skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

زندگی تغییرکرد اما حکمرانی نه

۷ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شماره ۱۰۱

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ تیر ۱۴۰۱

گوشی هوشمند، خانه هوشمند و شهر هوشمند واژه‌هایی هستند که وارد مکالمات و دغدغه‌های روزمره ما شده‌اند. در پایان قرن ۱۴ زندگی شهروندان به فناوری اطلاعات و ارتباطات گره خورده است و تاثیر آن در زندگی روزمره به سادگی حس می‌شود.

از یک مکالمه ساده تصویری میان اعضای خانواده گرفته تا ارائه سرویس‌های خاص دولتی و خصوصی یا خدمات شهری که از سوی کسب‌وکارهای مختلف بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه می‌شود همه و همه درهم‌تنیدگی زندگی انسان امروز با اینترنت و فناوری اطلاعات را نشان می‌دهد، همین امر موجب شده استفاده و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به یکی از مطالبات اصلی مردم تبدیل شود.

متن کامل این یادداشت را بشنوید:

 

اگر روزی بهداشت عمومی یا آموزش سراسری و دسترسی به شبکه برق سراسری و آب سالم از مطالبه‌های اصلی مردم به شمار می‌آمد، امروز دریافت خدمات از طریق بسترها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات نیز به آن مطالبه‌ها افزوده شده است. از همین روست که قطعی اینترنت یا هرگونه اختلالی در این شبکه که زندگی مردم و کسب‌وکارها به آن وابسته است برای دولت هزینه در بر دارد و مجبور به توضیح در مورد چرایی می‌شود. همان‌طور که اگر کشور دچار قطعی برق سراسری شود، بالاترین مقام‌های اجرایی کشور خود را موظف به پاسخگویی و روشن کردن دلایل آن می‌دانند و به دنبال راه چاره‌ای برای رفع آن مشکل برمی‌آیند، اختلالی در شبکه دسترسی به اینترنت نیز همان واکنش را برمی‌انگیزد. فناوری اطلاعات موجب شده تفاوت کسب‌وکارهای خصوصی و دولتی یا عمومی به حداقل برسد، مهم نیست نشتی اطلاعات از سمت یک کسب‌وکار خصوصی بزرگ پلتفرمی است یا یک سایت دولتی؛ حساسیت موضوع به حدی است که می‌تواند تمامی بخش‌های کشور را درگیر کند.

اما با وجود تمام تغییرات ایجادشده توسط فناوری اطلاعات در زندگی روزمره افراد، مدل حکمرانی‌ تغییر نکرده و به همان سیاق سابق است. تغییرات ایجادشده در حکمرانی که حرفش رفت، بیشتر پوسته‌ای است که بدنه سنتی آن را با زرورقی گل‌دار و براق پوشانده است و با کنار رفتن این زرورق پوسته سنتی به سادگی مشخص می‌شود.

سرعت تحولات در این صد سال گذشته بیشتر از آنکه دولتمردان را تغییر دهد زندگی عادی مردم را دستخوش تغییر کرده اما بی‌شک این تغییر در نهایت موجب تغییر در مدل حکمرانی خواهد شد چراکه در غیر این صورت در این میان طنابی است که پاره خواهد شد.

این مطلب در شماره ۱۰۱ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۰۱ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/cev

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو