skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قطع دسترسی به سامانه‌های بانکی از خارج کشور با هدف جلوگیری از حملات سایبری

عاطفه چوپان نویسنده میهمان

۱۳ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کاربران بسیاری در روزهای اخیر از مسدود شدن راه‌های دسترسی به حساب‌های بانکی خود از خارج کشور خبر داده بودند. اکنون خبرگزاری دولت با تایید این محدودیت‌ها می‌گوید با هدف جلوگیری از حملات سایبری راه‌های دسترسی به سامانه‌های بانکی از جمله اینترنت‌بانک، همراه‌بانک و سایت برخی از بانک‌ها مسدود شده؛ اما این وضعیت، موقتی است.

به گزارش پیوست، طی هفته اخیر کاربران فضای مجازی از عدم دسترسی به سایت، موبایل بانک و… بانک‌های مختلف ایرانی از خارج کشور خبر دادند. پس از چند روز سکوت در این زمینه، بانک‌ها به صورت موردی به مشتریان خود توضیح دادند که این ممنوعیت به دنبال دستور بانک مرکزی ایجاد شده و موقتی است. حالا خبرگزاری دولت (ایرنا) با تایید این محدودیت، اعلام کرده است با هدف جلوگیری از حملات سایبری دسترسی کاربران به سامانه‌های بانکی از بیرون کشور به صورت موقت، مسدود شده است. در سال جاری حملات سایبری به سامانه‌های مختلف کشور شدت یافته؛ اما بسیاری از کارشناسان می‌گویند این حملات از داخل کشور اجرایی شده‌اند.

پیگیری‌های پیوست نشان می‌دهد دستورالعمل ثابتی برای قطع کلی دسترسی به اینترنت‌بانک، همراه‌بانک و سایت‌های بانکی از خارج کشور و با IP غیرایرانی به بانک‌ها ابلاغ نشده و پس از افزایش حمله‌های سایبری در هفته‌های اخیر، مرکز افتا دستور قطع موقت را خطاب به بانک مرکزی صادر و این بانک نیز موضوع را به بانک‌های مختلف، ابلاغ کرده است.

در روزهای گذشته یکی از کاربران توییتر نوشت: «یه بانک پاسارگاد بود که خارج از ایران سایت و موبایل بانکش باز میشد که اونم بست.» کاربران دیگری نیز در واکنش به این توییت، با نام بانک‌های مختلفی از جمله ملی، آینده، سامان و… به عنوان بانک‌هایی که مشکل مشابهی برای کاربران خود ایجاد کرده‌اند اشاره کردند.

در پاسخ به این توییت، اکانت رسمی بانک پاسارگاد نوشت: «با سلام و احترام. به دستور بانک مرکزی امکان دسترسی به سایت‌های‌ تمام بانک‌های ایرانی از خارج از کشور امکان‌پذیر نیست. این مشکل موقتی است و به زودی مرتفع می‌شود.»

توییت اعتراضی و پاسخ پاسارگاد در خصوص دسترسی به سایت‌های بانک‌های ایرانی از خارج کشور
توییت اعتراضی و پاسخ پاسارگاد در خصوص دسترسی به سایت‌های بانک‌های ایرانی از خارج کشور

پس از چند روز سکوت در این زمینه سرانجام امروز (۱۳ تیر) خبرگزاری ایرنا نوشت: «در پی انتشار برخی خبرها مبنی بر محدودیت دسترسی ایرانیان به سامانه‌های بانکی در خارج از کشور، خبرنگار ایرنا موضوع را پیگیری کرد که مشخص شد محدودیت‌های اعمال‌شده به توصیه مراجع ذی‌صلاح و در راستای مقابله با تهدیدات سایبری و صرفاً در خصوص تعداد محدودی از بانک‌هاست که بیشترین اتصال خارج از کشور به سامانه‌های بانکی اعم از اینترنت‌بانک و همراه‌بانک را دارند. طبق اعلام مراجع ذی‌صلاح، این محدودیت‌ها موقتی است.»

https://pvst.ir/cow
عاطفه چوپاننویسنده میهمان

  خبرنگاری را از سال ۱۳۹۱ و با سرویس اقتصادی ایسنا «خراسان رضوی» شروع کردم. پنج سال بعد و با اتمام دوره دانشجویی همکاری با مجموعه‌های مختلفی از جمله دنیای اقتصاد، روزنامه خراسان و شرکت خدمات روابط عمومی رادکان را تجربه کردم. یک سال مدیر رسانه شورای شهر مشهد بودم و از رسانه یک قدم عقب کشیدم و با فعالیت در روزنامه شهرآرا دوباره به خانه برگشتم. سه سال بعد و پس از مهاجرت به تهران به تجارت‌نیوز رفتم و بعد به نوشتن پرونده‌های اجتماعی در هفته‌نامه تجارت‌فردا مشغول شدم و حالا با افتخار عضوی از خانواده پیوستم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو