skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هشدار انجمن فناوران زنجیره بلوک نسبت به تعیین تعرفه‌های غیرکارشناسی حامل‌های انرژی

۱۶ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ فروردین ۱۴۰۱

انجمن فناوران زنجیره بلوک پیشنهاد هشدار داد که تعیین نرخ غیرکارشناسی برای حامل‌های انرژی به گونه‌ای که قیمت تمام شده برق را بالاتر از ۴ سنت برای این صنعت فراهم کند، حاصلی جز عقب‌ماندگی و ادامه ماینینگ زیرزمینی برای کشور نخواهد داشت.

قرار گرفتن در آستانه فصل گرم و شروع زودرس گرما بیم دوباره تعطیلی دستوری دستگاه‌های استخراج رمزارز برای فعالان این حوزه زنده کرده است. از سوی دیگر حتی در صورت تعطیل نشدن دستگاه‌های استخراج، فعالان این حوزه همواره به بهای گران برق و گاز اعتراض داشته‌اند. انجمن فناوران زنجیره بلوک اخیرا در بیانیه جدید خود بار دیگر نسبت به خطر ناشی از اشتباه، اجمال یا تعارض در فرایند غیرشفاف قانون‌گذاری هشدار داد.

انجمن فناوران زنجیره بلوک در بیانیه خود آورده است:‌ کشور ما تا به امروز آسیب‌های زیادی را از محل عدم تولید میلیاردها دلار دارایی دیجیتال، رشد کسب‌وکارهای ناسالم این حوزه، استخراج زیر زمینی و کوچ نیروی انسانی متخصص ایرانی متحمل شده است و تنها مردم و کسب کارهای سالم مظلومانه چوب این کم کاری‌ها و ترک فعل‌ها را خورده اند.

در ادامه این بیانیه با تاکید بر اینکه این حوزه تنظیم‌پذیر و قانون‌پذیر است اما دستورپذیر نیست، اشاره شده است:‌ ماهیت غیرمتمرکز این حوزه باعث ایجاد دو ویژگی خاص برای تجارت داخلی و خارجی کشور می‌شود و راه‌کارهای متناسب جهت حفظ حقوق همزمان مردم، کسب‌وکارها و حاکمیت، بارها توسط انجمن فناوران زنجیره بلوک ارائه شده است.

این انجمن همچنین اشاره کرده است: سه سال است که تعیین تعرفه استخراج رمزارزها معادل ۷۰٪ میانگین صادراتی برای گاز و نرخ صادراتی برای برق، منجر به عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (در عین اعلام آمادگی کامل) در زیر ساخت تبدیل انرژی کشور شده است و تنها باعث قانون‌گریزی فعالین و عدم توسعه کشور در ابعاد اقتصاد انرژی و اقتصاد دیجیتال شده است که همچنان شاهد وجود همین دیدگاه با توسل به دلایل کاملا نادرست و توجیهات قابل جرح هستیم.

انجمن فناوران زنجیره بلوک با مطرح کردن این سوال که چه کسی پاسخگوی ازدست رفتن درآمد ۲٠ هزارمیلیارد تومانی برای وزارت نفت و نیرو از محل فروش انرژی به این صنعت و عدم خلق ثروت در کشور از درآمد سالانه ۱۵ میلیارد دلاری استخراج خواهد بود؟ ادامه داده است: چگونه است که متن احکام تنظیم‌گری این حوزه تا این حد از روح سند تحول دولت سیزدهم و نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ و اهمیت اقتصاد دیجیتال برای کشور دور افتاده است؟

این بیانیه ادامه داده است: متاسفانه همین رویکرد درباره حوزه تبادل دارایی‌های دیجیتال نیز حاکم است و رنگ‌وبوی تمرکزگرایی و مجوزدهی و تصدی‌گری تکراری بانک مرکزی که بارها نتایج آن را در سال‌های گذشته دیده‌ایم به چشم می‌خورد. هرگونه تمرکز در این موضوع منجربه رانت و فساد می‌شود یا از لحاظ امنیتی دارایی‌ها و داده‌های مردم را در مخاطره می‌اندازد.

این انجمن در ادامه پیشنهاد کرده است جهت جلوگیری از خروج کسب‌وکارها و نیروی انسانی متخصص از کشور و عدم نگه‌داشت دارایی‌های دیجیتال ایرانی‌ها در کسب‌وکارهای خارجی، قوانین به‌گونه‌ای تنظیم شود تا تسهیل‌گر و نگاه توسعه‌ای داشته باشد، تاکید می‌کنیم تعیین نرخ غیر کارشناسی برای حامل‌های انرژی به گونه‌ای که قیمت تمام شده برق را بالاتر از ۴ سنت برای این صنعت فراهم کند چیزی جز عقب‌ ماندگی و ادامه ماینینگ زیرزمینی برای کشور نخواهد داشت.

در ادامه، این بیانیه نسبت به جذب نیروهای جوان و نخبه ایرانی توسط کشورهای همسایه هشدار داده و افزوده است:‌ ما در رقابت استخراج (قدرت شبکه بیت‌کوین) در مقابل کشورهای تازه واردی همچون آمریکا و کانادا روزبه‌روز درحال باختن قافیه هستیم. در صورتی که می‌توانستیم قطب منطقه و پیشرو در این صنعت باشیم و قدرت پردازشی را داشته باشیم که تامین کننده قدرت استراتژیک فردای ما باشد.

متن کامل این بیانیه را در اینجا بخوانید.

https://pvst.ir/c4m

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو