skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شرکتی به نام متا از فیس‌بوک به دلیل سرقت نامش شکایت کرد

۴ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تصور کنید روزی از خواب بیدار شوید و ببینید نام کسب‌وکاری که بیش از یک دهه پیش تاسیس کرده‌اید از سوی یکی از قدرتمند‌ترین شرکت‌های جهان دزدیده شده است. جاستین بولوگنینو با تغییر نام‌ فیس‌بوک به متا همین اتفاق برایش افتاد. کسب‌وکار کوچک با نام کامل METAx LLC که به متا معروف بود سبقه‌ای ۱۰ ساله دارد.

او در مصاحبه‌ای انحصاری به CNBC در مورد حس و حالش، زمانی که اولین بار این خبر را شنید، گفت: «سوررئال بود. شبیه یک فیلم.»

بولوگنینو که حالا از متا، شرکت مادر فیس‌بوک، به دلیل تخلف و رقابت غیرمنصفانه شکایت کرده می‌گوید: «من این سناریو را نمی‌خواستم. این سناریو را برای بدترین دشمنم‌ هم آرزو نمی‌کنم. وقتی فیس‌بوک برند متا را از ما دزدید، کسب‌وکار ما به طور کامل نابود شد.»

او ادامه می‌دهد: «[خدمات ما] شبیه به هم هستند، هدف ما هم رسیدن به تعامل در فضاهای مجازی است.»

دایان فینگورا-دوچارم، وکیل بولوگنینو و از وکلای شرکت حقوقی پریور کشمن، می‌گوید پس از تغییر نام فیس‌بوک، سریعاً سعی کرده نقض اموال ذهنی موکلش را به اطلاع آنها برساند.

او به CNBC گفته است: «مشکل یک سردرگمی معکوس است، در یک سو بازیگر کوچکی داریم که مدتی به این کار مشغول است و از سوی دیگر شرکتی عظیم و متکبر که می‌گوید از این پس من از این نشان استفاده می‌کنم و مهم نیست شما پیشتر از من اینجا بوده‌اید، و من کارم را انجام می‌دهم.»

فینگورا-دوچارم می‌گوید این دو شرکت مذاکراتی هشت‌ماهه را با هم پشت سر گذاشته‌اند. با وجود ارائه هزاران صفحه از اطلاعات موجود، شرکت متا هنوز پای میز مذاکره حاضر نشده است.

او می‌گوید: «در حال حاضر وقتی موکل من برای بازاریابی و تبلیغ به کسی مراجعه می‌کند، مشتریان به اشتباه تصور می‌کنند خدمات متعلق به فیس‌بوک است.»

به گفته او، به همین دلیل گزینه‌ای جز شکایت برای موکلش باقی نمانده است. بر اساس متن شکایت، کسب‌وکار META «آسیب جبران‌ناپذیری متحمل شده است».

CNBC برای اظهارنظر با پلتفرم متا ارتباط گرفته اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

بولوگنینو می‌گوید با تمام وجود به مبارزه ادامه می‌دهد: «ما می‌خواهیم هزینه برندی به این خوبی را که برایش ۱۲ سال وقت گذاشتیم و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان یعنی فیس‌بوک به دنبالش است پرداخت کنند.»

در این شکایت به مبلغ خسارت مالی اشاره‌ای نشده است.

جسیکا لیتمن، استاد حقوق دانشگاه میشیگان و هم‌مولف کتاب «نشان تجاری و قانون رقابت غیرمنصفانه: پرونده‌ها و محتوا» (Trademarks and Unfair Competition Law: Cases and Materials)، می‌گوید META «ادعایی کاملاً منطقی علیه [پلتفرم متا] دارد و احتمال پیروزی وجود دارد».

او می‌گوید: «نام این شرکت METAx LLC است، اما نام META در سال ۲۰۱۷ به عنوان نشان خدمات به ثبت رسیده و در این شکایت ادعا شده که آنها META را به عنوان نشان خدمات کسب‌وکارشان استفاده کرده‌اند. در بحث نقض نشان تجاری، نام شرکتی طرفین اهمیتی ندارد؛ موضوع مهم، نشان تجاری یا نشان خدماتی است که شرکت برای کسب‌وکارش استفاده می‌کند.»

لیتمن می‌گوید پلتفرم متا باید مراقب توافقش با META باشد، زیرا کسب‌وکارهای زیادی هستند که در بخشی از نشان خود از عبارت «Meta» استفاده کرده‌اند و شاید نتیجه شکایت آنها را نیز مجاب به پیگیری قضایی کند.

او می‌گوید: «اما از طرف دیگر،‌ گزینه ارزان این است که به جای تکمیل روند قضایی، آن‌قدری پول به META بدهند که بتواند نامش را تغییر دهد.»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/cta

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو