skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ارزش سهام توییتر به دلیل عقب‌نشینی ماسک از خرید شرکت ۸ درصد کاهش یافت

۲۰ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

ایلان ماسک، بنیان‌گذار اسپیس‌اکس و مدیرعامل تسلا، می‌خواهد از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری توییتر عقب‌نشینی کند. بر اساس نامه‌ای که وکیل ماسک برای مسئول حقوقی توییتر ارسال کرده، ماسک خواستار لغو این قرارداد است. همین خبر موجب افت حدود ۸ درصدی سهام این شرکت شده است.

انتشار اولیه این خبر روز جمعه پانزدهم جولای سروصدای زیادی به‌پا کرد و سهام توییتر تا ۶ درصد افت کرد و در روز دوشنبه یازدهم جولای پس از بازشدن بازارهای بورس پس از دو روز تعطیلی تا حدود هشت درصد با کاهش قیمت، مواجه شد.

برت تایلر، رئیس هیات مدیره توییتر، می‌گوید این شرکت همچنان به انجام قرارداد با همان قیمت پیشین متعهد است و اجرای آن را از طریق مجاری قانونی دنبال می‌کند.

تایلر می‌گوید: «ما به پیروزی در دادگاه دلور اطمینان داریم.»

طبق این نامه که در مستندات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا منتشر شده است، مایک رینگلر، از وکلای شرکت حقوقی اسکادن آرپس، می‌گوید: «توییتر تعهدات خود را نقض کرده است.»

رینگلر ادعا کرده توییتر اطلاعاتی را که باید بر اساس قرارداد در اختیار ماسک قرار می‌گرفته ارائه نکرده است. طبق گفته‌های پیشین ماسک، او قصد داشت ادعای توییتر مبنی بر سهم پنج درصدی روبات‌ها و حساب‌های جعلی در این پلتفرم را بررسی کند.

رینگلر مدعی است: «توییتر نتوانسته یا نخواسته چنین اطلاعاتی را ارائه کند. این شرکت در برخی موارد درخواست‌های ماسک را نادیده گرفته و گاهی به دلایلی غیرموجه آنها را رد کرده است و برخی اوقات هم با ارائه اطلاعات ناکافی و بی‌فایده مدعی اجابت درخواست شده است.»

رینگلر همچنین در این نامه توییتر را به دلیل «صحنه‌سازی‌های نادرست» به تخطی از قرارداد متهم کرده‌است. منظور وکیل ماسک از صحنه‌سازی‌های نادرست تعداد زیاد حساب‌های جعلی یا اسپم فعال روی شبکه اجتماعی توییتر است این درحالی است که  توییتر می‌گوید امکان ندارد کسی با دسترسی به اطلاعات عمومی، تعداد حساب‌های جعلی را محاسبه کند و تحلیل تیم متخصصان این شرکت نرخ پنج درصدی حساب‌های جعلی این پلتفرم را نشان می‌دهد.

رینگلر مدعی است: «با اینکه بررسی‌ها همچنان ادامه دارد، اما تمام شاخص‌ها نشان می‌دهد اطلاعاتی که توییتر از تعداد کاربران واقعی ارائه می‌کند اشتباه یا گمراه‌کننده است.»

رینگر اضافه کرده: «با وجود گمانه‌زنی‌هایی که در این زمینه وجود داشت، ماسک پیش از ورود به توافق از حق خود برای دسترسی به اطلاعات و داده‌ها استفاده نکرد و دقیقاً به همین دلیل حق دسترسی به اطلاعات را در توافق ذکر کرده است تا بتواند داده‌ها و اطلاعات ضروری برای ارزیابی کسب‌وکار توییتر را پیش از تامین بودجه و انجام تراکنش بررسی کند.»

او همچنین با اشاره به تقلیل نیروی اخیر توییتر مدعی شد این شرکت رضایت ماسک برای این کار را دریافت نکرده و در نتیجه قرارداد خرید را نقض کرده است.

هرچند ماسک رسماً به دنبال عقب‌نشینی از قرارداد است، اما مسلماً این پایان ماجرا نیست.

طبق قرارداد، ماسک در صورت عقب‌نشینی باید یک میلیارد دلار جریمه پرداخت کند. اما رئیس هیات‌مدیره توییتر می‌گوید این شرکت می‌تواند با پیگیری قضایی و در صورت عدم ارائه دلایل معقول، انجام قرارداد را به ماسک تحمیل کند.

منطقی است که توییتر به دنبال انعقاد قرارداد با همان شرایط اولیه باشد. قیمت سهام توییتر از زمان انتشار خبر قرارداد تا به امروز به شدت کاهش یافته است. زمانی که توییتر با پیشنهاد ۵۴.۲۰ دلاری ماسک در ازای هر سهم این شرکت موافقت کرد،‌ قیمت هر سهام توییتر به ۵۱.۷۰ دلار رسید و این در حالی است که قیمت این سهام در روز جمعه (۸ جولای) تا ۳۶.۸۱ دلار پایین آمده است.

در نامه اشاره شده که ماسک همچنان وضعیت سهام توییتر را تحت نظر دارد و در حال بررسی آینده ارزش سهام خواهد بود و اینکه «آیا چشم‌انداز نزولی و دورنمای مالی این شرکت که بر کسب و کار اثر عمده می‌گذارد، می‌تواند دلیلی موجه برای خروج از توافق باشد یا خیر.»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/cq6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو