skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل و اپل قوانین اپلیکیشن‌ها را دستکاری می‌کنند

۴ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

قوانین پیچیده اپل و گوگل برای اپلیکیشن‌ها

اقتصاد اپلیکیشنی گستره عظیمی پیدا کرده اما درک قوانین آن تقریباً غیرممکن است. اپل و گوگل قوانین ۱۰ ساله خود را برای فروشگاه‌های اپلیکیشن‌ به حدی تغییر داده‌اند که دیگر درک آنها غیرممکن شده است.

به گزارش پیوست، همین موضوع دستکاری قوانین، خرید دیجیتالی داخل اپلیکیشن‌ها را به شدت پیچیده کرده است. برای مثال از لحاظ نظری، با اینکه هنوز در واقعیت اتفاق نیفتاده، شما می‌توانید با استفاده از حساب آمازون خودتان از اپلیکیشن‌هایی مثل کیندل (Kindle)‌ آیفون، کتاب الکترونیکی خریداری کنید. اما خرید کتاب الکترونیکی در نسخه اندرویدی ممکن نیست. این در حالی است که خرید از کیندل پیشتر بر اساس قوانین اپل تقریباً غیرممکن بود اما گوگل آن را مجاز می‌دانست. حالا شرایط دقیقاً برعکس شده است.

گیج‌کننده است؟ بله. اپل و گوگل مدت‌هاست که دستورالعمل‌های پیچیده‌ای برای اپلیکیشن‌ها در نظر گرفته‌اند و چندین مرتبه برای محافظت از منافع‌شان، این قوانین را تغییر داده‌اند.

مثال دیگری می‌خواهید؟ امروز پرداخت اشتراک پادکست در اپلیکیشن پاترئون آیفون بسیار آسان است. اپل اجازه دریافت اطلاعات شخصی و اطلاعات کارت اعتباری شما را به پاترئون می‌دهد.

اما شرایط خرید دیگر اشتراک‌های دیجیتالی کاملاً متفاوت است. در حال حاضر اگر اشتراک پلاتینیومی از اپلیکیشن تیندر آیفون بخرید، در واقع اپل طرف قرارداد شماست و تیندر در حاشیه کار است.

اپل تا ابد بخش مهمی از هزینه این اشتراک را برای خودش برمی‌دارد. اگر هم بخواهید اشتراک را متوقف کنید، به جای تیندر باید با اپل هماهنگ کنید.

خرید یک اشتراک شش‌ماهه از طریق اپلیکیشن آیفون تیندر ۱۴.۹۹ دلار در ماه هزینه دارد اما اگر اشتراک را از وب‌سایت این شرکت خریداری کنید، این هزینه به ۱۳.۵۰ دلار کاهش می‌یابد (تفاوت این دو قیمت به دلیل سهمی است که اپل از هر خرید دریافت می‌کند و این هزینه تا سرحد ۳۰ درصد متغیر است). به زودی قرار است در کشور هلند، پرداخت داخل اپلیکیشن‌های دوستیابی‌ شبیه به پاترئون انجام شود اما در حال حاضر، پرداخت در اندروید هزینه اضافی کمتری برای شما دارد. دلیلش این است که شرکت مادر تیندر، Match Group، با شکایتی از گوگل این شرکت را مجبور به تغییر قوانین کرد.

شاید اشاره به جزئیات تفاوتی که اپل بین اشتراک پاترئون و تیندر قائل است برایتان خسته‌کننده باشد. با این حال منطقی وجود دارد که می‌گوید شما می‌توانید نسخه چاپی کتاب «۱۹۸۴» را از اپلیکیشن اندروید آمازون بخرید اما کتاب الکترونیکی آن را نه و بر اساس منطقی مشابه، مشترکان پیشتر می‌توانستند در اپلیکیشن اندروید این شرکت ثبت‌نام کنند اما حالا این امکان تا حدی از کاربران گرفته شده و در واقع مسیر آن بسیار پیچیده است.

اگر در سال ۲۰۲۲ برای خرید از اپلیکیشن‌ها به این همه قوانین، استثنا و توجیه نیاز است، پس شاید این اقتصاد اپلیکیشنی منطقی نیست.

برخی شرکت‌های سازنده اپلیکیشن سال‌هاست که راجع به قدرت گوگل و اپل در این اقتصاد نقد دارند. این دو شرکت هر دو تصمیم‌گیرندگانی هستند که مشخص می‌کنند کدام اپلیکیشن را می‌توانید خیلی ساده از فروشگاه‌های اپلیکیشن دانلود کنید یا چه زمانی امکان خرید مستقیم در اپلیکیشن وجود دارد.

اگر از اپلیکیشنی برای پرداخت هزینه خدمات فیزیکی مثل تاکسی اوبر یا اشتراک غذا استفاده کنید، این هزینه‌ها بدون میانجی‌گری اپل و گوگل پرداخت می‌شوند. مشکل زمانی است که می‌خواهید از یک چیز دیجیتالی استفاده کنید؛ مثلاً هزینه‌ کوچکی در یک بازی یا اشتراک یک اپلیکیشن دوستیابی.

مشکل اینجاست که تمایز‌هایی که اپل در سال ۲۰۰۸ هنگام ساخت فروشگاه اپلیکیشن خود بیان کرد، با اقتصاد دیجیتالی مدرن هم‌خوانی ندارند.

در عصری که زوم واسطه تمام کارها شده، آیا منطقی است قوانین خریدهای دیجیتالی و فیزیکی متفاوت باشند؛ مثل تفاوتی که اپل برای هزینه باشگاه‌های مجازی و حضوری قائل است؟ چرا اپلیکیشن‌هایی مثل فیس‌بوک که پول زیادی از تبلیغات درمی‌آورند سهمی از پول را به اپل و گوگل نمی‌دهند اما فروشندگان اشتراک دیجیتالی باید این سهم را پرداخت کنند؟ به علاوه، قوانین اپلیکیشن هم متغیرند و این باعث پیچیدگی بیشتر می‌شود.

گوگل این ماه محدودیت‌های بیشتری اعمال کرد که خرید‌های دیجیتالی در اپلیکیشن‌ها را کنترل و سهمی از آنها را دریافت می‌کند.

بله منطقی پشت تمام این پیچیدگی‌ها وجود دارد. هدف اپل و گوگل این است که نگذارند سازندگان بازی‌های ویدئویی، یکی از پول‌سازترین اپلیکیشن‌های جهان، سهم این شرکت‌ها و مقررات آنها را دور بزنند. به علاوه این شرکت‌ها ادعا می‌کنند قصد دارند به شکایت‌های مربوط به قدرت بیش از حد و تاثیری که بر کسب‌وکارهای کوچک دارند نیز پاسخ دهند.

اما هرچه اپل و گوگل برای راضی کردن برخی از دولت‌ها و شرکت‌های خشمگین امتیازات بیشتری ارائه می‌دهند، قوانین فعلی آنها مستبدانه‌تر به نظر می‌رسد.

منبع: NYTimes

https://pvst.ir/clp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو