skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سیتاد اپراتور اول گذرگاه عمومی خدمات دولت می‌شود

سمانه سمیع تحریریه

۱۵ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ تیر ۱۴۰۱

سیتاد

سیتاد به عنوان سامانه یکپارچه تبادل اطلاعات دولت اپراتور اول گذرگاه عمومی خدمات دولت می‌شود.

محمد صبری،عضو هیات مدیره شرکت سیتاد و مدیر پروژه (PGSB) گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیکی،در گفت‌وگو با پیوست می‌گوید: در سال ۱۴۰۰ سازمان فناوری اطلاعات مزایده‌ای برای واگذاری اپراتوری گذرگاه عمومی خدمات دولت یا (Public Government Service Bus) به بخش خصوصی برگزار کرد و سیتاد به عنوان شرکتی که فلسفه تاسیس آن هم راه‌اندازی پنجره واحد خدمات دولت بود، به عنوان اپراتور اول این خدمات انتخاب شد. او شرکت سیتاد (سامانه های یکپارچه تعاملات الکترونیکی دانا)را یکی از شرکت‌های هلدینگ خدمات انفورماتیک راهبر می‌داند و ادامه می‌دهد سیتاد متولی اجرای پروژه زیرساخت‌ها در سازمان فناوری اطلاعات است و این تجهیزات حالا در سازمان تجهیز شده و در حال تست نهایی آن هستیم که تا هفته آخر تیر ماه از آن رونمایی شود.

صبری وظیفه‌ اپراتور اول را ارائه خدمات دولت از طریق یک گذرگاه واحد به کسب و کارها و سازمان‌هایی که می‌خواهند روی بستر اینترنت خدمات دولت دریافت کنند، می‌داند. او در این باره می‌گوید: برحسب اینکه دولت می‌خواست این امر با چابکی بیشتری انجام شود آن را به بخش خصوصی واگذار کرد و دو اپراتور برنده مزایده شدند که ما به عنوان اپراتور اول شناخته شدیم.

صبری
صبری می‌گوید پروژه PGSB به دلیل چابک شدن روند فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گفته صبری در ظرف ۶ ماه این پلتفرم باز طراحی شده و در سازمان فناوری اطلاعات نصب و استقرار پیدا کرده است و تا پایان تیر ماه ۱۴۰۱ هم اعلام رسمی و عمومی آن انجام می‌شود. او می‌گوید بعد از اعلام رسمی خدمات (PGSB) تنها از گذرگاه این ۲ اپراتور انجام خواهد شد و بحث نگهداشت سامانه، فروش و بازاریابی قراردادها با کسب و کارها نیز باید از طریق اپراتورهای برگزیده انجام شود.

صبری همچنین می‌گوید همزمان با (PGSB) گذرگاه GSB نیز توسط دولت راه‌اندازی شده که سرویس خدمات دولت به دولت است که در شبکه‌ای ایزوله و فاقد اینترنت صورت می‌گیرد، بانک، بورس و بیمه هم ذیل همین (GSB) قرار دارد.

صبری همچنین عنوان کرد این پروژه به صورت ۷ ساله و BOT به اپراتورها واگذار شده است.او در ادامه از کسب و کارها و افراد علاقه‌مند به دریافت سرویس یا فروش سرویس هم دعوت به همکاری کرد و در این رابطه توضیح داد: حالا که گذرگاه یکپارچه‌ای برای ارائه خدمات به وجود آمده و نیازی نیست افراد و بیزینس‌ها تک به تک با سازمان‌ها مذاکره کنند از یک طرف تامین کننده سرویس‌های خاص راحت‌تر می‌توانند سرویس را به نام خودشان در این درگاه بگذارند و از سوی دیگر ارائه دهندگان خدمات و سرویس‌ها هم می‌توانند خدمات خود را برای فروش ارائه کنند و تعرفه‌گذاری قانونی استاندارد و ثابت در این پلتفرم وجود دارد.

پیشوایی
پیشوایی فلسفه وجودی تاسیس سیتاد را راه‌اندازی پنجره واحد خدمات دولت می‌داند.

محمدباقر پیشوایی مدیرعامل سیتاد هم سیتاد را شرکتی با ۱۰ ساله تجربه معرفی کرد و گفت فلسفه وجودی تاسیس این شرکت راه‌اندازی پنجره واحد خدمات دولت بوده است و حالا طبق مزایده نیز به عنوان اپراتور اول گذرگاه خدمات عمومی دولت انتخاب شده است. در بازه زمانی ۶ ماه زیرساخت سخت افزاری نرم افزاری راه‌اندازی اپراتور را انجام دادیم و حالا کل زیرساخت سخت افزاری و نرم‌افزاری انجام شده و در مرحله تست نهایی تجمیعی هستیم تا با اعطای رسمی مجوز از دست وزیر ارتباطات کار را به طور رسمی آغاز کنیم.

پیشوایی مدل خدمات سیتاد را خدمات B2B خواند و مهم‌ترین بازار هدف را شرکت‌های استارت‌آپی و فعال حوزه ICT دانست و تشریح کرد: «به کمک این پلتفرم یکپارچه تمام سرویس‌هایی مثل شاهکار و احراز مکانی یا کدپستی نیز می‌توانند ذیل شبکه ملی اطلاعات فعالیت کنند و لذا کسب و کارهای کشور که برای ارائه خدمات خود به استعلامات و صحت سنجی اطلاعات نیاز دارند با اتصال به این گذرگاه با امنیت و سهولت بیشتر به فعالیت خود ادامه خواهند داد.»

به باور پیشوایی هر قدر سریع‌تر و کامل‌تر سرویس‌های بیشتر و دستگاه‌های اجرایی بیشتری در این گذرگاه وارد شوند خدمات عمومی دولت تاثیرگذار‌تر و بهتر انجام خواهد شد.

https://pvst.ir/cpg
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو