skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هم‌بنیان‌گذار بقراط: ۹۵ درصد طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی اجرایی شده است

۲۱ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

رضا دفاعی، هم‌بنیان‌گذار بقراط

هم‌بنیان‌گذار و مدیر فنی بقراط براین باور است که به دلیل پافشاری دولت در اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی، این طرح حدود ۹۵ درصد محقق شده است اما مشکلات زیرساختی در مناطق دور از پایتخت همچنان پابرجاست.

به گزارش روابط عمومی پلتفرم بقراط، این مجموعه قصد دارد در آینده با هدف حذف دفترچه‌های درمانی کاغذی، الگوریتم جست‌وجوی خدمات و داروها را پیاده‌سازی کند. به این ترتیب موجودی داروی مدنظر بیمار در داروخانه‌ها جست‌وجو شده و به کاربر موقعیت مکانی داروخانه با موجودی دارو اعلام می‌شود. همچنین با اعلام به داروخانه، نسخه بیمار آماده‌سازی می‌شود و مراجعه‌کننده می‌تواند با بیشترین سهولت برای دریافت داروی خود اقدام کند.

در ادامه اجرای این طرح، حتی هنگام قطعی سرورها، نسخ بیماران به طور خودکار ارسال خواهند شد و حتی امکان زمان‌بندی تجویز خودکار نسخه برای آینده نیز فراهم شده است. با استفاده از هوش مصنوعی به کار رفته در پلتفرم بقراط، زمان و مقدار مصرف به صورت اتوماتیک و توسط هوش مصنوعی تعیین می‌شود تا زمان کمتری از پزشک جهت نوشتن نسخه صرف شود.

مشکلات زیرساخت و نسخه الکترونیکی

رضا دفاعی، هم‌بنیان‌گذار و مدیر فنی بقراط در رابطه با اجرایی شدن طرح نسخه الکترونیکی گفت: «با توجه به قوانین و اجباری که دولت برای اجرای این قوانین داشت، خیلی از پزشکان هم به این سمت آمدند و بر اساس برآوردی که بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمان داشته است، این موضوع حدود ۹۵ درصد محقق شده است.»

او با اشاره به بحث توسعه زیرساختی برای اجرای نسخه‌نویسی الکترونیکی و اینکه به جز چند شهر بزرگ ایران تعداد قابل توجهی از شهرها، زیرساخت مناسب ندارند، گفت: «بسیاری از روستاها اینترنت در دسترس نیست. اما مشکل به همینجا ختم نمی‌شود و حتی اگر اینترنت هم وجود داشته باشد از نظر سخت‌افزاری و فراهم بودن کامپیوتر شاهد مشکلاتی هستیم.»

به گفته مدیر فنی بقراط گاهی حتی فراهم کردن کامپیوتر از طرف خانه‌های بهداشت مناطق دور از مرکز و روستاها وجود ندارد و قطعا این موضوع بر ایجاد مشکلات برای نسخه نویسی آنلاین بی‌تاثیر نیست.

او همچنین با توضیح درباره روند کار بقراط و ارتباط آن با بهبود روند نسخه نویسی الکترونیکی، گفت: «تجربه‌هایی که پلتفرم بقراط، این سال‌ها در حوزه نوبت‌دهی آنلاین و مدیریت مطب داشته داده‌های قابل توجهی درباره چگونگی عملکرد پزشکان و منشی ایشان به دست آوردیم.»

دفاعی در ادامه توضیحات خود گفت: «همین موضوع منجر شد تا شرایطی را فراهم کنیم که دسترسی به جریان نسخه نویسی الکترونیکی به طور ساده‌تری اجرا شود. همین موضوع هم منجر به افزایش استقبال در مورد نسخه نویسی الکترونیکی شده است.»

هوش مصنوعی و ساده‌سازی نسخه الکترونیکی

هم‌بنیان‌گذار بقراط با توضیح با تلاش این مجموعه در رابطه با ساده شدن نسخه نویسی الکترونیکی، گفت: «یکی از برنامه‌ها یکپارچه‌سازی شرایط در جریان نسخه‌نویسی است. با توجه به این هدف سعی داریم تا برای پزشکان روشن کنیم دسترسی به خدمتی که در نسخه تجویز شده به چه شکلی محقق شود.»

او با اشاره به استفاده بقراط از هوش‌مصنوعی در این روند، گفت: «سعی داریم با استفاده از هوش‌مصنوعی پیشنهاداتی را در اختیار پزشکان قرار دهیم که  در ادامه با راحت‌تر شدن پزشک دسترسی بیمار به خدمت هم راحت‌تر فراهم شود.»

سهم کمتر از ۱۰درصدی بخش خصوصی

مدیر تیم فنی بقراط در جریان بررسی روند نسخه‌نویسی الکترونیکی در این مدت نیز، گفت: «به هر حال نسخه نویسی الکترونیکی پدیده‌ای کاملا جدید است که به مرور زمان تکمیل می‌شود و بقراط هم در راستای تکمیل این روند سعی در نقش‌آفرینی موثر دارد.»

دفاعی ادامه داد: «البته همه تلاش‌ها در شرایطی است که کمتر از ۱۰ درصد نسخه‌های الکترونیکی توسط پلتفرم‌های خصوصی ثبت می‌شود و ۹۰ درصد از طرف پلتفرم‌هایی است که نهادهای دولتی ارائه داده‌اند. با این وجود، تلاش ما تسهیل استفاده از این امکان و حرکت به سمت استفاده از نسخه‌نویسی الکترونیکی است.»

https://pvst.ir/cio

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو