skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سایت وزارت جهاد کشاورزی هک و از دسترس خارج شد

میثم قاسمی تحریریه

۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

وزارت جهاد کشاورزی

سایت وزارت جهاد کشاورزی که برای لحظاتی هک شده بود از دسترس خارج شده است.

به گزارش پیوست، سایت وزارت جهاد کشاورزی پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) هدف حمله هکری قرار گرفت و برای دقایقی، محتوایی غیر از محتوای معمول در آن نمایش داده شد. پیرو این حمله، سایت و سامانه‌های زیرمجموعه آن از دسترس خارج شدند.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار پیوست قرار گرفته است، هکرها از شب گذشته (یکشنبه شب) تلاش‌ برای در اختیار گرفتن صفحه اصلی سایت جهاد کشاورزی را آغاز کرده بودند و سرانجام در ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه امروز توانستند محتوای مورد نظر خود را به نمایش بگذارند.

گفته می‌شود هک سایت جهاد کشاورزی شبیه همان حمله‌ای است که چندی پیش به سایت وزارت ارشاد صورت گرفته بود. در آن هک نیز کاربران به صفحه‌ای شبیه صفحه اصلی سایت وزارت ارشاد منتقل شده و محتوای مورد نظر هکرها به نمایش درمی‌آمد. با این حال هنوز هیچ مقام رسمی‌ای در وزارت جهاد کشاورزی در این باره اظهارنظر نکرده است.

هک سایت جهاد کشاورزی در حالی رخ داده است که روز گذشته مرکز عملیات امنیت افتا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با اقدام به‌موقع در روزهای اخیر، از وقوع حمله سایبری گسترده به حوزه‌های زیرساختی کشور پیشگیری به‌ عمل‌ آمده و عملیات طراحی‌شده توسط مهاجمین در مراحل اولیه بهره‌برداری خنثی شد.»

طبق اعلام این مرکز «مهاجمین سایبری قصد داشتند با سوء‌استفاده از حفره امنیتی در یکی از نرم‌افزارهای پرکاربرد در سازمان‌ها، ضمن اخذ دسترسی به زیرساخت‌ها و استخراج اطلاعات از آنها، دستورات دلخواه را اجرا و محتوای آلوده خود را تزریق کنند».

در این اطلاعیه آمده است: «مهاجمین سایبری در این‌گونه حملات پس از نفوذ و اخذ دسترسی غیرمجاز، «درب های پشتی» را بارگذاری کرده تا از این طریق، امکان بهره‌برداری‌های بیشتری چون افزایش سطح دسترسی و حفظ آن، استخراج اطلاعات، اجرای دستورات دلخواه و تزریق محتوای آلوده را داشته باشند.»

چند دقیقه پس از حمله هکری به سایت وزارت جهاد کشاورزی، دسترسی به سرورهای این سایت قطع شد تا از نفوذ بیشتر جلوگیری شود. تا ساعت تنظیم این خبر (۱۸:۳۰) هنوز سایت این وزارتخانه در دسترس قرار نگرفته است.

https://pvst.ir/c89
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو