skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استارت‌آپ‌های اروپایی در معرض خطر

۳۱ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ آذر ۱۴۰۱

شورای نوآوری اروپا روز ۱۶ دسامبر ۲۰۲۱ خبر یکی از بزرگ‌ترین بودجه‌های کمکی خود را برای استارت‌آپ‌های اروپایی منتشر کرد. بر اساس این بیانیه، قرار شد ۹۹ شرکت ۶۲۷ میلیون یورو بودجه دریافت کنند. اما به نظر می‌رسد روند اداری طولانی و تاخیر پیاپی بسیاری از استارت‌آپ‌ها رسیدن به هدف را با مشکل مواجه‌ کرده است. شرکت‌هایی که برنامه‌های خود را حول این بودجه چیده بودند حالا در معرض آسیب قرار گرفته‌اند.

شرکت‌های هدف، استارت‌آپ‌هایی هستند که هدف‌شان توسعه و به‌کارگیری تکنولوژی برای رفع مشکلات مهم و اساسی است. راه‌حل‌های آنها عمدتاً بر تاثیرات مثبت محیط‌زیستی و اجتماعی تمرکز دارد.

از نگاه بنیان‌گذاران این شرکت‌ها، دریافت میلیون‌ها یورو بودجه خبری سرنوشت‌ساز به حساب می‌آمد. بودجه اختصاص‌یافته به آنها امکان می‌داد حتی در کوتاه‌مدت نیز به توسعه ادامه بدهند. همچنین، تزریق این حجم از بودجه به تسهیل دور بعدی جذب بودجه و مجموعاً به جذب بودجه بیشتر منتهی می‌شود.

بنیان‌گذاران با شوق و اشتیاق خاصی این خبر را به هیات مدیره و سرمایه‌گذاران گزارش دادند. آنها استراتژی چندساله خود را حول این بودجه تنظیم کردند. این افزایش سرمایه فرصتی برای دسترسی به بازار محصول، افزایش بودجه و در نهایت موفقیت بود.

آنچه تا به اینجا رخ داده است

با گذشت ۶ ماه، هیجان جای خود را به یأس داده است. شرکت‌هایی که قرار بود از این بودجه ترکیبی به صورت پاداش و سهام برخوردار شوند گرفتار کابوس روند اداری شدند.

بنیان‌گذاران صبح خود را با امید به خبر خوش آغاز می‌کنند، اما در نهایت خبری که به دست‌شان می‌رسد این است که فرایند اداری دیگری پیش رویشان قرار گرفته است. فرایندی که بازه زمانی مشخصی ندارد. حتی پس از تکمیل تعهدات و آماده‌سازی قرارداد‌ها، به آنها گفته شد که نباید پیش از سپتامبر نباید بودجه باشند.

بسیاری از این شرکت‌ها تا آن زمان نابود خواهند شد.

عدم پیشروی و ارائه بودجه‌ها در هر شرایطی مخرب است اما در شرایطی که بازار تامین بودجه خصوصی به مشکل خورده است، آسیب‌ها تشدید می‌شود. به عبارت ساده این شرکت‌ها بر اساس وعده میلیون‌ یورویی شورای نوآوری برنامه‌ریزی کرده‌اند و حالا که این فرایند شکست خورده، نمی‌توانند خلاء به‌وجودآمده را پر کنند.

مرحله بعدی چیست؟

هدف و انگیزه شورای نوآوری اروپا محل تردید نیست. آنها قصد دارند از کار مثبت استارت‌آپ‌ها پشتیبانی کنند و تعداد شرکت‌های تکنولوژی نوپا و موفق در اروپا را افزایش دهند.

مشکل در مرحله اجراست و اگر این مشکل تا پیش از پایان تابستان حل نشود، احتمالاً این طرح بیشتر از اینکه به استارت‌آپ‌ها کمک کند، باعث مرگشان می‌شود. به‌علاوه ممکن است الگوی کلی زیر سوال برود و آیندگان ریسک درخواست بودجه را به قرض و بدهی ترجیح بدهند.

حل این مشکل ساده است. تصمیم‌گیرندگان باید در اتاقی جمع شوند و منابع لازم را فراهم کنند. آنها باید در فرایندی معقول و پس از ارزیابی خطر، بودجه لازم در اختیار شرکت‌ها گذاشته شود.

لحظه مهمی برای کمیسیون اروپا

مدت‌هاست به دلیل فرایند طولانی اداری و عدم بازدهی از کمیسیون اروپا انتقاد می‌شود. حالا فرصت خوبی برای رد انتقادات است، این نهاد باید به مشکلات موجود اذعان و آنها را حل کند.

اگر این کار به درستی انجام نشود، نه تنها استارت‌آپ‌ها آسیب می‌بینند بلکه بار دیگر اثبات می‌شود که کمیسیون اروپا نباید در بازارهای خصوصی دخالت کند.

منبع: Forbes

https://pvst.ir/ckx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو