skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تستادی کاربردپذیری چهار اپلیکیشن جاباما، اتاقک، شب و جاجیگا را بررسی کرد

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۴ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

رزرو آنلاین اقامتگاه

مجموعه تستادی در گزارشی با انجام یک سناریوی یکسان توسط کاربران عادی، میزان کاربردپذیری نسخه اندروید اپلیکیشن‌های جاباما، شب، جاجیگا و اتاقک را سنجیده است.

به گزارش پیوست، تستادی میزان کاربرد پذیری این چهار سامانه آنلاین رزرو را در ۱۲ ویژگی سرعت نمایش اطلاعات، جست‌وجو، مرتب‌سازی نتایج، عملکرد و تنوع فیلترها، دسترسی ساده به فیلترها، تنوع اقامتگاه‌ها، نتایج مرتبط با جست‌وجو، ذخیره اقامتگاه‌ها، اشتراک‌گذاری اقامتگاه، ارتباط با پشتیبانی و اطلاعات اقامتگاه مورد بررسی قرار داده است.

تستادی
عملکرد پلتفرم‌ها در شاخصه‌های در نظر گرفته‌شده

بر اساس این گزارش، هرچند در هر چهار پلتفرم شاخصه تنوع و اطلاعات اقامتگاه‌ها وجود دارد، هیچ‌یک دارای قابلیت ذخیره اقامتگاه نیستند. از سویی دیگر به نظر می‌رسد در شاخصه‌‌هایی مانند جست‌وجو، دسترسی ساده به فیلترها و نتایج مرتبط با جست‌وجو سایر پلتفرم‌ها عملکرد قابل قبولی ارائه کرده‌اند اما تستران هنگام کار با «جاجیگا» با مشکل یا ابهام روبه‌رو شده‌‌اند؛ در عوض جاجیگا در بخش مرتب‌سازی نتاج و ارتباط با پشتیبانی بهتر از سایر پلتفرم‌ها عمل کرده‌ است.

به نظر می‌رسد بتوان با در نظر گرفتن نتایج بررسی‌های تستادی در این چند شاخصه، جاباما را در رتبه اول و شب و اتاقک را در رتبه دوم و سوم از حیث دسترس‌پذیری قرار داد.

تست کاربردپذیری چیست؟

تست‌های کاربردپذیری از سوی کاربران واقعی انجام می‌شود و قادر به آشکارسازی مشکلاتی هستند که برای برنامه‌نویسان، طراحان، صاحبان کسب‌وکارها و کسانی که با وب‌سایت و اپلیکیشن آشنا هستند چندان ملموس نیستند. معمولاً تسلط زیاد بر یک محصول می‌تواند حساسیت طراحان، کارشناسان مارکتینگ و مدیران محصول را در برابر مشکلات کاربردپذیری کم کند و مانع از توجه آنها به این مشکلات شود.

مشاهده کاربران در حال استفاده از وب‌سایت و اپلیکیشن و بررسی عملکرد آنها راه موثری است تا صاحبان کسب‌وکارها درک کنند که کاربران در زمان کار با اپلیکیشن تا چه حد متوجه نحوه کارکرد اپلیکیشن یا سایت، کاربردها و مشکلات آن می‌شوند.

طبق ادعای تستادی، بهترین نتایج تست‌های کاربردپذیری یک محصول تنها با پنج کاربر و در صورت انجام تست‌های متناوب و کوچک به دست می‌آید و در این تست‌ها درخواست‌های مشخصی از کاربر می‌شود.

جاباما: کمترین آمار مشکلات غیرمنتظره

نتیجه تست‌هایی که روی این پلتفرم انجام شد نشان می‌دهد ۲۰ درصد کاربران هنگام کار با این پلتفرم دچار مشکلات غیرمنتظره شده‌اند، ۶۰ درصد توانسته‌اند تمام وظایف خواسته‌شده را انجام بدهند، ۸۰ درصد آنها از تجربه کلی راضی بوده‌اند و آن را توصیه می‌کنند و ۱۰۰ درصد متوجه نحوه کار اپلیکیشن شده‌‌اند.

تستادی
نتایج کلی تست جاباما

این گزارش خطاهای بازدارنده را مشکلاتی تعریف کرده است که باعث به اشتباه افتادن کاربر، انجام ناقص یا انجام نشدن وظیفه می‌شوند.

از سوی دیگر چالش‌ها آن دسته از مشکلات هستند که باعث تاخیر در انجام وظیفه می‌شوند و کاربر را گیج و سردرگم می‌کنند و کاربر هرچند در مواجهه با آنها وظیفه خود را به اتمام می‌رساند اما زمان زیادی صرف می‌کند و ممکن است پس از چند چالش از استفاده از محصول انصراف بدهد.

بر اساس گزارش تستادی در رابطه با خطا‌های بازدارنده و چالش‌های پلتفرم جاباما، این اپلیکیشن در سه شاخصه بررسی رزرو اقامتگاه، اشتراک‌گذاری اقامتگاه و ‌بررسی اقامتگاه هیچ خطای بازدارنده‌ای نداشته اما کاربر با چالش‌هایی مواجه شده است. بیشترین این چالش‌ها در بررسی رزرو اقامتگاه است که هر پنج تست این اپلیکیشن با خطا مواجه شده است.

تستادی
خطای بازدارنده و چالش در جاباما

تحلیل این گزارش همچنین نشان می‌دهد در شاخصه بررسی پشتیبانی و بررسی فیلتر هزینه و اتاق یک خطای بازدارنده در اپلیکیشن جاباما وجود داشته است.

در این گزارش همچنین به نکات مثبت این پلتفرم اشاره شده که بر اساس آنها، امکان دسترسی به جست‌وجوهای قبلی، فرایند جست‌وجو را ساده‌تر کرده، کاربران از امکانات موجود در فیلتر و عملکرد آنها رضایت دارند و اکثر آنها بخش مربوط به اطلاعات محیط اطراف اقامتگاه و قسمت ارتباط به پشتیبانی را به راحتی پیدا می‌کنند.

با این‌ حال به نظر می‌رسد مواردی مانند صفحه بسیار شلوغ و دارای اعداد زیاد، زمان زیادی را از کاربر می گیرد، کار با اسلایدر قیمت برای کاربران پیچیده است و تعیین قیمت دقیق هم طولانی و زمان‌بر است، کلمه بستن در صفحات داخلی فرایند رزرو به شکل ناقص به کاربر نمایش داده می‌شود و اگر بدون انتخاب دسته‌های پیشنهادی روی دکمه جست‌وجو کلیک ‌کند، فیلترها نمایش‌ داده نمی‌شوند.

اتاقک: رضایت کلی ۱۰۰ درصدی

گزارش تستادی در ادامه به تحلیل اپلیکیشن اتاقک پرداخته است که بر اساس یک بررسی اولیه به نظر می‌رسد ۱۰۰ درصد از تستر‌ها از تجربه کلی رضایت داشته و آن را توصیه می‌کنند و متوجه نحوه کار با اپ شده‌اند. با این‌ حال ۸۰ درصد از آنها هنگام کار با اپ دچار مشکلات غیرمنتظره شده‌اند و ۲۰ درصد توانسته‌اند وظایف خواسته‌شده را انجام دهند.

تستادی
نتایج اولیه بررسی اتاقک

بنا بر این گزارش، به نظر می‌رسد عملکرد اتاقک در وجود خطای بازدارنده و مشکل و چالش، اندکی ضعیف‌تر از جاباما عمل کرده است.

نتایج بررسی‌های تستادی نشان داده نکاتی مانند مشاهده مبلغ کل هزینه به ازای تمامی روزهای اقامت، امکان گفت‌وگوی آنلاین با میزبان، نمایش‌ شهرهای اطراف در صفحه نتایج، رضایت‌بخش بودن بررسی محیط و امکانات اطراف اقامتگاه و آسان بودن فرایند اشتراک‌گذاری اقامتگاه از مزیت‌ها و نکات مثبت اتاقک بوده‌ است.

تستادی
خطای بازدارنده و مشکل و چالش اتاقک

با این‌ حال به نظر می‌رسد نکات قابل بهبودی در بخش جست‌وجوی این پلتفرم وجود دارد، درست مانند جاباما، کار با اسلایدر قیمت برای کاربر آسان نیست و یافتن آیکون ذخیره‌سازی نیز زمان‌بر بوده و مسیر دسترسی به صفحه پشتیبانی دشوار و سرعت نمایش اطلاعات آن کند است.

شب: ۱۰۰ درصد کاربران دچار مشکلات غیرمنتظره شدند

پس از اتاقک، نوبت به بررسی پلتفرم شب می‌رسد. بر اساس گزارش تستادی، ۱۰۰ درصد از کاربران متوجه نحوه کار اپلیکیشن شده‌اند، ۸۰ درصد از آنها رضایت نسبی داشته و آن را توصیه می‌کنند، ۶۰ درصد توانسته‌‌اند تمام وظایف خواسته‌شده را انجام بدهند اما ۱۰۰ درصد هنگام کار با اپ دچار مشکلات غیرمنتظره شده‌اند.

تستادی
نتایج اولیه بررسی شب

کافی بودن عکس‌های اقامتگاه‌ها، رضایت‌بخش بودن تنوع و میزان اطلاعات اقامتگاه‌ها، نمایش قیمت بر اساس شب‌های اقامت و تعداد نفرات، نمایش مکان‌های اطراف مقصد و نمایش محل اقامتگاه‌ها روی نقشه به عنوان نکات مثبت این پلتفرم عنوان شده‌اند.

تستادی
خطای بازدارنده و مشکل و چالش در شب

با این‌ حال به نظر می‌رسد سرعت نمایش اطلاعات کم است و تغییرات به کندی انجام می‌شود، تایپ اعداد و اصلاح کردن آن در فیلتر وارد کردن مبلغ آسان نیست، جست‌وجوها و فیلترهای اعمال‌شده توسط کاربر ذخیره نمی‌شوند و گزینه مرتب‌سازی به راحتی قابل کلیک نیست و پس از استفاده از آن، عنوان مرتب‌سازی انتخاب‌شده در صفحه نمایش داده نمی‌شود.

جاجیگا: یک اپلیکیشن نسبتاً ساده

مسیر بررسی پلتفرم‌های رزرو آنلاین اقامتگاه توسط تستادی در نهایت به جاجیگا می‌رسد، این‌طور به نظر می‌آید که در قیاس با رقبای خود عملکرد متوسطی ارائه داده است؛ بر اساس نتایج تست‌های تستادی ۱۰۰ درصد از کاربران متوجه نحوه کار با این اپ شده‌اند و ۸۰ درصد از آنان از تجربه کلی رضایت داشته‌اند. ۶۰ درصد توانسته‌اند تمام وظایف خود را انجام بدهند و ۶۰ درصد نیز هنگام کار با اپ دچار مشکلات غیرمنتظره شده‌اند.

تستادی
نتایج اولیه جاجیگا

نکته قوت جاجیگا در ارائه خدمات پشتیبانی است چراکه مسیر دسترسی به آن ساده و منطبق بر مدل ذهنی کاربران است، امکان انتخاب اقامتگاه از روی نقشه نیز قابلیت دیگر جاجیگاست و اطلاعات اقامتگاه‌ها و محیط آنها نیز برای کاربران کافی بوده است. قوانین و اطلاعات مربوط به اقامتگاه و بخش علاقه‌مندی‌ها نیز در دسترس است و در یک کلام، کار با جاجیگا ساده به نظر می‌رسد.

تستادی
خطای بازدارنده و چالش در جاجیگا

با این‌ حال کاربران سرعت بارگذاری اپ را کمی کُند گزارش کرده‌اند، تاریخ ورود و خروج نیز برای کاربران گیج‌کننده‌ است، یافتن فیلترها زمان‌بر بوده و کار با اسلایدر قیمت نیز دشوار است. با اسکرول در صفحه گزینه پشتیبانی مخفی می‌شود و کاربران تصور می‌کنند این گزینه را گم کرده‌اند.

تستادی در ادامه به هر چهار اپلیکیشن پیشنهادهایی در راستای بهبود نقاط ضعف و باگ‌ها ارائه کرده است.

گزارش از تجربه کاربری تا تجربه اقامت؛ مطالعه کاربردپذیری چهار سرویس آنلاین رزرو اقامتگاه
https://pvst.ir/cp3
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو