skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ماجرای محدودیت‌های جدید بانکی برای اتباع خارجی چیست؟

عاطفه چوپان نویسنده میهمان

۱۱ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ تیر ۱۴۰۱

بانک‌های سراسر کشور طی ابلاغیه‌هایی جداگانه به شعب خود محدودیت‌های جدیدی در ارائه خدمات بانکی به اشخاص حقیقی خارجی اعمال کرده‌اند اما مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توییت خود اعمال محدودیت برای اتباع خارجی را رد می‌کند.

به گزارش پیوست، بانک‌ها در اطلاعیه‌های مجزا به شعب خود اعلام کردند: «بر اساس دستور مراجع ذی‌صلاح از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل (۹ تیرماه) ارائه خدمات بانکی از قبیل افتتاح هرگونه حساب ارزی و ریالی و حواله انتقال هرگونه وجه از مبدأ و به مقصد اشخاص حقیقی خارجی ممنوع اعلام شده است.»

این اطلاعیه‌ مرجع صدور دستورالعمل را  اداره کل تطبیق و مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعلام کرده است.

ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افغان‌ها
ابلاغیه بانک ملی به شعب این بانک برای ممنوعیت ارائه خدمات افتتاح حساب و انتقال وجه به اتباع خارجی حقیقی

خیلی از مهاجران نیز در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند نتوانسته‌اند از این خدمات بانکی استفاده کنند. آنها نوشته‌اند: «بعد از مسدودسازی دسترسی به همراه‌بانک و اینترنت‌بانک حالا دسترسی غیرایرانی‌ها به خدمات بانکی نیز مسدود شده است.»

مصطفی قمری وفا مدیر روابط عمومی بانک مرکزی اما در توییتی عنوان کرده: «پیرو انتشار برخی مطالب در خصوص محدودیت ارائه خدمات بانکی به اتباع خارجی به اطلاع می‌رساند خدمات مبتنی بر کارت خرید اینترنتی و انتقال وجه از طریق پایا (تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال) برای کلیه اتباع خارجی همچنان در دسترس است.»

توییت بانک مرکزی برای ممنوعیت ارائه خدمات به افغانها
توییت مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص سرویس‌های دریافتی اتباع خارجی

 

قمری وفا تاکید کرده در روزهای آتی و پس از دریافت اطلاعات هویتی اتباع مجاز از مراجع ذی‌صلاح سایر خدمات بانکی به اتباع خارجی مجاز ارائه خواهد شد.

هرچند در توییت مدیر روابط عمومی بانک مرکزی تاکید شده است که اتباع خارجی می‌توانند از خدمات اینترنتی استفاده کنند اما در ابلاغیه بانک‌ها به خدمات اینترنتی اشاره نشده بلکه گفته شده اتباع خارجی نمی‌توانند افتتاح حساب کنند، این در حالی است که طبق قوانین استفاده از این خدمات برای مهاجرانی که احراز هویت شده‌اند امکان‌پذیر است.

مهاجران چه خدمات بانکی می‌توانند دریافت کنند
نوع سرویس‌هایی که اتباع خارجی شناسایی‌شده از بانک‌های کشور می‌توانند دریافت کنند.

بر اساس مقررات بانکی مهاجرانی که دارای مدرک شناسایی آمایش یا پناهندگی هستند، از کمترین سرویس‌های بانکی بهره می‌برند. این گروه که تقریباً پرتعدادترین مهاجران در داخل کشور را شامل می‌شوند می‌توانند حساب‌های سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز، سپرده قرض‌الحسنه جاری بدون دسته‌چک یا حساب‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلند‌مدت افتتاح کنند. این افراد فقط می‌توانند از یک کارت بانکی استفاده کنند اما نمی‌توانند تسهیلات بانکی دریافت کنند.

https://pvst.ir/coi
عاطفه چوپاننویسنده میهمان

  خبرنگاری را از سال ۱۳۹۱ و با سرویس اقتصادی ایسنا «خراسان رضوی» شروع کردم. پنج سال بعد و با اتمام دوره دانشجویی همکاری با مجموعه‌های مختلفی از جمله دنیای اقتصاد، روزنامه خراسان و شرکت خدمات روابط عمومی رادکان را تجربه کردم. یک سال مدیر رسانه شورای شهر مشهد بودم و از رسانه یک قدم عقب کشیدم و با فعالیت در روزنامه شهرآرا دوباره به خانه برگشتم. سه سال بعد و پس از مهاجرت به تهران به تجارت‌نیوز رفتم و بعد به نوشتن پرونده‌های اجتماعی در هفته‌نامه تجارت‌فردا مشغول شدم و حالا با افتخار عضوی از خانواده پیوستم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو