skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایرانسل از ۴۶۰ سایت جدید نسل پنجم (5G) رونمایی کرد

۲۱ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ تیر ۱۴۰۱

رونمایی از پروژه توسعه 5G ایرانسل

ایرانسل از پروژه توسعه فراگیر نسل پنج تلفن همراه (5G)، با نصب ۴۶۰ سایت جدید 5G در سراسر کشور، رونمایی کرد.

به گزارش روابط‌عمومی ایرانسل، طی روزهای اخیر، ۹۲ مورد از این ۴۶۰ سایت، در استان‌های مختلف کشور نصب شده و نصب سایر سایت‌ها نیز ادامه دارد.

علاوه بر ۹ سایت 5G قبلی ایرانسل که طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسیده بود، طی پروژه توسعه فراگیر 5G در کشور، تاکنون ۹۲ سایت جدید در سراسر ایران راه‌اندازی شده که در استان تهران ۳۳ سایت، خوزستان ۱۹ سایت، البرز ۱۰ سایت، فارس ۸ سایت، آذربایجان‌شرقی ۴ سایت، گیلان ۴ سایت، خراسان رضوی ۳ سایت، سیستان و بلوچستان ۳ سایت، مازندران ۳ سایت، هرمزگان ۳ سایت، آذربایجان‌غربی یک سایت و گلستان یک سایت 5G ایرانسل نصب و اجرا شده است. فعالیت‌ها برای راه‌اندازی بقیه سایت‌های نسل پنج ایرانسل در ۱۲ استان فوق و نیز در ۱۹ استان باقی‌مانده از مجموع ۴۶۰ سایت برنامه‌ریزی شده، در حال انجام است.

این سایت‌ها هم‌اکنون در حال آغاز فعالیت خود، به‌صورت حداقلی و در برخی نقاط در قالب Hotspot هستند و خدمت‌رسانی رسمی آنها به مشترکان ایرانسل به زودی و با صدور مجوز فرکانس از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، آغاز خواهد شد.

ایرانسل همچنین بهره‌برداری از فناوری موج میلیمتری (mmWave) را در توسعه شبکه نسل پنج، در برنامه قرار داده است که با استفاده از این فناوری، امکان پوشش شبکه در مراکز اداری، تجاری و فضاهای بسته، با سرعت بالاتر از قبل، فراهم خواهد شد.

اپراتور دوم از سال ۱۳۹۵، مطالعه روی فناوری نسل پنج را با همکاری مراکز دانشگاهی داخلی و شرکت‌های معتبر بین‌المللی آغاز کرد و توانست در ۲۹ شهریور ۱۳۹۶، نخستین بار در ایران، نمونه‌ای از شبکه کامل 5G را در حضور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، آزمایش کند.

  • نخستین سایت تجاری نسل پنجم تلفن‌همراه، اول مرداد ماه ۱۳۹۹ در ایران، توسط ایرانسل در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات راه‌اندازی شد. این سایت توسط رئیس‌جمهوری وقت و در حاشیه جلسه هیات دولت، به صورت آنلاین افتتاح شد.
  • هفتم مرداد ۱۳۹۹، دومین سایت تجاری 5G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل رونمایی شد و ۲۱ آبان ماه نیز، سومین سایت تجاری نسل پنج ایران که نخستین سایت outdoor نسل پنج بود، در دانشگاه تربیت‌مدرس به بهره‌برداری رسید.
  • چهارمین سایت تجاری نسل پنج ایران در بوستان آب و آتش تهران (پل طبیعت)، ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ در نمایشگاه اینترنت اشیا، به صورت آنلاین افتتاح شد و خدمات آن در اختیار عموم مردم قرار گرفت‌.
  • پنجمین سایت 5G ایران و ایرانسل نیز، سوم اسفند ماه ۱۳۹۹ در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر قرار گرفت.
  • ششمین سایت نسل پنج ایرانسل هم، سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۹ در این جزیره افتتاح شد.
  • هفتمین سایت 5G ایرانسل هم، چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹، در محوطه باز دانشگاه فردوسی مشهد راه‌اندازی شد.
  • هشتمین سایت 5G ایرانسل که نخستین سایت نسل پنج دولت سیزدهم محسوب می‌شد نیز روز سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰، طی مراسم بازدید دکتر عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات از ساختمان مرکزی ایرانسل، به صورت آنلاین، در یک منطقه پرترافیک در شهر «اندیشه» واقع در غرب استان تهران، افتتاح شد.

علاوه بر این ۸ سایت، سایت نسل پنج ایرانسل در شرکت فولاد مبارکه، به عنوان نخستین تجربه کاربست تجاری 5G در صنعت، پیرو تفاهم‌نامه منعقد شده بین دو شرکت در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، خدمات لازم برای تأمین زیرساخت ارتباطی تحول دیجیتال شرکت فولاد مبارکه، با عنوان «کارخانه متصل» را فراهم کرده است.

ایرانسل، روز اول مرداد ۱۴۰۰ و همزمان با نخستین سالروز راه‌اندازی تجاری شبکه نسل پنج خود، موفق شد تا بار دیگر، رکورد سرعت اینترنت در ایران را به نام خود ثبت کند و در حضور رسانه، به سرعت ۳.۹۰۹ گیگابیت بر ثانیه، در شبکه واقعی و تجاری نسل پنج، دست یابد. ایرانسل می‌خواهد به زودی با رفع دغدغه تخصیص فرکانس، پروژه بزرگ توسعه فراگیر 5G در کشور را به سرانجام برساند.

https://pvst.ir/cqd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو