skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مسنجم بودن اتحادیه قدرت چانه‌زنی را افزایش می‌دهد

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اتحادیه کسب و کارهای مجازی

برخی کسب‌وکارهای عضو اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی بر این باورند که فعالیت حقوقی اتحادیه یک نیاز جدی است و هر چقدر اتحادیه پویاتر و منسجم‌تر باشد قدرت چانه‌‌زنی صنفی و فعالیت حقوقی اتحادیه افزایش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، در طول فعالیت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، چندین کسب‌وکار با مشکلات حقوقی مواجه شدند که اتفاقاً از طرف اتحادیه و برخی اعضا که در این حوزه توانمندی بیشتری هم داشتند این مشکلات مدیریت و در نهایت حل شد. اما این دوران نشان داد که حضور اتحادیه و آگاهی و دانش حقوقی در برابر رگولاتوری و نهادهای بالادستی به تعامل سازنده کمک قابل توجهی خواهد کرد.

نقش اتحادیه و دانش حقوقی در چانه‌زنی صنفی

محمد مجددی، مدیرعامل آزمایش آنلاین و از فعالان اکوسیستم سلامت، با اشاره به شکایت دانشگاه علوم پزشکی علیه آزمایش آنلاین به جرم مداخله در امور پزشکی و کمک اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برای حل این مشکل، گفت: ‌«بعد از حضور در دادسرا قرار جلب را دریافت کردم و در نهایت با ضمانت الفت‌نسب، آزاد شدم و روند پیگیری این موضوع از طرف اتحادیه کلید خورد.»

مدیرعامل آزمایش آنلاین با اشاره به نوع فعالیت کسب‌وکار خود گفت: «آزمایش آنلاین به طور مستقیم هیچ فعالیت پزشکی انجام نمی‌دهد و فعالیت آن صرفاً برقراری ارتباط بین کاربر و آزمایشگاه است. این در حالی است که نگاه سنتی بخش پزشکی بر این باور است که چنین کسب‌وکاری باید حتماً با مجوز به کار خود ادامه دهد. این در حالی است که هیچ مجوزی در این حوزه تعریف نشده است.»

او توضیح داد جلسات متعددی برای توضیح پیرامون این موضوع برگزار شد و در نهایت فعالیت‌های اتحادیه منجر به صدور قرار منع تعقیب شد.

به باور مجددی، این موضوع ناشی از تمامیت‌خواهی است که در مواجهه با بازیگران جدید برای توقف یا حذف نوآوری و رویکردهای جدید تلاش می‌کنند.

مدیرعامل آزمایش آنلاین با تاکید بر اینکه در این ماجرا اتحادیه بسیار کمک‌‌کننده بود، درباره اهمیت نقش اتحادیه‌ها در چنین مواردی گفت: «اتحادیه قدرت چانه‌زنی و فعالیت حقوقی دارد که هر قدر منسجم‌تر و پویاتر باشد این قدرت افزایش پیدا خواهد کرد.»

او همچنین معتقد است یک تیم حقوقی کارکشته باید در اتحادیه فعال باشد که جریان کسب‌وکار را با رویکرد حقوقی و قانونی نجات دهد.

فعالیت حقوقی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، یک نیاز جدی

بابک سهرابی، مدیرعامل جاجیگا، با اشاره به نقش و اهمیت اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در حمایت از اعضای اتحادیه گفت: «حدود دو سال قبل، از آنجا که برخی نهادهای بالادستی به درستی در جریان سازوکار کسب‌وکارهای اینترنتی نبودند و شناخت کافی و درست از این حوزه نداشتند، با کسب‌وکار ما به عنوان برهم‌زننده قوانین برخورد کردند.»

او با بیان این مطلب که در مراحل پایانی این برخورد منجر به حکم قضایی هم شد گفت: «این مشکل در آن زمان از مسیر اتحادیه پیگیری شد. در این روند، رضا الفت‌نسب شخصاً موضوع را پیگیری کرد و این مشکل را که اتفاقاً ناشی از بی‌اطلاعی و ناآگاهی این نهاد بود مدیریت کرد.»

سهرابی ادامه داد: «روند کاری اتحادیه، توجه و رسیدگی به این موضوع احساس خوبی برای یک کسب‌وکار ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی اگر اتحادیه مشکل پیش‌آمده را از منظر حقوقی و قانونی پیگیری نکرده بود، به طور قطع مدیریت آن به صورت فردی خیلی ساده نبود.»

مدیرعامل جاجیگا با تاکید بر اینکه در این روند اهمیت دادن به جریان حقوقی و قانونی از سوی اتحادیه بسیار مهم و قابل توجه است گفت: «وجود و حضور اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی به عنوان یک نهاد قانونی و البته قانون‌مدار، پشت سر کسب‌وکارهایی که در عمل بین ادارات مختلف سرگردان شده بودند، بسیار راهگشا بود.»

به گفته او، پیش از آغاز به کار اتحادیه، کسب‌وکارها در ادارات دولتی که اتفاقاً هیچ شناختی هم از کسب‌وکارهای مجازی نداشتند، سرگردان بودند.

سهرابی همچنین تاکید کرد که اتحادیه به کسب‌وکارهای آنلاین ماهیت حقوقی داد و گفت: «در این روند باید اعضایی را انتخاب کرد که امکان فعالیت در بخش‌های مختلف مخصوصاً بخش حقوقی و تعامل با رگولاتوری را داشته باشند.»

اهمیت و نقش اتحادیه منسجم

سام مُدُن‌پور، مدیرعامل ایسام، با تاکید بر اینکه اتحادیه در دوران فعالیت نسبتاً کوتاه خود در مقایسه با اتحادیه‌های سنتی صنفی در ایران عملکرد مقبولی داشته است گفت: «اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی در این مدت، نهایت تلاش خود را در ساماندهی کسب‌وکارهای آنلاین و رفع تعارضات و اختلافات و میان اعضا و استفاده‌کنندگان و مشتریان کرده است.»

مُدُن‌پور با اشاره به اینکه این اتحادیه در اشکال مختلف از جمله کمیسیون‌ها در راستای رفع اختلاف حرکت کرده گفت: «هر قدر اتحادیه‌ای قدرتمند‌تر باشد حقوق مشتریان و قانون‌گرایی پلتفرم‌های آنلاین بیشتر خواهد شد.»

به گفته او، امروزه اغلب مشکلات از عدم عضویت برخی پلتفرم‌ها در اتحادیه ناشی می‌شود و در نتیجه خارج بودن از نظارت صنفی لازم است.

مدن‌پور در بخش دیگری از توضیحات خود گفت: «البته این نکته مهم همواره قابل توجه است که اگرچه استارت‌آپ‌ها و پلتفرم‌ها ماهیتی متفاوت با کسب‌وکارهای آفلاین به لحاظ شکلی دارند، اما قوانین اقتصادی و تجاری حا‌کم بر آنها همان قوانین فضای کسب‌وکار آفلاین است که لازم است در چارچوب متحدی مانند اتحادیه مطالبات خود را با حاکمیت و نهادهای دولتی در میان بگذارند.»

او همچنین با اشاره به اینکه یک اتحادیه صنفی قدرتمند می‌تواند در صورت لزوم به عنوان یک مطالبه‌گر در تصویب قوانین لازم برای بستر کسب‌وکار آنلاین نقش مهمی ایفاد کند گفت: «همکاری نهادهای نظارتی، پلیس فتا و قوه قضائیه نیز در همین چارچوب باید سامان گیرد.»

به باور مدیرعامل ایسام، مساله کلاهبرداری‌های اینترنتی، قاچاق و غیره اگر با مشارکت بیشتر اتحادیه پیگیری می‌شد، با توجه به توان تکنیکی اعضا در مواجهه با مشکلات ملی این‌چنینی،  امکان موفقیت بیشتری وجود داشت. همچنین رعایت حقوق مصرف‌کننده نیز تنها در گرو یک اتحادیه منسجم و قوی با بازوهای موثر است.

https://pvst.ir/cah

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو