skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آمازون در برابر رگولاتورهای ضدانحصار انگلیس

۱۶ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ تیر ۱۴۰۱

رگولاتور ضدانحصار انگلستان روز چهارشنبه (۶ جولای) اعلام کرد شرکت آمازون را از نظر قوانین آنتی‌تراست مورد بررسی و تفحص قرار می‌دهد. این نهاد قرار است احتمال برتری غیرمنصفانه برای فروشندگان و خرده‌فروشان خودی آمازون و اخلال در رقابت بازار را رسیدگی کند.

به گزارش پیوست، سازمان رقابت و بازارهای بریتانیا (CMA) دلیل بررسی و تفحص آمازون را تاثیر فعالیت‌های این شرکت بر فروشندگان بازار انگلستان اعلام و اشاره کرده است که این فعالیت‌ها «احتمالاً با ماهیت غیر رقابتی‌شان، به نتیجه‌ای نامطلوب برای مشتریان منتهی شوند».

آمازون از طریق کسب‌و‌کار خرده‌فروشی، محصولاتی را در بازار خود به فروش می‌رساند. فروشندگان شخص ثالث نیز امکان فروش اقلام در این فروشگاه را دارند و آمازون خدماتی مثل لجستیک یا دسترسی به مشتریان را در اختیار کسب‌وکارها می‌گذارد.

CMA برای حل مساله آنتی‌تراست آمازون، بر سه مساله اصلی تمرکز دارد. اول نحوه جمع‌آوری و کاربرد داده‌های فروشندگان شخص ثالث از سوی آمازون را بررسی می‌کند و در کنار آن، احتمال برتری غیرمنصفانه‌ای را لحاظ می‌کند که آمازون برای کسب‌وکار شخصی خود قائل است.

دومین مساله به Buy Box مربوط است. اگر محصولی را در آمازون جست‌وجو کنید، باکسی در سمت راست صفحه قرار می‌گیرد که معمولاً بهترین فروشنده و قیمت را برای همان محصول به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید با یک کلیک آن را به سبد خرید خود اضافه کنید. فروشنده‌ای که محصولش در قسمت Buy Box قرار می‌گیرد، معمولاً پرفروش‌ترین فروشنده آن محصول خواهد بود و به همین دلیل این جایگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. اداره رقابت و بازارها، ملاک آمازون برای انتخاب محصولات این دسته و احتمال برتری یک‌سری عرضه‌کنندگان را بررسی می‌کند.

آخرین حوزه بررسی، رسیدگی به معیارهای آمازون در ارائه نشان پرایم است. پرایم طرح پولی آمازون است که امکان تحویل فوری و دسترسی به دیگر محصولات را برای مشتریان فراهم می‌کند.

سارا کاردل، مشاور ارشد CMA، در بیانیه‌ای در همین رابطه می‌گوید: «هزاران کسب‌وکار در انگلستان برای فروش محصولات خود از آمازون استفاده می‌کنند و به همین دلیل تضمین یک بازار رقابتی بسیار مهم است. کاهش رقابت به هر دلیلی به ضرر مشتریان است و مشتری در نهایت به دلیل کیفیت پایین یا گزینه‌های محدود، هزینه بیشتری پرداخت می‌کند.»

طبق اعلام CMA، هنوز شواهدی مبنی بر نقض قانون رقابتی مشاهده نشده است. آمازون نیز برای همکاری نزدیک با CMA اعلام آمادگی کرده است.

یکی از سخنگویان آمازون در مصاحبه با CNBC می‌گوید: «با اینکه باور داریم همواره برای کمک به کسب‌وکارهای کوچک و موفقیت‌ آنها در آمازون تلاش کرده‌ایم و این موضوع به نفع هر دوی ماست، اما در این بررسی به طور کامل با CMA همکاری می‌کنیم.»

سخنگوی آمازون تاکید دارد بیش از ۵۰ درصد از تمامی محصولاتی که در آمازون به فروش می‌رسد متعلق به کسب‌وکارهای کوچک است و فروش آنها «با سرعت بیشتری نسبت به خرده‌فروشی آمازون در حال رشد است».

بررسی‌های این نهاد نظارتی در حالی انجام می‌گیرد که کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، نیز بررسی مشابهی را در حال اجرا دارد.

منبع: CNBC

https://pvst.ir/cpr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو