skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تعداد امضاهای الکترونیکی صادرشده در سال ۱۴۰۰ از یک میلیون گذشت

۲۳ اسفند ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

امضای الکترونیکی

امضاهای الکترونیکی صادرشده در سال ۱۴۰۰ برای اولین بار از مرز یک میلیون گواهی در سال گذشت.

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اعلام این خبر افزود: از ابتدای راه‌اندازی زیرساخت کلید عمومی در کشور تا نیمه اسفند ۱۴۰۰، بالغ بر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار گواهی امضای الکترونیکی برای کاربران در سامانه‌های مختلف صادر شده که از این تعداد حدود ۷۷۰ هزار گواهی طی یک دوره ۱۰ساله در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸ صادر شده است.

نمودار امضای الکترونیکی
نمودار مقایسه‌ای تعداد امضاهای الکترونیکی صادر شده طی سال‌های مختلف

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، رضا جوادی‌نیا گفت: با تلاش های انجام گرفته در راستای تسهیل فرآیندهای صدور و تمدید گواهی الکترونیکی در سال‌های ۱۳۹۹و ۱۴۰۰و همچنین توسعه بکارگیری گواهی الکترونیکی در کشور و افزایش تعداد سامانه های مجهز به زیرساخت کلید عمومی، تعداد گواهی های صادر شده در این دو سال، رشد قابل توجهی نسبت به دوره ۱۰ ساله پیش از آن داشته به‌طوری‌که تعداد ۵۴۰ هزار گواهی در سال ۱۳۹۹صادر شد که نسبت به گواهی های صادر شده در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۲۴ درصد رشد نشان می‌دهد. این عدد در سال ۱۴۰۰ به صدور بیش از یک میلیون گواهی امضای الکترونیکی در زیرساخت کلید عمومی کشور رسید که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نزدیک به ۹۲ درصد رشد کرد.

او ادامه داد: این عدد در سال ۱۴۰۰ به صدور بیش از یک میلیون گواهی امضای الکترونیکی در زیرساخت کلید عمومی کشور رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نزدیک به ۱۰۰ درصد رشد کرده‌ است.

رضا جوادی نیا، معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری
رضا جوادی‌نیا، معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری

او توضیح داد: اکنون سامانه‌های بزرگ و ملی کشور در کشور از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سامانه سفته و برات الکترونیکی وزارت امور اقتصادی و دارایی، سامانه‌ تاییدیه مدارک تحصیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروژه پرونده الکترونیکی و نسخه الکترونیکی وزارت بهداشت و غیره در فرایندها و تبادلات الکترونیکی خود از گواهی امضای الکترونیکی استفاده می‌کنند.

زیرساخت کلید عمومی در کشور، بر اساس قانون تجارت الکترونیکی و آیین‌­نامه اجرایی ماده ۳۲ این قانون در سال ۱۳۸۶ راه‌اندازی شد. مرکز ریشه کشور و اولین مرکز میانی (مرکز میانی وزارت صمت) در کشور در همان سال اول ایجاد شد و شروع به کار کرد. در حال حاضر، چهار مرکز دولتی وزارت صمت، وزارت نفت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سه مرکز میانی خصوصی مجوز فعالیت خود را از شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی دریافت کرده‌اند.

https://pvst.ir/c22

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو