skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رکورد درآمد تسلا و سقوط بی‌سابقه نت‌فلیکس

۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی، با گزارش ۱۶.۸۶ میلیارد دلار درآمد برای اولین سه‌ماهه سال ۲۰۲۲ از انتظارات تحلیلگران فراتر رفت. با اینکه بهبود وضعیت کرونا و کاهش محدودیت‌ها تاثیر منفی‌ بر بازار خودروهای الکتریکی نگذاشته و شاید به نفع‌شان هم عمل کرده اما بازار شبکه‌های اینترنتی به شدت ضربه خورده‌اند. در پی کاهش مشترکان نت‌فلیکس که برای اولین بار در ۱۰ سال گذشته اتفاق افتاده، سهام این شرکت ۳۵ درصد سقوط کرد.

برد تسلا به رغم مشکلات موجود

به گزارش پیوست، به نقل از CNBC، گزارش مالی تسلا تصویر مثبتی از این شرکت به تصویر کشیده است. این شرکت با ۱۶.۸۶ میلیارد دلار درآمد، نسبت به همین دوره در سال گذشته ۸۷ درصد رشد کرده است. بر اساس این گزارش، سود ناخالص این شرکت در بخش اصلی به ۵.۵۴ میلیارد رسیده که حاکی از افزایش ۳۲.۹ درصدی حاشیه سود ناخالص این شرکت است.

طبق اعلام تسلا به سهامداران، یکی از دلایل افزایش درآمد این شرکت افزایش خودروهای تحویل‌شده و میانگین قیمت محصولات است.

به گزارش این شرکت، تعداد خودروهای تحویل‌شده در اولین سه‌ماهه به ۳۱۰ هزار و ۴۸ مورد رسیده که از این بین مدل ۳ و مدل Y با ۹۵ درصد یا ۲۹۵ هزار و ۳۲۴ خودرو، بیشترین سهم را در سه‌ماهه منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۲۲ داشته‌اند.

با این حال رشد درآمدی تسلا بدون مشکل نیست و طبق اعلام یکسری از مدیران این شرکت، تعطیلات کرونایی حدود یک ماه «ظرفیت تولید» این شرکت در کارخانه شانگهای را از بین برد.

زکری کیرخورن، مدیر ارشد مالی تسلا، می‌گوید: «تولید به شکل محدود ادامه دارد و ما در تلاشیم تا هرچه زودتر به تولید کامل برسیم.» اما از نظر ایلان ماسک، تسلا با این همه می‌تواند تولید یک و نیم میلیون خودرو در سال جاری را اجرایی کند.

حوزه دیگری که تسلا دائم در آن به مشکل می‌خورد بحث خودروهای کاملاً خودران است. به گفته ماسک، پیشرفت در این حوزه بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت زمان می‌برد.

او می‌گوید: «رانندگی کاملاُ خودران بیشتر از هر تکنولوژی دیگری که در بحث توسعه آن شرکت داشتم با موفقیت‌های پوشالی همراه بوده که انگار به جلو می‌رویم اما این‌طور نیست.»

ریزش ۵۰ میلیارد دلاری ارزش بازار نت‌فلیکس

نت‌فلیکس،‌ بزرگ‌ترین پلتفرم پخش آنلاین فیلم و سریال، یکی از تاریک‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشت. سهام این شرکت در پیش از انتشار گزارش درآمدی این شرکت روز چهارشنبه را با سقوط ۳۵ درصدی به پایان برد. بر اساس این گزارش، تعداد مشترکان نت‌فلیکس برای اولین بار در بیش از ۱۰ سال گذشته کاهش یافته است.

این نتایج منفی و چشم‌انداز متزلزل این شرکت برای آینده باعث شده تا وال‌استریت نگران رشد بلندمدت این شرکت باشد.

با سقوط ارزش روز چهارشنبه، این شرکت ۵۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد و با ۶۲.۵ درصد سقوط ارزش در سال ۲۰۲۲، به ضعیف‌ترین سهام شاخص S&P 500 در سال جاری تبدیل شد.

این شرکت در سال جاری میلادی با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کند. از سویی رقابت در بازار پخش محتوای آنلاین افزایش یافته و از سوی دیگر، کاهش محدودیت‌های کرونایی از شور و هیجان این بازار کاسته است.

کاهش سرعت رشد پهن‌باند خانگی هم یکی از دلایل پیش‌بینی ضعیف این شرکت است و از سوی دیگر برآورد‌ نت‌فلیکس نشان می‌دهد ۱۰۰ میلیون خانوار رمز عبور اشتراک خود را در اختیار دوستان و اعضای خانواده‌شان می‌گذارند و در نتیجه مشتریان بالقوه به جای خرید اشتراک، از اشتراک دیگران استفاده می‌کنند.

این مشکلات باعث شده نت‌فلکیس برای تقویت رشد، به فکر بررسی یک اشتراک ارزان‌قیمت و همراه با تبلیغات بیفتد. از سوی دیگر این شرکت اعلام کرده است به زودی با مساله اشتراک‌گذاری حساب کاربران مقابله می‌کند.

با این همه و با اینکه برداشت تحلیلگران از این تغییرات مثبت است، اما به عقیده آنها این اقدامات در کوتاه‌مدت مشکل محدودیت مشترکان را رفع نمی‌کند.

تحلیلگران بانک آمریکا روز چهارشنبه در متنی اعلام کردند: «با اینکه برنامه‌های تسریع رشد مفید هستند، اما به اعتراف خودشان این اقدامات تا سال ۲۰۲۴ تاثیر چندانی ندارند و برای شرکتی که باید خودش را ثابت کند مدت زیادی است.» این شرکت تنها یکی از حداقل ۹ شرکتی است که در نتیجه گزارش ناامیدکننده، نظر منفی در مورد نت‌فلیکس منتشر کرده‌اند.

منبع‌: CNBC

https://pvst.ir/c7g

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو