skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایلان ماسک مسدودیت حساب توییتر ترامپ را خطا خواند

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

ایلان ماسک روز سه‌شنبه (۱۰ مه) اعلام کرد در صورت نهایی شدن خرید توییتر، حساب مسدودشده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق توییتر، را احیا می‌کند.

صحبت‌های ماسک در کنفرانس «آینده خودرو» فایننشال تایمز اولین اظهارنظر عمومی او در مورد موضوع قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری‌اش با توییتر است و بسیاری از زمان انتشار خبر، در موردش گمانه‌زنی می‌کردند.

به گزارش پیوست، به نقل از CNN، ماسک پیشتر اعلام کرده بود توییتر باید «مقاومت بیشتری در برابر ممنوعیت حساب نشان دهد» و «خیلی مراقب ممنوعیت‌های دائم باشد». او روز سه‌شنبه تصمیم توییتر مبنی بر مسدود کردن حساب ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ را «خطا» خواند.

ماسک گفت: «به نظر من مسدود کردن حساب دونالد ترامپ درست نبود، به نظرم اشتباه بود. من ممنوعیت دائم را لغو می‌کنم… اما واضح بگویم که نظر من- و فکر می‌کنم جک‌دورسی هم- این است که ما نباید ممنوعیت دائم داشته باشیم.»

در پی اظهارنظر ماسک در این باره، دورسی، هم‌بنیان‌گذار توییتر و مدیرعامل سابق این شرکت، نیز در توییتی موافقت خود را با حذف ممنوعیت‌های دائم اعلام کرد. او در توییتی گفت با حذف ممنوعیت‌های دائم «موافق» است. به گفته او: «استثناهایی وجود دارد… اما به طور کلی ممنوعیت دائم در واقع به معنی ناتوانی ماست و کارساز نخواهد بود.»

توییتر از اظهارنظر در مورد صحبت‌های ماسک خودداری کرد.

حساب توییتر ترامپ به دنبال یورش به ساختمان مجلس آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، به طور دائم مسدود شد. توییتر این حساب کاربری را به دلیل نقض قوانین این پلتفرم برای دامن زدن به خشونت مسدود کرد و این تصمیم به رهبری دورسی اتخاذ شد. پس از مسدود شدن حساب ترامپ در توییتر، دیگر شبکه‌های اجتماعی هم حساب ترامپ را مسدود کردند.

با این حال ترامپ می‌گوید حتی در صورت احیای حساب، مایل به بازگشت به توییتر نیست و شبکه اجتماعی خود «تروث سوشال» (Truth Social) را ترجیح می‌دهد. این شبکه اجتماعی در حال حاضر وضعیت خوبی از لحاظ کاربرد ندارد.

ماسک در مراسم روز سه‌شنبه گفت: «مسدود کردن حساب ترامپ در توییتر باعث خاموش شدن صدای ترامپ نشد، این کار صدای او را در طیف راست تقویت کرد و به همین دلیل چنین کاری از لحاظ اخلاقی اشتباه و کاملاً احمقانه است.»

با این حال قرارداد توییتر هنوز در هاله‌ای از ابهام است. برخی نهایی شدن قرارداد را زیر سوال می‌برند و معتقدند کاهش سهام تسلا در چند ماه گذشته به توانایی ماسک در تامین مالی این قرارداد ضربه می‌زند. سهام توییتر تا عصر سه‌شنبه با قیمتی حدود ۴۷.۷۰ دلار معامله شد که پایین‌تر از قیمت ۵۴.۲۰ دلار پیشنهادی ماسک است و همین موضوع باعث شک سرمایه‌گذاران در مورد احتمال تکمیل این قرارداد شده است.

اما این گمانه‌زنی‌ها نتوانسته جلوی صحبت‌های ماسک درباره برنامه‌هایش برای آینده این پلتفرم را بگیرد. ماسک می‌گوید هدف نهایی او ترویج آزادی بیان در این پلتفرم و شفاف‌سازی اقدامات توییتر در مورد محتوای این شبکه اجتماعی است.

او روز سه‌شنبه بار دیگر به مساله روبات‌های اسپم و کلاهبرداری و حذف آنها اشاره کرد و از برنامه‌های خود مبنی بر عمومی کردن الگوریتم توییتر سخن گفت.

ماسک گفت: «من الگوریتم توییتر را روی GitHub (وب‌سایتی مختص توسعه‌دهندگان) قرار می‌دهم و می‌گویم کسی می‌خواهد این را تغییر دهد؟ لطفاً راحت باشید.» او در ادامه گفت این کار یکی از راه‌های «شفاف‌سازی و اعتماد‌سازی» است.

او همچنین با اشاره به تبعیض سیاسی توییتر بار دیگر از ذهنیت چهره‌های مهم طیف راست سیاسی حمایت کرد.

او گفت: «معتقدم توییتر باید برابر باشد. در حال حاضر از آنجا که دفتر اصلی در سان‌فرانسیسکو است، طرفداری از چپ را شاهد هستیم. به نظر نمی‌رسد این موضوع عمدی باشد یا حداقل برخی از آنها قصدشان طرفداری از چپ نیست. آنها دیدگاهی را که به نظرشان معتدل است شکل می‌دهند اما ریشه در محیطی دارند که بسیار چپ‌گراست.» (توییتر پیشتر اعلام کرده است الگوریتم‌ها و کارکنان این شرکت نسبت به هیچ دیدگاه خاصی تبعیض قائل نمی‌شوند)

ماسک می‌گوید علاوه بر آزاد کردن حساب ترامپ، ممنوعیت کامل حساب را «به شدت محدود» می‌کند و این ممنوعیت را به «روبات‌ها یا حساب‌های اسپم و کلاهبرداری اختصاص می‌دهد که هیچ توجیهی برای حساب‌شان نیست».

ماسک در این مراسم در مورد نظارت محتوایی که برای توییتر در نظر دارد توضیح بیشتری داد. طبق اعلام قبلی ماسک، او قصد دارد نظارت محتوا را محدود به محتوایی کند که دولت‌ها صراحتاً آن را غیرقانونی تلقی می‌کنند و پایَش را از این مرز فراتر نمی‌گذارد.

اما ماسک در مراسم روز سه‌شنبه گفت، طیف عظیمی از محتوای سوال‌برانگیز وجود دارد که به گفته او توییتر باید علیه آن اقدام کند. ماسک دو گروه محتوا را به محتوای غیرقانونی و مشمول مجازات اضافه کرد: صحبت‌هایی که «مخبر جهان باشد» و «اشتباه و نادرست باشد».

او ادامه داد: «اگر به چیزی غیرقانونی یا مخرب جهان بگویند، احتمالاً یک دوره زمانی یا تعلیق موقت برایشان در نظر گرفته می‌شود یا اینکه یک توییت مشخص نامرئی‌ می‌شود یا انتشارش محدود می‌شود. من فکر می‌کنم توییتر‌های اشتباه و بدی وجودی دارد که باید آنها را حذف یا نامرئی کرد و تعلیق، یعنی یک تعلیق موقت پاسخ مناسب است اما ممنوعیت دائم درست نیست.»

طبق اعلام ماسک،‌ معیارهایی در توییتر برای تشخیص توییت «اشتباه و نادرست» یا «مخرب جهان» در نظر گرفته می‌شود و این معیارها مجازات مشخصی برایش تعیین می‌کنند.

منبع: CNN

https://pvst.ir/cc6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو