skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رکورد ۱۳ ثانیه‌ای در خرید بلیت در پلتفرم‌علی‌بابا

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۴ تیر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

گزارش سال علی‌بابا

علی‌بابا اعلام کرده در سال گذشته سریع‌ترین خرید در این پلتفرم در ۱۳ ثانیه و طولانی‌ترین خرید در ۳۷۰۰ ثانیه (حدود یک ساعت) انجام شده است. می‌توان از این خبر نتیجه گرفت که اغلب برنامه‌ریزی و خریدهای سفر در پلتفرم علی‌بابا حداکثر در یک ساعت انجام شده است.

به گزارش پیوست، گزارش ۱۴۰۰ علی‌بابا در ابتدا می‌گوید در سالی که گذشت، این مجموعه ۳۲۰ درصد گردش مالی داشته و به رکورد خود که ارائه ۱.۳۴ محصول گردشگری در هر ثانیه بوده، رسیده است.

این گزارش در ادامه عنوان کرده است سال گذشته، کاربران ۱۰۳ میلیون دقیقه در اپلیکیشن، ۴۷۹ میلیون دقیقه در سایت و به طور مجموع ۵۸۲ میلیون دقیقه در هر دوی آنها حضور داشته‌اند. آمارهای این گزارش همچنین نشان می‌دهد ۳۲ درصد کاربران از موبایل، ۳۳.۴ درصد از وب‌سایت و ۳۴.۶ درصد از وب‌سایت جدید همسفر علی‌بابا شده‌اند. مقایسه این بخش از آمار با آمار سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد میزان استفاده از اپلیکیشن علی‌بابا تقریباً ۲ درصد کاهش یافته است. سال ۱۳۹۹ حدود ۳۴ درصد کاربران علی‌بابا از اپلیکیشن‌ این پلتفرم استفاده کرده‌اند. در همین مقایسه مشخص می‌شود به همان اندازه که تعداد کاربران اپلیکیشن کاهش یافته‌ بر شمار کاربران وب‌سایت افزوده شده است. مجموع تعداد کاربران وب‌سایت علی‌بابا ۶۸ درصد است در حالی‌ که تعداد کاربران این پلتفرم در سال ۹۹ روی وب‌سایت ۶۴ درصد بوده است.

نکته جالب در این آمارها نسبت جنسیتی مسافران است که بر اساس آن، ۶۲ درصد مسافران علی‌بابا در سال گذشته مرد و تنها ۳۸ درصد زن بوده‌اند. ۶۷ درصد از این مسافران نیز کمتر از ۳۴ سال داشته‌اند.

گزارش سال علی‌بابا
رشد محصولات علی‌بابا در دوران پس از کرونا

در ادامه این گزارش آمده است، مجموع خدمات علی‌بابا نسبت به دوران قبل از کرونا ۳.۴۵ برابر شده است که مقیاس رشد این محصولات را نسبت به دوران قبل از کرونا به تفکیک در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

میانگین قیمت/ گزارش سال علی‌بابا
میانگین قیمت محصولات در سال ۱۴۰۰

۵ هزار میلیارد تومان استرداد وجه

طبق گزارش علی‌بابا، پشتیبانی این شرکت در سالی که گذشت به یک میلیون و ۹۱۱ هزار و ۷۳۱ تماس پاسخ داده‌ و  ۴۳۹ میلیون و ۸۵۸ هزار و ۸۹۵ ثانیه مکالمه کرده‌ که این آمار در قیاس با سال گذشته ۷۰.۲۱ درصد رشد یافته است.

علاوه‌ بر این، میزان رضایت کاربران از پاسخگویی مرکز پشتیبانی علی‌بابا در سال گذشته ۹۷.۲ درصد بوده که نسبت به سال قبل رشدی ۱.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

گزارش سال علی‌بابا/ پشتیبانی
آمار میزان پاسخگویی پشتیبانی علی‌بابا به تماس‌های کاربران

این گزارش در ادامه عنوان می‌کند که در این سال ۹۰۹ هزار و ۲۰۳ درخواست استرداد ثبت شده و این مجموعه بیشتر از پنج هزار میلیارد تومان وجه استرداد کرده‌ است.

علی‌بابا مهم‌ترین دلایل تماس با پشتیبانی را به ترتیب: استرداد، اطلاع از قوانین سفر، راهنمایی خرید از وب‌سایت، بررسی مسیر و مشاوره سفر معرفی کرده است.

این گزارش در ادامه به تکنولوژی‌های مورد استفاده در مرکز پشتیبانی پرداخته است که در جدول زیر می‌بینید:

تکنولوژی‌های استفاده شده در پشتیبانی علی‌بابا

سفرهای درمانی در راستای مسئولیت اجتماعی

این مجموعه در گزارش سال خود در ادامه به بعد مسئولیت اجتماعی علی‌بابا پرداخته و سیمرغ، موسسه خیریه تامین سفر و اقامت بیماران و نیازمندان را بال مسئولیت اجتماعی خود به شمار آورده است. این مجموعه امکان سفرهای درمانی را برای افراد بیمار از مناطق کم‌برخوردار فراهم می‌کند که گزارش علی‌بابا به آمار سفرهای انجام‌شده توسط این مجموعه پرداخته است.

بر این اساس تعداد سفرهای درمانی موسسه سیمرغ از ۸۴۷ سفر در سال ۱۳۹۹ به ۱۴۵۰ سفر در سال ۱۴۰۰ رسیده؛ یعنی ۷۱ درصد افزایش پیدا کرده و ۲۳ موسسه در سال گذشته از خدمات سیمرغ استفاده کرده‌اند که ۶۰ درصد از این سفرها به دلیل وخامت حال بیمار یا توصیه پزشک با هواپیما انجام شده است.

چالش‌های گردشگری در ایران

علی‌بابا در  ادامه گزارش خود به تشریح چالش‌ها و ناهمواری‌های مسیر خود از دید متخصصان پرداخته است.

این گزارش چالش‌های صنعت هوایی را به ترتیب محدودیت ۶۰ درصدی در پرواز‌ها از ابتدای سال، افزایش قیمت پروازهای داخلی از دی‌ماه، اعمال ارزش افزوده، کمبود ظرفیت ناوگان هوایی کشور و محدودیت‌های کرونایی در پروازهای خارجی معرفی کرده است.

عدم امکان برنامه‌ریزی سفر برای مسافران قطار به علت پیش‌فروش بلیت‌ها در بازه‌های کوتاه‌مدت، ظرفیت ناوگان محدود و توسعه‌نیافته،‌ و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی نیز در گزارش این مجموعه به عنوان چالش‌های سفرهای ریلی قید شده‌اند.

این گزارش در ادامه با اشاره به مقاومت کلی صنعت نسبت به آنلاین شدن بازار، جا ماندن قیمت بلیت اتوبوس از نمودار رشد قیمت‌ها، کاهش دستوری و ناگهانی کارمزد OTAها توسط ارگان‌های غیرمرتبط و ضرردهی OTAها را از چالش‌های صنعت سفرهای جاده‌ای به شمار آورده است.

علی‌بابا در ادامه نبود توجیه اقتصادی برای سرمایه‌داران در سرمایه‌گذاری روی ساخت هتل، نبود زیرساخت نرم‌افزاری یکپارچه در هتل‌ها، کمبود نیروی انسانی آموزش‌دیده در هتل‌ها، توسعه‌نیافتگی تورهای تجربه‌محور در کشور، ظرفیت محدود تور و افزایش قیمت آن در دوران کرونا را نیز از جمله دشواری‌های صنعت تور و هتلداری می‌داند.

گزارش سال ۱۴۰۰ علی‌بابا
https://pvst.ir/cll
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو