و حس و حال مختلف‌تان ایجاد کنید. اسپاتیفای هم پلی‌لیست‌های ویژه‌ای برای شنونده‌ها دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

در بالای صفحه پلی‌لیست، یک دکمه سبز بزرگ شبیه به دکمه «پخش» یا «Play» وجود دارد، البته با کاربردی متفاوت. پیش از تغییری که اسپاتیفای اخیراً اعمال کرد، دکمه پخش بالای پلی‌لیست، ترکیبی از shuffle/پخش بود. با لمس این دکمه، پلی‌لیست شما به ترتیبی که اسپاتیفای مشخص کرده بود پخش می‌شد. اگر می‌خواستید به ترتیب مورد نظرتان به پلی‌لیست گوش کنید، باید اولین آهنگ پلی‌لیست را انتخاب می‌کردید.

تجربه عجیبی است که دکمه پخش بزرگ بالای صفحه، موسیقی را با ترتیبی متفاوت پخش کند. بالاخره لیست شما ترتیب مشخصی دارد و معمولاً ترتیب یک لیست از بالا به پایین است. حالا پس از ۱۶ سال، به نظر می‌رسد اسپاتیفای پیام کاربران را دریافت کرده است. کاربران ترتیبی برای پلی‌لیست‌شان مشخص می‌کنند و می‌خواهند با همان ترتیب پخش شود.

البته عده‌ای هم از به هم ریختن ترتیب خوششان می‌آید. شاید بخواهید هنگام دویدن، آهنگ‌ها با ترتیب متفاوتی پخش شوند. آیا بهتر نیست یک دکمه جداگانه برای این کار در نظر گرفته شود؟ بی‌اطلاعی و سردرگمی در هیچ شرایطی مطلوب نیست.

با این حال تغییر انجام‌گرفته منفعتی هم برای اسپاتیفای دارد. این تغییر تنها مختص کاربران پریمیوم است. در اصل منظور اسپاتیفای این است که موسیقی باید در کنترل شما باشد، اما با پرداخت هزینه‌ای اضافی.

این جبهه همیشگی اسپاتیفای است. نسخه رایگان همیشه محدودیت‌هایی دارد. شما نمی‌توانید آهنگی را برای پخش انتخاب کنید و گزینه‌های‌تان محدود به «پلی‌لیست‌های شخصی‌سازی‌شده» اسپاتیفای باشد. اما اسپاتیفایی که برایم پلی‌لیستی ترتیب داده، چرا دکمه پخش را در اختیارم نمی‌گذارد؟

اضافه کردن قابلیت‌های خاص برای اشتراک پولی موضوع عجیبی نیست. در واقع روال عادی کار همین است. راهکار خوبی است که مردم را به خرید اشتراک پولی مجاب می‌کند. اما اگر اپلیکیشن شما نقصی از لحاظ طراحی دارد، باید مشکل را برای همه برطرف کنید. وقتی کاربران به شما می‌گویند «هر بار دکمه پخش را فشار می‌دهم دقیقاً برعکس کاری که می‌خواهم را انجام می‌دهد»، گزینه اول باید رفع مشکل باشد نه اینکه از خودتان بپرسید «چطور می‌توانم از این مساله برای درآمد بیشتر استفاده کنم؟»

حتی اگر بگویید این تغییر با رویکرد همیشگی اسپاتیفای نسبت به حساب‌های پولی و رایگان همخوانی دارد، باز هم دلیل بر رضایت مردم نیست. به نظر می‌رسد اسپاتیفای می‌خواهد محصول رایگانش را آن‌قدر مشکل‌دار کند تا مردم هزینه محصول پولی را بپردازند. اما روش درست، ارائه محصولی فوق‌العاده است که نسخه پریمیومش، قابلیت‌های ویژه‌ای را در خود دارد. مطمئن نیستم که جدا کردن یک دکمه می‌تواند قابلیتی پریمیوم باشد.

منبع: INC

https://pvst.ir/cwq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو