skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقبال سرمایه‌گذاران به رغم عملکرد ضعیف آلفابت

۱۲ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

آلفابت، این غول بزرگ فناوری، به رغم عملکرد ضعیفش نسبت به پیش‌بینی‌ها اما قیمت سهامش در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ چهار درصد رشد کرد، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران عملکرد ضعیف‌تری را از این شرکت انتظار داشتند و همین مساله باعث شد با وجود عملکرد ضعیف آلفابت در سه‌ماهه جاری، ارزش سهام این شرکت پس از انتشار گزارش سه‌ماهه افزایش یابد. 

این شرکت در گزارشی که منتشر کرده اعلام کرده است:

  • سود هر سهم (EPS): ۱.۲۱ با وجود انتظار ۱.۲۸ دلاری بر اساس داده‌های شرکت اطلاعاتی Refinitiv
  • درآمد: ۶۹.۶۹ میلیارد دلار با وجود پیش‌بینی ۶۹.۹ میلیارد دلاری بر اساس داده‌های Refinitiv
  • درآمد تبلیغات یوتیوب: ۷.۳۴ میلیارد دلار با وجود پیش‌بینی ۷.۵۲ میلیارد دلاری بر اساس داده‌های اطلاعاتی StreetAccount
  • درآمد ابری گوگل: ۶.۲۸ میلیارد دلار با وجود پیش‌بینی ۶.۴۱ میلیارد دلاری StreetAccount
  • هزینه‌های خرید ترافیک (TAC): ۱۲.۲۱ میلیارد دلار در مقابل پیش‌بینی ۱۲.۴۱ میلیارد دلاری StreetAccount.

در حالی که آلفابت در سال گذشته، به دنبال افزایش مخارج مصرف‌کنندگان و بازگشایی پساپاندمی، رشد درآمد ۶۲ درصدی را تجربه کرد، اما در سال جاری با توجه به مشکلاتی مثل تورم درآمد این شرکت تنها ۱۳ درصد رشد پیدا کرد.

راث پورات، مدیر ارشد مالی آلفابت، در گفت‌وگو با CNBC گفت: «نوسانات ارزی ناشی از قدرت گرفتن دلار باعث ۳.۷ درصد کاهش رشد درآمدی شد.» پورات تاکید کرد که قدرت گرفتن دلار بر نتایج سه‌ماهه بعدی ضربه جدی‌تری وارد می‌کند.

پورات چشم‌انداز فعلی را چشم‌اندازی «نامطمئن و مبهم در محیط اقتصادی جهان» خواند.

درآمد تبلیغاتی آلفابت با تنها ۱۲ درصد رشد به ۵۶.۳ میلیارد دلار رسید. فشار تورم باعث شده بازاریابان رویکرد محافظه‌کارانه‌تری نسبت به هزینه‌های خود پیشه کنند. مهم‌ترین رکود درآمدی مربوط به یوتیوب است، این شرکت در سه‌ماهه مشابه سال گذشته ۸۴ درصد رشد درآمدی را تجربه کرد و امسال تنها پنج درصد رشد داشته است.

درآمد تبلیغات گوگل (میلیارد دلار)

 

 

 

 

گزارش درآمدی آلفابت تنها چند روز پس از نتایج اسفناک شرکت اسنپ منتشر شد. اسنپ اعلام کرده است به دلیل «مشکلات پیش‌بینی‌شده برای آینده»، جذب نیرو را کاهش می‌دهد. اما با وجود نتایج ناامیدکننده، سرمایه‌گذاران رویکردی مثبتی نسبت به آلفابت داشتند و قیمت سهام این شرکت کمی افزایش یافت.

درآمد سرچ گوگل‌ و دیگر مجاری درآمدی برای این سه‌ماهه به ۴۰.۶۹ میلیارد دلار رسید؛ این بخش در سال گذشته ۳۵.۸۵ میلیارد دلار درآمد داشت. به گفته فیلیپ شیندلر، مدیر ارشد کسب‌وکار گوگل، افزایش درآمد این بخش نتیجه افزایش مسافرت و پرس‌وجو‌های خرده‌فروشی است.

درآمد دیگر بخش‌های آلفابت از جمله Waymo، واحد خودروهای خودران این شرکت و برخی دیگر از پروژه‌های تکنولوژی درمان آلفابت و بازوهای سرمایه‌گذاری، نسبت به درآمد ۱۹۳ میلیون دلاری سال گذشته، رشدی یک میلیون دلاری پیدا کردند. این شرکت مجموعاً ۱.۶۹ میلیارد دلار زیان در این سه‌ماهه متحمل شد.

گوگل کلاود در این سه‌ماهه ضعیف‌تر از انتظارات ظاهر شد و ۸۵۸ میلیون دلار ضرر داد. بخش ابری گوگل در تلاش است سهم بازار آمازون وب و Azure مایکروسافت را تصاحب کند. مایکروسافت سه‌شنبه ۲۶ جولای اعلام کرد درآمد Azure و دیگر خدمات ابری این شرکت در این سه‌ماهه ۴۰ درصد رشد کرده است.

آلفابت می‌گوید تعداد کارکنان این شرکت با رشدی ۲۱ درصدی به ۱۷۴ هزار و ۱۴ کارمند تمام‌وقت رسیده است. با این حال این شرکت ماه گذشته اعلام کرد سرعت روند استخدام و سرمایه‌گذاری‌های خود را در سال ۲۰۲۳ کاهش می‌دهد. سوندار پیچای به کارکنان گفته است: «ما از چالش‌های اقتصادی مصون نیستیم.»

این شرکت انتظار دارد چالش‌ها تا پایان سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند.

پورات در تماس با CNBC گفت: «در مسیر پیش‌ رو، عملکرد قدرتمندمان در سال گذشته به معیار مقایسه سختی تبدیل می‌شود که نرخ رشد درآمدی را در ادامه سال نیز تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد.»

با وجود اینکه آلفابت پیش‌بینی مشخصی از درآمد خود ارائه نکرده، اما طبق داده‌های شرکت Refinitiv، تحلیلگران رشد درآمدی ۱۴ درصدی تا ۲۹۴.۹ میلیارد دلار را برای این شرکت پیش‌بینی می‌کنند. سهام این شرکت نسبت به سال گذشته حدود یک‌چهارم ریزش کرده است.

منبع: CNBC

https://pvst.ir/cwa

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو