skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیشتازی چین در توسعه شبکه‌های خصوصی 5G برای تاسیسات صنعتی

۲۳ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شبکه‌های خصوصی 5G در چین

در این مطلب می‌خوانید

  چین در ساخت زیرساخت‌های شبکه‌های 5G نسبت به سایر کشورهای جهان دست بالا را دارد، اما در داخل کارخانه‌ها، معادن زغال‌سنگ، کارخانه‌های کشتی‌سازی و انبارهای این کشور این فناوری واقعاً در حال رشد است.

  به گزارش پیوست، به نقل از وال‌استریت ژورنال، این کشور پیشگام توسعه شبکه‌های پرقدرت 5G در مراکز صنعتی داخلی تلقی می‌شود و هدف از این کار، استفاده از تکنولوژی در راستای خودکارسازی فرایند‌های سخت و خطرناک صنعتی و در نتیجه آن افزایش بهره‌وری است.

  از جمله این پایگاه‌ها می‌توان به معادن زغال‌سنگ 5G با ماشین‌های حفاری کنترل از راه‌دور، کارخانه‌های هوشمند با تولید و کنترل کیفیت خودکار، و بنادری با دوربین‌های متصل به اینترنت اشاره کرد که پردازش و کنترل کانتینر را به صورت خودکار انجام می‌دهند.

  درآمد حاصل از توسعه شبکه خصوصی 5G
  درآمد حاصل از توسعه شبکه خصوصی 5G؛ طبق پیش‌بینی ABI Research از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰

  این شبکه‌های خصوصی 5G با شبکه‌های مصرفی شهری تفاوت دارند و به پایگاه‌های خاص تجاری با سخت‌افزار و نرم‌افزار اختصاصی مجهز هستند. این پایگاه‌ها را به دور از شبکه‌های عمومی می‌توان برای پیش‌نیازهای خاص تنظیم کرد تا کارها و پردازش‌های بیشتری انجام دهند.

  برنامه‌های بزرگ

  در آمریکا، اروپا و دیگر بخش‌های جهان بسیاری از این پروژه‌ها در مرحله ساخت هستند. اما به گفته تحلیلگران، ساخت و به‌کارگیری شبکه‌های خصوصی در چین جلوتر است. دولت چین با اهدافی جسورانه‌تر در پی ساخت پایگاه‌ای پیشرفته کاری با استفاده از نسل جدید شبکه‌هاست.

  سیهان بو چن، رئیس بخش چین بزرگ در گروه تلکام صنعتی GSMA، می‌گوید: «چین در توسعه 5G نگاهی کاملاً بلندپروازانه دارد، در واقع 5G به یک اولویت ملی تبدیل شده و هدف تحول دیجیتالی و ارتباطات اقتصادی است.»

  بر اساس اطلاعات شرکت تحقیقاتی ABI که در زمینه تحقیقات تکنولوژی فعال است، شرکت‌های دخیل در راه‌اندازی شبکه‌های خصوصی سال گذشته ۱.۲ میلیارد دلار از شبکه‌های خصوصی تجاری و دولتی چین کسب درآمد کردند. این مبلغ حدود یک‌سوم مجموع درآمد جهانی و بیشتر از مجموع درآمد حاصله در اروپا و آمریکاست. به گفته لئو گرگز، تحلیلگر ABI که استفاده از شبکه‌های 5G در کسب‌وکارها را بررسی می‌کند، همین آمار گویای حجم بالای توسعه این شبکه‌ها در چین است.

  با توجه به اهداف تهاجمی دولت، این شرکت تحقیقاتی انتظار دارد پیشتازی چین بیش از این افزایش یابد. این شرکت انتظار دارد که درآمد حاصل از شبکه خصوصی چین امسال ۶۰ درصد بیشتر شود. طبق پیش‌بینی ABI، درآمد این بخش تا سال ۲۰۲۵ به بیش از پنج میلیارد دلار می‌رسد.

  طبق اطلاعات وزارت صنعت و تکنولوژی اطلاعات چین که بر بخش تکنولوژی این کشور نظارت دارد، این کشور در مجموع پیشتاز اصلی توسعه 5G در جهان محسوب می‌شود. چین تا پایان سال گذشته با نصب بیش از ۱.۴ میلیون پایگاه 5G، شصت درصد از مجموع پایگاه‌های جهان را به خود اختصاص داد.

  پکن آوریل امسال، اهداف ملی 5G را برای سال ۲۰۲۳ مشخص کرد. دولت چین طبق طرحی به نام «بادبان‌ها را بکشید»، جذب بیش از ۵۶۰ میلیون کاربر 5G را هدف قرار داده و نرخ مشترکان 5G باید به بیش از ۴۰ درصد جمعیت برسد. چین می‌خواهد نرخ نفوذ 5G در صنایع مهم را به بیش از ۳۵ درصد برساند و ساخت بیش از سه هزار شبکه خصوصی 5G را تا پایان سال ۲۰۲۳ در دستور کار دارد.

  شبکه 5G در بندری در نیگبو چین، به خودکارسازی بارگیری کانتینر‌ها و هدایت کامیون‌های بدون راننده حمل کانتینر کمک می‌کند.
  شبکه 5G در بندری در نینگبو چین، به خودکارسازی بارگیری کانتینر‌ها و هدایت کامیون‌های بدون راننده حمل کانتینر کمک می‌کند.

  گرگز می‌گوید، «این [هدف‌گذاری] نشان می‌دهد دولت چین به چه اندازه» در توسعه 5G چین حضور فعال دارد.

  سفر به زیر زمین

  تا به اینجای کار پروژه‌های متعددی در چین به مرحله بهره‌برداری و اجرا رسیده‌اند؛ برای مثال می‌توان به معدن زغال‌سنگ شینیوان در منطقه شانشی که مملو از منابع زغال‌سنگ است اشاره کرد. شرکت تکنولوژی هواوی از فروشندگان تجهیزات تلکام، و چاینا موبایل (China Mobile)، از اپراتور‌های موبایل دولتی، سال گذشته با عرضه یک شبکه 5G زیرزمینی امکان بازرسی از راه‌دور را فراهم و روند استخراج را خودکار کردند. این کار به وسیله تجهیزات کنترل از راه دور تونل‌سازی انجام گرفت.

  مرکز کنترل معدن ذغال‌سنگ شینیوان
  مرکز کنترل معدن زغال‌سنگ شینیوان

  در کارخانه آهن و فولاد شیانگتان در شهر شیانگتان، از شهر‌های جنوبی چین، نیز تکنولوژی مشابهی به کار رفته است. بر اساس گزارشی که GSMA در مورد این پروژه ارائه کرده است، هواوی و چاینا موبایل در سال ۲۰۱۹ شبکه‌ای برای پوشش 5G این کارخانه ارائه کردند. جرثقیل‌های متصل به 5G و دوربین‌های نظارتی 5G به واسطه این شبکه فعالیت می‌کنند و فعالیت و نظارت بر شرکت از طریق آن انجام می‌پذیرد. طبق اعلام GSMA، در شهر بندری نینگبو نیز شرکت‌های بنادر با استفاده از شبکه 5G مشابهی، بارگیری کانتینر‌ها را خودکار کرده و هدایت کامیون‌ها را خودکار می‌کنند.

  گرگز می‌گوید: «استفاده از شبکه‌های خصوصی تازه در مرحله آغازین است و چین همین حالا هم کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد.»

  منبع: WSJ  

  https://pvst.ir/c28

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو