skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سازنده دوج‌کوین: دوست داشتم پایان کریپتو‌ باشد اما این‌طور نیست

۱۱ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

جکسون‌ پالمر، یکی از سازندگان دوج‌کوین، که این رمزارز معروف را به عنوان طنزی منتقدانه عرضه کرد و در سال ۲۰۱۵ از این پروژه خارج شد، حالا خارج از فضای کریپتو فعالیت خود را به عنوان یکی از منتقدان تند این صنعت ادامه می‌دهد. او  رمزارزها را به طور کلی ابزاری برای ثروتمند‌تر شدن ثروتمندان می‌داند و پایانی دردناک برای این صنعت متصور است؛ پایانی که اقلیت‌ها و طیف ضعیف اقتصادی اجتماعی را بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گزارش پیوست، به نقل از دیکریپت، پالمر در مصاحبه‌ای با انتشارات استرالیایی کریکی (Crikey) گفت امیدوار بود «پایان کریپتو باشد اما این‌طور نیست… اوضاع بدی است که مردم بیشتری بدون انجام هیچ کاری در حال پول درآوردن هستند.»

پالمر می‌گوید: «صادقانه فکر می‌کردم [کریپتو] کمی سریع‌تر متلاشی شود و مردم درس بگیرند. اما در ۶ ماه گذشته شاهد ایستادگی مداوم بودیم. آدم‌های بزرگی با پول‌های زیاد وارد می‌شوند و این مسئله یعنی سرعت رشد رمزارز کم نمی‌شود.»

او همچنین احتمال «زمستان رمزارزی» را هم به کلی رد می‌کند: «همچنان مروجان کریپتو پول‌های زیادی را وارد می‌کنند. آنها منتظر گروه جدیدی از احمق‌ها هستند. این روند مثل یک چرخه اتفاق می‌افتد.»

پالمر ICOها (عرضه اولیه سکه)، DAOها (سازمان‌های خودگردان نامتمرکز) و NFTها (توکن‌های غیرهمتا) را کلاهبرداری می‌داند و عرضه اولیه بازی (IGOها) را تازه‌ترین کلاهبرداری این صنعت می‌خواند. عرضه اولیه بازی به ICO شبیه است: سرمایه‌گذاران NFTها یا رمزارز بازی‌های بلاک‌چینی را خریداری می‌کنند.

از نظر سازنده دوج‌کوین، با اینکه جریان پول ادامه دارد اما بدبینی نسبت به کریپتو هم رو به افزایش است.

اوضاع از این قرار است که منتقدان با وجود نقدهایشان، دست از سود‌های زودهنگام نمی‌کشند. او می‌گوید در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، اطرافش پر از «منتقدان کریپتو» بود، اما «همه آنها هم یکی‌یکی معجون کریپتو را نوشیدند».

اما به عقیده او شور و شوق کریپتو بالاخره فروکش کرده و از بین رفتن پول مردم باعث یک رستاخیز شده است.

پالمر می‌گوید: «به نظر من باید منتظر یک سقوط باشیم. فکر می‌کنم برای انفجار حباب دیر شده و خبری هم از انفجار بزرگ نیست. متاسفانه معتقدم سرنوشت دردناک‌تر از این است، احتمالاً وقتی این اتفاق رخ دهد اقلیت‌ها و کسانی که در طیف ضعیف اقتصادی-اجتماعی هستند متاثر می‌شوند.»

او چند‌ کلمه‌ای هم در مورد ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و از عوامل مهم رشد دوج‌کوین صحبت می‌کند: «او یک کلاش است، رویایی را می‌فروشد به امید اینکه روزی وعده‌اش را عملی می‌‌کند، اما از این موضوع مطمئن نیست. در واقع حتی در تظاهر به دانستن هم ماهر نیست. من به‌شخصه به او و تمام میلیاردر‌ها اهمیت چندانی نمی‌دهم.»

جسکون پالمر و دوج‌کوین: آغازگر

دوج‌کوین در سال ۲۰۱۳ به دست جکسون پالمر و بیلی مارکوس ساخته شد. هدف آنها به طنز کشیدن جنون آلت‌کوینی بود. آلت‌کوین‌هایی که جز یک نمادگرایی جدید چیز دیگری نداشتند.

با این حال این رمزارز طنزآمیز، از آن زمان تا امروز و به پشتوانه بازار گاوی بیت‌کوین که در اواخر سال ۲۰۲۰ شاهدش بودیم، طرفداران زیادی پیدا کرده‌ است. حالا به طرفداران این رمزارز «ارتش دوج» گفته می‌شود.

آواتار این رمزارز همان سگ معروف شیبا اینو است که تصویرش به عنوان میم و با جملات دلنشین به شهرت رسید.

دوج‌کوین در توییتر هم به عنوان یک پدیده معروف کوچک اما سودده به شهرت رسید.

سلبریتی‌های معروفی مثل اسنوپ‌داگ، رپر معروف، جین سیمونز، راک‌استار و ایلان ماسک، میلیاردر معروف، همگی در توییتر در مورد این رمزارز صحبت کردند و معمولاً هم باعث افزایش قیمت آن شدند.

جکسون پالمر سال گذشته سخنان تند و بلند‌بالایی علیه پروژه سابقش که در سال ۲۰۱۵ از آن خارج شده بود در توییتر بیان کرد. انتقاد تند او از دومین توییت این رشته توییت آغاز شد: «پس از سال‌ها مطالعه، باور دارم که رمزارز یک تکنولوژی جناح راستی با ذاتی به شدت سرمایه‌داری است که عملاً برای افزایش ثروت طرفدارانش از طریق دور زدن مالیات، حذف نظارت قانونی و کمیابی مصنوعی ساخته شده است.»

منبع: Decrypt

https://pvst.ir/ch3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو