skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیو با ۱۰۸ شبکه پخش زنده به زیرساخت ویدیویی ابر آروان مهاجرت کرد

۹ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

آیو

تلویزیون اینترنتی آیو با پخش زنده ۱۰۸ شبکه اختصاصی و عمومی، یکی از بازیگران حوزه IPTV و VOD در ایران به‌شمار می‌رود که بر بستر زیرساخت ابری آروان قرار گرفته است.

به گزارش روابط‌عمومی ابر آروان، محصول پلتفرم ویدیویی ابر آروان این روزها علاوه‌بر سرویس‌دهی به سایت‌های پرشمار کوچک و متوسط، میزبان زیرساخت کسب‌وکارهای پرمخاطب ویدیویی مانند فوتبالی، آیو و فوتبال ۳۶۰ نیز هست. در این مطلب نگاهی انداخته‌ایم به مهاجرت آیو از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان و این زیرساخت ابری را بررسی کرده‌ایم.

از مولتی‌زون شدن و مقیاس‌پذیری بالا تا یکپارچگی با CDN آروان

سرویس میزبانی ویدیو ابر آروان به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوا اجازه می‌دهد بدون دغدغه‌های زیرساختی محتوای ویدیویی خود را با کیفیت‌های متنوع، به فرمت‌های مختلف تبدیل و در یک فضای ابری امن نگهداری و منتشر کنند. این پلتفرم امکانات متنوعی ارائه می‌دهد که باعث شده کسب‌وکارهای پرمخاطب و با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.

اضافه‌شدن امکان دریافت گزارش‌های متنوع و شخصی‌سازی شده از ساعت تماشا، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید به پلتفرم ویدیو ابر آروان، تصمیم‌گیری داده‌محور برای تولید محتوای ویدیویی را تسهیل می‌کند.

علاوه بر این، در جدیدترین نسخه پلیر ابر آروان امکان‌های متنوعی برای شخصی‌سازی ارائه شده است؛ پشتیبانی از نسبت‌های تصویر بیشتر، scale کردن پلیر به هر میزان کوچکتر یا بزرگتر، تغییر برخی از  configهای پلیر آروان مانند رنگ و زبان، اضافه شدن shortcut و tooltipهای فارسی و انگلیسی از این امکانات جدید به‌شمار می‌روند.

تولیدکنندگان محتوای ویدیویی و صاحبان وب‌سایت‌های مرتبط، علاوه‌بر درآمدزایی با انتشار محتوای تبلیغاتی در سرویس ویدیو ابر آروان، می‌توانند در سرویس پخش زنده هم از طریق پخش تبلیغات درآمدزایی کنند.

همچنین اضافه‌شدن امکان قرار دادن واترمارک به پخش‌زنده پلتفرم ویدیو ابر آروان، کاربران را قادر می‌سازد علاوه‌بر ویدیوها، در پخش‌زنده‌های خود هم واترمارک قرار دهند. پشتیبانی از فایل‌های متعدد زیرنویس، دوبله و واترمارک و همین‌طور امکان ارائه ویدیو با کیفیت‌های متفاوت، انعطاف مناسبی را برای کاربران فراهم می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این پلتفرم این است که کسب‌وکارها می‌توانند با زیرساخت ابری آروان مولتی‌زون شوند و پایداری محصولات‌شان را افزایش دهند. اگر یک دیتاسنتر قطع شد، معماری طوری طراحی شده که با از دسترس خارج شدن یک دیتاسنتر، سرویس‌دهی از سایر دیتاسنترهای ابری آروان ادامه پیدا می‌کند.

هم‌چنین یکپارچگی پلتفرم ویدیویی ابر آروان با CDN آروان باعث شده تا سرعت بارگذاری محتوا به‌شکل محسوسی افزایش پیدا کند. مخاطب نهایی هر جایی که باشد، با اتصال به نزدیک‌ترین پاپ‌سایت  CDN آروان می‌تواند سریع‌تر و باکیفیت‌تر از قبل محتوا را دریافت کند.

پاسخ به نیازمندی‌های آیو با زیرساخت ابری آروان

آیو برای پیک‌های لحظه‌ای بسیار بالا در ساعات برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های پربازدید، نیاز به یک زیرساخت مطمئن و مقیاس‌پذیر داشت. نیاز به پاسخ‌گویی زیرساختی به افزایش درخواست‌های مخاطبان آیو و مقیاس‌پذیری زیرساخت و پایداری هم‌زمان، هم‌چنین آرشیو هزاران ویدیو در آیو و پخش زنده‌ ۱۰۸ شبکه تلویزیونی باعث به وجود آمدن پیچیدگی‌های متعددی از نظر فنی شد.

در این مهاجرت، آوین هم نقش مهمی ایفا کرده است. آوین یک شرکت نرم‌افزاری‌ست که در زمینه تامین پلتفرم‌های IPTV و VoD فعالیت می‌کند. آوین درواقع Core نرم‌افزاری این مهاجرت را توسعه داد و یک همکاری سه‌جانبه بین آیو، آروان و آوین شکل گرفت.

آیو از زمان مهاجرت به ابر آروان با کیفیت و سرعت بیشتری به مخاطبان خود سرویس می‌دهد. به گفته جلال جلیلی، CTO آیو «در این ماه‌ها، ‌رضایت کاربران آنها بالاتر رفته است و مسابقات ورزشی را تعداد بیشتری از مخاطبان در آیو نگاه می‌کنند.»

توسعه‌ آیو بدون دغدغه زیرساختی

مهاجرت IPTV آیو به سرویس ابری آروان، به‌میزان محسوسی منجر به صرفه‌جویی‌های اقتصادی در حوزه نگهداری زیرساخت‌های این سازمان شده است. هم‌چنین فضا را برای توسعه‌ نامحدود سیستم بدون نگرانی از محدودیت‌های زیرساخت و پلتفرم ایجاد کرد.

به گفته جلیلی، با مهاجرت آیو به آروان کیفیت ارائه خدمات و در نتیجه میزان رضایت کاربران و مشتریان، به ‌میزان چشم‌گیری افزایش یافت. با مهاجرت آیو به ابر آروان، هزینه نگهداری زیرساخت را بسیار پایین آورده و در نتیجه منجر به صرفه‌جویی اقتصادی محسوسی شده است.

از طرف دیگر، دسترسی به پهنای باند نامحدود به‌دلیل اتصال به CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از ۵۰۰  هزار کاربر همزمان و توزیع سرورها در پاپ‌سایت‌های مختلف، بخشی از مزایای این مهاجرت در بخش زیرساخت برای آیو به‌شمار می‌آید.

تیم‌های فنی آیو، آوین و ابر آروان در مدت مهاجرت همکاری‌های متنوعی با هم داشتند و اکنون ماه‌هاست که آیو با پایداری زیرساختی، مشغول سرویس‌دهی به مشتریان خود است.

شکسته شدن رکوردهای آیو

آیو در زمانی که به ابر مهاجرت کرد، حدود ۸۰ شبکه اختصاصی داشت و اکنون این عدد به ۱۰۸ شبکه رسیده است. IPTV آیو اولین سرویس فعال بر بستر آروان بود که استریم ۲۴ ساعته داشت. وجود استریم ۲۴ ساعته با چالش‌های بسیاری همراه است که یکی از این چالش‌ها، مربوط به طراحی سیستم می‌شود.

طراحی سیستم به‌گونه‌ای توسعه داده شد که فرآیند توسعه و دیپلوی، باعث قطعی در استریم‌ها نشود. در طراحی زیرساخت ابر آروان، این امکان در نظر گرفته شد و تغییرات هیچ‌گونه قطعی یا اختلال در فرآیند پخش شبکه‌ها ایجاد نکرد.

اکنون ۱۱ هزار ویدیو در آیو هست که با دسته‌بندی‌های متنوع، دردسترس مخاطبان قرار دارد. به جز این، یکی از ویژگی‌های فعلی آیو، Catch-Up است. کچ‌آپ به مدت دو هفته ویدیوها را ذخیره می‌کند. تمام مخاطبان آیو می‌توانند برنامه‌های قبلی را ببینند. نگهداری این حجم، نیازمند یک فصای ابری‌ست که فضای ذخیره‌سازی ابری آروان آن را به‌خوبی مدیریت کرده است.

در پیک ترافیکی بازی استقلال و پرسپولیس در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰، آیو با زیرساخت ابری آروان توانست ۱۹۰ ترابایت ترافیک لحظه‌ای را میزبانی کند که این عدد نسبت به رکورد ترافیکی زیرساخت قبلی آیو، ۹۵۰۰ برابر است.

https://pvst.ir/cu5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو