skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بیت‌کوین و اتریوم واقعاً چقدر برق مصرف می‌کنند؟

۱۴ فروردین ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

میزان مصرف انرژی رمزارزها یکی از دغدغه‌های فعلان این حوزه بوده است چراکه در زمان‌های اوج مصرف برق همواره با اتهام مصرف برق برای موارد غیرضروری هدف انتقادهای شدید بخش‌های مختلف جامعه قرار می‌گیرند؛ این در حالی است که مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج تخمین زده است بیت‌کوین تا پایان ژوئن ۲۰۲۱ حدود ۰.۳ درصد از مصرف انرژی الکتریکی جهانی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پیوست، موضوع مصرف انرژی برای بلاک‌چین‌های PoW دارای لایه‌هایی از جزئیات و پیچیدگی است زیرا PoW فرایندی را توصیف می‌کند که به شبکه بیت‌کوین اجازه می‌دهد با دشوار کردن فرایند استخراج یا ثبت تراکنش‌ها، قوی باقی بماند.

نمودار مصرف انرژی بیت‌کوین
نمودار مقایسه مصرف انرژی PoW (اثبات کار) با برخی کشورها

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، سهم مصرف برق تخمینی بیت‌کوین و اتریوم هر دو در محدوده دولت، ملت‌ها اندک است.

منابع انرژی، هزینه، فرصت و امنیت

الکتریسیته از چندین منبع انرژی مختلف مانند زغال‌سنگ، گاز طبیعی، برق آبی و خورشیدی تولید می‌شود که همگی دارای ردپای متفاوتی از کربن هستند. تخمین میزان استفاده کربن کل یک شبکه PoW مستلزم مشخص کردن ترکیبی از منابع انرژی مورد استفاده توسط اپراتورهای این شبکه‌هاست.

علاوه بر این، هزینه فرصت استفاده از انرژی برای ایمن‌سازی شبکه‌های PoW یک نکته مهم است که باید حتماً در نظر گرفته شود. در برخی موارد، PoW ماینینگ برای کسب درآمد از انرژی‌ای استفاده می‌شود که در غیر این صورت ممکن است سرگردان شود و به طور بالقوه هرگز مورد استفاده سازنده قرار نگیرد. در موارد دیگر، می‌توان ادعا کرد که استخراج به صورت PoW در حال رقابت با دیگر استفاده‌های «مشروع‌تر» انرژی است و هزینه انرژی را در مناطق خاصی افزایش می‌دهد.

امنیت بلاک‌چین نیز یک نکته مهم است. به‌ طوری که اختصاص الکتریسیته بیشتر به استخراج زنجیره‌های PoW، حمله به آنها را سخت‌تر می‌کند و مقاومت سانسورشان را افزایش می‌دهد. زنجیره‌های PoW با سطوح بسیار پایین مصرف برق به طور مداوم در حملات مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند و محیط‌های امن کمتری برای استقرار برنامه‌ها هستند.

چشم‌انداز مصرف انرژی برای زنجیره‌های PoW چیست؟

مصرف انرژی اتریوم با انتقال شبکه آن به PoS (PoS یک مکانیسم اجماع ارز دیجیتالی برای پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید در یک بلاک‌چین است) به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، که تخمین زده می‌شود تا ۱۸ ماه آینده اتفاق بیفتد.

نمودار مقایسه قیمت و مصرف انرژی
نمودار مقایسه مصرف انرژی و قیمت بیت‌کوین و اتریوم

میزان مصرف انرژی بیت‌کوین و سایر بلاک‌چین‌های PoW در آینده تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار خواهد گرفت. قیمت آتی دارایی‌های بومی آنها، برنامه‌های صدور آنها، کارایی تجهیزات ماینینگ، جایی که استخراج از نظر جغرافیایی متمرکز است، و اجرا یا فقدان آن در طرح‌هایی برای حرکت به سمت منابع انرژی پایدارتر، همه متغیرهایی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

از نظر تاریخی، قیمت‌های بالاتر دارایی‌های بومی، مانند BTC و ETH، هزینه سربه‌سر برای ماینینگ را افزایش داده و با تاخیر، منجر به افزایش مصرف برق شده است. اما اینکه آیا این رابطه در آینده ادامه خواهد داشت یا خیر بستگی به تلاقی عوامل ذکرشده در بالا دارد.

آیا این میزان از مصرف برق ارزشش را دارد؟

اینکه آیا بیت‌کوین و اتریوم یا هر زنجیره PoW دیگری ارزش مصرف انرژی خود را دارند یا نه بستگی به ارزش خدمات ارائه‌شده توسط شبکه‌های آنها دارد.

برای کسانی که فکر می‌کنند بلاک‌چین‌های PoW و به‌ ویژه بیت‌کوین، دسترسی مالی حیاتی را برای افراد فراهم می‌کنند، میزان استفاده از انرژی قابل توجه است. در این صورت، مقایسه مصرف انرژی این زنجیره‌های PoW با مواردی که به طور بالقوه جذب می‌شوند یا جایگزین‌های برتری برای آنها ارائه می‌کنند، تحلیل مناسبی است. منابع مورد نیاز برای استخراج طلا، اجرای پرداخت‌ها و زیرساخت‌های بانکی، یا به طور کلی هزینه‌هایی که افراد تحت رژیم‌های پولی فوق تورمی متحمل می‌شوند، همگی می‌توانند به عنوان ابزار اندازه‌گیری مناسب عمل کنند.

برای کسانی که فکر می‌کنند زنجیره‌های PoW صرفاً به عنوان میدانی گسترده برای پولشویی استفاده می‌شوند، این شبکه‌ها ارزشی ندارند و استفاده بیهوده از انرژی تلقی می‌شوند.

در نهایت، بسیاری نیز هستند که فکر می‌کنند شبکه‌های PoW خدمات ارزشمندی ارائه می‌کنند، اما سطح فعلی مصرف انرژی را غیرقابل قبول می‌دانند. برخی در حال انجام اقداماتی برای افزایش اتکا به منابع تجدیدپذیر انرژی برای استخراج PoW هستند. برخی دیگر از مکانیسم‌های مقاومت شبکه‌هایی با انرژی کمتر‌ مانند PoS استفاده می‌کنند.

شبکه‌های PoS چقدر برق کمتری مصرف می‌کنند؟

در نتیجه اینکه شرکت‌کنندگان در شبکه‌های PoS به جای انجام کارهای محاسباتی بر سر انباشت سهام مالی رقابت می‌کنند، برق بسیار کمتری نسبت به همتایان PoW خود مصرف می‌کنند. بنیاد اتریوم تخمین می‌زند انتقال اتریوم از PoW به PoS منجر به کاهش 99.8 درصدی مصرف برق شبکه اتریوم می‌شود. این نقطه شروع خوبی برای تعیین میزان صرفه‌جویی در مصرف انرژی در شبکه‌های PoS است.

علاوه بر این، شبکه‌های PoS مانند Algorand سرعت پایداری بلاک‌چین را حتی بیشتر می‌کنند. Algorand متعهد شده است که کربن منفی باشد و در حال خرید انرژی‌های جایگزین کربن به عنوان انرژی مورد نیاز کل شبکه خود است. Algorand این کار را با استفاده از یک اوراکل پایداری انجام می‌دهد که به صورت دوره‌ای ردپای کربن شبکه را در زنجیره تایید می‌کند و اعتبارات کربنی را که به‌ عنوان دارایی‌های مبتنی بر بلاک‌چین قابل معامله هستند از ClimateTrade شریک خریداری می‌کند.

https://pvst.ir/c3z

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو